Има период в живота, който наричаме “менопауза” – тогава менструацията се забавя и накрая спира, като тези промени са предизвикани от различни фактори. Един от тях са нивата на хормоните естроген и прогестерон, които прогресивно намаляват. Тези хормони влияят върху здравето на костите и по-ниските количества могат да доведат до понижена костна плътност.
Намалената костна плътност е предпоставка за развитие на остеопороза, която е особено често срещана при индивиди в постменопауза.
Костите на жените по същество са по-малки и по-тънки от мъжките и с наближаването на менопаузата, яйчниците произвеждат все по-малко естроген. Това кара костните клетки да се разрушават. Дори когато менопаузата вече е настъпила, има какво да се направи, за да се живее по-спокойно и да се намали рискът от фрактура или друго неблагоприятно събитие.
Жизненият цикъл на костите
Костите поддържат тялото, придават му форма и помагат да се движим във всеки един момент, заедно със ставите, мускулите, сухожилията. Вашите кости също помагат за защита на сърцето, белите дробове и мозъка – жизненоважни органи за съществуването ни.
Въпреки че смятаме костите за твърди и здрави тъкани, те всъщност са живи тъкани, които непрекъснато се възстановяват и имат нужда от грижа, за да не станат податливи на счупване.
През детството и тийнейджърските години тялото изгражда нова костна тъкан по-бързо, отколкото разгражда старата. След около 30-годишна възраст обаче тенденцията може да се обърне и това може да отслаби костите и да увеличи риска от фрактура.
Част от загубата на костна маса е естествена с възрастта на мъжете и жените, но жените са изложени на по-висок риск от значителна костна загуба, най-вече заради настъпили хормонални промени. През целия си живот като възрастни е важно да предприемеме стъпки, за да подкрепим нормалното изграждане на костна тъкан и нормалната скорост на костна резорбция. Менопауза, остеопороза и загуба на костна маса – всичко по темата е темата, в която разкриваме повече. А днес ще говорим за грижите при постменопауза и остеопороза.
Как менопаузата влияе на остеопорозата
Жените достигат пикова костна маса на възраст от 25 до 30 години, когато скелетът е спрял да расте и костите са най-силни и плътни. Женският хормон, естроген играе важна роля в поддържането на здравината на костите. Нивата на естроген обаче спадат около времето на менопаузата, което се случва средно на възраст 50 години. Това води до повишена костна загуба. Ако пиковата костна маса преди менопаузата е по-ниска от идеалната, всяка загуба на костна тъкан, която настъпва около менопаузата, може да доведе до остеопороза.
Симптоми на остеопороза
Тъй като има малко забележими симптоми на остеопороза, поради което я наричаме “тихата болест”, заболяването може да прогресира без човек да разбере. Често диагнозата не идва, преди да се случи счупване.
Някои от другите симптоми на остеопороза включват:
- горещи вълни
- вагинална сухота
- промени в месечния цикъл
- главоболие
- нощни изпотявания
- намалено либидо
- промени в настроенията
Статистиката също ни показва, че остеопорозата, особено разпространена при по-възрастни жени в постменопауза, повишава риска от фрактури, които могат да бъдат свързани със значителна заболеваемост и смъртност. Постменопаузалната загуба на костна тъкан, свързана с дефицита на естроген, е основният фактор за остеопороза. Други важни рискови фактори за постменопаузална остеопороза включват напреднала възраст, генетика, тютюнопушене, слабост и много заболявания и лекарства, които увреждат здравето на костите.
Превенция: Намаляване на риска от остеопороза по време на менопауза
Около времето на менопаузата можете да намалите риска от развитие на остеопороза, като следвате няколко препоръки за начина на живот:
- Прием на 1300 мг. калций всеки ден. Това се равнява на около три до четири порции млечна храна. Широка гама от немлечни храни също съдържат калций, като обогатени с калций соеви или бадемови напитки, тофу, бадеми, бразилски ядки, тахан, тъмнозелени листни зеленчуци и риба като сардини или консервирана сьомга.
- Редовна и подходяща физическа активност със собствено тегло и тежести, включително упражнения за съпротивление. Препоръчително е да правите някакъв вид физическа активност през повечето дни от седмицата за между 30 и 40 минути.
- Осигуряване на адекватни нива на витамин D. Витамин D помага на тялото да абсорбира калция за изграждане на костна тъкан. Произвежда се в кожата след излагане на слънце и се намира в много малки количества в някои храни.
- Ограничаване приема на алкохол.
- Ограничаване или отказване на тютюнопушенето (пушенето на цигари е свързано с по-висок риск от развитие на остеопороза)
Лечение на остеопороза в постменопауза
Никога не е твърде късно жените да бъдат лекувани за остеопороза и всъщност по-възрастните жени дори може да реагират по-добре на лечението, ако се прилага рано. Целта на лечението е да намали фрактурите, свързани с остеопороза и да поддържа добро здраве на костите, доколкото това е възможно.
Промените в начина на живот, които могат да подобрят здравето на костите, са:
- Персонализиран режим на упражнения, който поддържа правилната поддръжка на скелета.
- Балансирана диета, която включва: храни, богати на калций-витамин D и калций, млечни продукти, обогатени с витамин D, и риба, ако е възможно.
- Слънчева светлина ежедневно – важна за поддържане на адекватни нива на витамин D.
- Предотвратяване на затлъстяването – важно за поддържане на костите здрави.
Освен хранителен и тренировъчен план, могат да се предписват и медикаменти. Налични са много лекарства и хормонални терапии за предотвратяване на по-нататъшна загуба на костна тъкан и за стимулиране образуването на нова кост. Всяка фрактура, възникнала след менопаузата, трябва да се счита за остеопоротична фрактура и трябва да се лекува агресивно с едно от няколко възможни лекарства или терапии:
- Бифосфонати – перорални лекарства, използвани за предотвратяване и лечение на постменопаузална остеопороза чрез забавяне на костната загуба, като същевременно увеличават костната маса. Може да имат странични ефекти при продължителен прием.
- Деносумаб- интравенозно лекарство, което намалява риска от фрактури (счупвания на кости) и блокира костната загуба.
- Абалопаратид или Терипаратид – паратироиден хормон (форма на хормонална терапия), който увеличава костната маса чрез стимулиране на образуването на костна тъкан и забавяне на резорбцията.
- Ромозозумаб – ‘блокер на склеростин’, инжектиран ежемесечно в лекарски кабинет в продължение на 12 месеца. Препоръчва се за жени след менопауза с много висок риск от фрактури.
- Тиболон – хормонална терапия, която помага за облекчаване на симптомите на менопаузата и предотвратяване на остеопороза.
- Калцитонин – назален спрей, използван за регулиране на нивата на калций в организма.
- Хранителна добавка с калций и витамин D – подобрява образуването на кости и предотвратява фрактури
- Хранителна добавка с колаген, хиалуронова киселина, МСМ, глюкозамин сулфат и противовъзпалителни съставки като куркумин и бор – Флекс Код Голд отговаря на тези критерии. Продуктът е новативна, мощна и високо усвоима формула, предоставяща цялостна грижа за опорно-двигателния апарат. Много интересно е действието на бора – той участва в протичането на различни биохимични процеси. Най-големи количества на минерала се съдържат в паращитовидната жлеза, костите и зъбния емайл на човека. Ако има недостиг на бор в организма, то метаболизмът на калций може да бъде нарушен, а от там да отслабне устойчивостта на костите. Хондроитин сулфатът пък подпомага функцията на хрущяла и не позволява търкане на кост в става поради дегенерация.
Използвани източници
- Pharmacological Management of Osteoporosis in Postmenopausal Women JCEM: May 2019 (online March 2019) Richard Eastell, Clifford J. Rosen (chair), Dennis M. Black, Angela M. Cheung, M. Hassan Murad, and Dolores Shoback
- Tella SH, Gallagher JC. Prevention and treatment of postmenopausal osteoporosis. J Steroid Biochem Mol Biol. 2014;142:155-170. doi:10.1016/j.jsbmb.2013.09.008
- Management of osteoporosis in postmenopausal women: the 2021 position statement of The North American Menopause Society, Menopause: September 2021 – Volume 28 – Issue 9 – p 973-997 doi: 10.1097/GME.0000000000001831