Болките в ставите са предизвикателство, с което всички се сблъскваме – от активно спортуващите, през хората в напреднала възраст, до тези, които не дават на тялото си достатъчно движение. Ставите са деликатни структури, чието здраве зависи от множество фактори. Понякога връзките около тях се претоварват. В други случаи ставата губи мобилността си, поради обездивжване. В трети се получава вътрешно възпаление. Какъвто и да вашият случай, можете да вземете адекватни мерки, за да се предпазите или да облекчите болките в ставите.
Как да се предпазим от болки в ставите
На първо място в грижата за здравето за ставите е движението. Важно е да намерите добрия баланс и да не изпадате в крайности. Редовните тренировки (фитнес, спорт, йога и други) тонизират мускулатурата и отнемат от натоварването върху скелетната структура. Когато мускулите са активни, те могат да поемат тежестта на тялото при нормално движение. В противен случай, тази тежест отива към ставите и те започват да се претоварват и износват. С времето това започва да се проявява като болки, дискомфорт и скованост.
От друга страна, не е добре да прекалявате с тренирането. Активните спортисти знаят колко е важна грижата за ставите. Всяко физическо упражнение, освен определена мускулна група, натоварва и една или повече стави. При лоша техника, това бързо може да доведе до сериозни травми, като скъсани ставни връзки например. При редовно претоварване, отново се получава болка, дискомфорт и възпаления. За всички нас, които нямаме намерение да ставаме професионални спортисти, има такова нещо като твърде много тренировки. Не забравяйте, че дори най-опитните имат екип от треньори и терапевти, които да се грижат за тях.
Какъв е оптималният вариант в такъв случай? 2 до 5 тренировки седмично са достатъчни, в зависимост от търсения ефект. Винаги искайте помощ от експерт, ако не знаете как се изпълнява определено упражнение и при травма си дайте достатъчно време за почивка.
Разбира се, ако искаме цялостно здраве в дългосрочен план, превенция или облекчаване на ставните болки, движението не е достатъчно. Тук на помощ идва хондропротекторите.
Какво са хондропротектори
Хондропротектори е термин, използван от специалисите, който обозначава група от вещества, доказали се във времето като ефективни при облекчаване на болки в ставите и връщане на тяхната мобилност. В тази категория спадат хондроитин сулфатът, глюкозаминът, колагенът и хиалуроновата киселина. Ето как всяко от тези вещеста влияе при болки в ставите.
Хондроитин сулфатът е структурна единица от прешленните тъкани. Среща се също и във фасцията, клетъчния матрикс, синовиалната течност и ставнитe връзки. Той е важна част от противовъзпалителната защита на тъканите, тъй като не позволява пропускането на хранителни и водни молекули. Хондроитин сулфатът се препоръчва при остеоартрит и други дегенеративни ставни заболявания. Извлича се основно от животински кости – най-вече големи риби (като акули) и пасищни животни (крави). Експертите потвърждават, че редовният му прием подпомага естествената способност на организма на произвежда колаген.
Колагенът, от своя страна, е важен органичен протеин, който е свързан с множество телесени функции. Той участва в изграждането на епидермиса, косата и ноктите. Активира усвояването на множество вещества, но най-вече се среща в ставните връзки. Естествената способност на организма да произвежда колаген започва да намалява след 25 години. Скоро след това започват и да се появяват първите признаци на стареене – фини бръчици, по-бавен метаболизъм и в традиционния случай, по-слаба мобилност в ставите. За да си набавите колаген, можете да си приготвяте домашен костен бульон или да го приемате под формата на добавка. За качеството на добавката има два основни фактора, които да следите – използваната биомаса (как са отглеждани животните) и методът на получаване. Хидролизираният колаген се усвоява най-лесно от организма.
Глюкозаминът е още един доказал се във времето хондропротектор, който е предпочитана добавка от хората с болки в ставите. Заедно с хондроитин сулфатът той е силно препоръчителен при дегенеративни ставни заболявания. Действа като мощно противовъзпалително, което доказано инхибира редица разрушителни за ставите ензими (колагеназа, агреканаза, фосфолипаза А2 и лизозомал). Освен това, стимулира синтеза на протеогликан, който е основна структурна единица на извънклетъчния матрикс. В хрущялната тъкан протеогликаните се свързват с хиалуронова киселина, за да образуват специфични агрегати, които отговарят за добрата лубрикация.
Хиалуроновата киселина е последното предпазно средство при болки в ставите, което ще разгледаме днес. Нейното наличие запазва цялостта на ставния хрущял и регулира нивата на синовиална течност. Именно последната отговаря за плавното движение и създава усещане за мобилност. Без хиалурнова киселина синовиалната течност започва да намалява, появяват се болка и дискомофорт, а в някои случаи се стига и до оперативна намеса. Нейното производство също нямалява с напредване на възрастта и тялото има нужда от външен източник. Особено препоръчителна е хиалуроновата киселина при активно спортуващи, които редовно натоварват ставите с повтарящи се движения. Един чудесен бонус от приемът й е, че се изглаждат фините бръчици и кожата се хидратира в дълбочина.
Както се убеждавате лично, не е нужно да живеете с болки в ставите. Обездвижването и възпалителните процеси са лечими. Грижете се добре за здравето си и то ще ви се отблагодари.
3 коментара