Навярно ще се съгласите, че раницата е едно от най-удобните средства за пренасяне на багаж – с нея ръцете ни са свободни и лесно можем да маневрираме. Освен това раниците идват в различни цветове, размери, форми и дизайни, което ги прави подходящи за различни случаи. Хората, които най-често използват раници в ежедневието си са туристите, катерачите и учениците.
Освен заради практичността си, раниците са предпочитан избор и поради факта, че разпределят тежестта равномерно върху гръбначния стълб, без да претоварват само едното рамо. За разлика от чантите, които се носят на едното рамо, раниците следват естествената форма на гръбнака и дори могат да насърчат правилната стойка. Разбира се, това е вярно само в случаите, когато се носят правилно и не се претоварват с излишен товар!
Реалността е, че милиони деца по света всяка сутрин тръгват към училище, нагърбили препълнените си раници. За някои това може да е умилителна гледка, която носи носталгия по отминалите години, но при други започва да се обажда добре позната болка в гърба от носенето на тежкия товар.
Защо тежките ученически раници са проблем
В последните години често се дискутира темата за тежестта на ученическите раници и натоварването, което редовното им носене причинява на децата. Въпреки че носенето на раница може да изглежда като нещо безобидно, претоварването на костите, ставите и мускулите в ранна детска възраст може да доведе както до временни, така и до хронични проблеми с опорно-двигателния апарат.
Основното развитие на мускулно-скелетната система се случва до 18 – 20 годишна възраст. Това означава, че точно в периода на съзряването си, тялото е подложено на ежедневно натоварване от тежестта на ученическите пособия. От една страна умереното натоварване по време на растежа прави костите по-плътни и издръжливи и тонизира мускулите. От друга страна обаче претоварването се свързва с мускулна болка, напрежение, деформиране на стойката и ставни проблеми.
Проблемът с ученическите раници се базира на два основни фактора
- Първо раниците са прекалено тежки. Установено е, че тежестта на товара не трябва да надвишава 15% от общата телесна маса на детето, което го носи. В действителност, ученическата раница тежи много повече, а в някои случаи достига до цели 30% от теглото на самия ученик. Това е сериозна предпоставка за претоварване и изкривяване на гръбначния стълб и стойката.
- Раниците се носят неправилно. Стремейки се да противодействат натиска на тежестта, децата буквално се огъват и заемат неправилна стойка или носят раниците си на едно рамо. Това променя цялостното положение на гръбначния стълб и причинява неестествено напрежение в мускулите и ставите.
Какво се случва с тялото
В резултат на извънредната тежест и неправилното ѝ разпределение, тялото започва да търси начин да компенсира дискомфорта. Това обикновено се случва чрез навеждане напред и извиване на гръбнака и раменете. С течение на времето неправилната поза става норма.
Промени в гръбначните извивки
Според ортопедите, носенето на раница или чанта на едното рамо причинява дисбаланс и променя центъра на тежестта на тялото. Това води до изкривяване на гръбначния стълб с компенсаторна цел. Още повече, неправилната поза предизвиква болки. В стремежа си да намери комфортна позиция, тялото се извива по неестествен начин. Много често това се забелязва с просто око – едното рамо виси надолу, докато другото изглежда повдигнато.
От друга страна, носенето на много тежка раница, било то и на двете рамена, също може да доведе до изменения в естествените гръбначни извивки. Според редица проучвания, децата имат склонността да носят раниците си много ниско, под нивото на кръста. Дали от модни съображения или в резултат на големия товар, това стимулира привеждането напред и изгърбването. Освен гръбначните промени, позата поставя голямо напрежение върху мускулите на врата и раменете. Дори най-малкото отклонение в ъгъла на врата увеличава неколкократно натоварването върху мускулите.
Както вече споменахме, раница, която тежи повече от 15% от общото тегло на детето води до заемане на неправилна поза. В допълнение, колкото по-дълго се налага товарът да бъде носен, толкова по-голям е шансът от промяна в стойката.
Травми на раменете и врата
Презрамките на раниците са друг потенциален причинител на проблеми. В проучвания върху ефекта от носенето на прекалено тежки раници е установено, че с нарастването на товара и продължителността на носенето му се увеличава и напрежението върху раменния пояс. Освен това става ясно, че презрамките притискат кръвоносните съдове и нервите върху които са разположение. Това може да доведе до чувство на гъделичкане и дори изтръпване на крайниците.
Резултати от друго изследване показват, че дължината и ширината на презрамките също имат отношение към проблема. Колкото по-тънки са, толкова повече натиск оказва товарът върху гърба и раменете. Все пак теглото остава най-значимият фактор. За да се минимизира неблагоприятния ефект е препоръчително да избирате раници с презрамки, които са широки и добре подплатени.
Ставни изменения
Гръбначният стълб е изграден от прешлени, между които са разположени дискове, които служат като естествени амортисьори. Когато презрамките на раницата са прекалено отпуснати, тежестта дърпа торса назад. Ако раницата не е с подходящ за детето размер, това води до неравномерно разпределение на тежестта. Всички тези фактори водят до притискане и амортизиране на междупрешленните дискове. В дългосрочен план това може да доведе до хронична болка и възпаление.
Какво да предприемете
За да предотвратите проблеми със ставите и мускулите е желателно да обясните на детето си как да носи и слага раницата си правилно. Преди това обаче, е важно да изберете подходяща раница. Търсете продукт с оптимален за ръста на детето размер, добре подплатени презрамки и колан за кръста. Можете да изберете олекотен модел с колелца и дръжка за дърпане. Така няма да се налага детето ви да носи раницата на гърба си през цялото време.
Важно е презрамките да са добре регулирани, без да стягат, а раницата да се подпира в долната част на гърба. Покажете на детето си как правилно да вдига тежката раница. Единият от начините е първо да я сложи на стол или маса и от там на гърба си. Другият вариант е да клекне или да се подпре на коляно и така да я вдигне от земята. По този начин се предотвратява опасността от болки в кръста.
Тежките товари никога не бива да се носят само на едното рамо – това може да увреди ставите и да претовари мускулите. Уверете се, че в раницата се слагат само необходимите неща! Всичко излишно трябва да бъде извадено.
Финални думи
Въпреки всички предпазни мерки, учениците често се оплакват от болки в гърба, кръста, раменете и врата. Те често са причинени от комплекс от фактори, но тежките раници са една от сериозните предпоставки за тези неразположения. Разбира се всичко, което досега коментирахме важи както за ученици и студенти, така и за всеки, който носи раница.
Независимо дали става въпрос за дете или възрастен, болките не бива да бъдат пренебрегвани, защото в дългосрочен план могат да доведат до сериозни увреждания и проблеми за цял живот. В случай че вие, или детето ви имате проблеми със ставите, хондропротекторите са отличен вариант за терапия и профилактика. Повече по темата можете да прочетете на сайта ни.