Дискомфортът и болката в тазобедрените стави са често срещно явление. Въпреки че в някои случаи неприятните усещания отшумяват сами и не са повод за притеснение, има ситуации, които не са за подценяване. Ако болката се задържи за по-дълго и е придружена с други симптоми – зачервяване, подуване, парене, потърсете експертно мнение. Тук ще разгледаме най-често срещаните симптоми, свързани със здравето на тазобедрените стави, техните причинители и методите на лечение.
Болка в тазобедрената става и придружаващи симптоми
Болките в тази област могат да варират като интензитет и да са придружени с други симптоми като:
- Изтръпване
- Сърбеж
- Зачервяване
- Подуване
- Затруднена мобилност
Има множество фактори, които могат да причинят болка в ставите. Тук сме събрали най-често срещаните.
Парестетична мералгия
Това състояние е известно още като Синдром на Бърнард-Рот. Симптомите му са изтръпване и болка във външната част на бедрения мускул и става. Причинява се при нараняване на латералния кожен нерв, който свързва бедрото (мускул, кост и става) с гръбнака. Болката е остра и може да се движи по целия крак, като най-силно се усеща в горната му част. Нервът може да бъде увреден при падане, травма или лек продължителен натиск. Дамите, които носят впити в ханша дънки страдат най-често от парестетична мералгия. Други причини за появата на това състояние са:
- Надномерно тегло
- Бременност
- Хипотиероидизъм
- Носене на портфейл или телефон в предния джоб на панталона за продължително време
Лечението включва установяване на причината и премахването й. Не носете обемни вещи в джобовете на дрехите си и купувайте дънки в точния размер, за да избегнете притискане на нерва. Наблягайте на упражнения, които укрепват бедрената мускулатура и разтягат ставите. В редки случаи се предписва медикаментозно лечение, а при по-сериозни увреждания може да се стигне до оперативна намеса.
Съсирване на кръвта или дълбока венозна тромбоза
Кръвните съсиреци обикновено не са опасни. В някои случаи обаче, когато се сформират в дълбочината на някоя главна вена, могат да доведат до сериозни проблеми. Дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) е едно такова състояние, на което трябва да обърнем внимание. Когато има такъв проблем в областта на тазобедрената става, симптомите включват:
- Подуване
- Болка
- Повишена чувствителност
- Парене
- Синкаво оцветяване на областта
Основните причини за появата на (ДВТ) са свързани с диетата ни. Застрашени са хората с надномерно тегло, пушачите, генетично предразположените и тези от нас, които водят уседнал начин на живот (повече от 12 часа в седнало положение на ден). За диагностицирането на ДВТ трябва да се погрижи специалист, който да назначи адекватно лечение. Обикновено то е свързано със сваляне на килограми, спорт и прием на медикаменти за разреждане на кръвта.
Диабетна невропатия
Това е едно от най-често среащните усложнения при хора с диабет. Дължи се на невъзможността на организма да контролира нивата на кръвната захар и обикновено започва от дланите и стъпалата. В някои случаи може да стигне до бедрата, като симптомите са:
- Повишена чувствителност или липса на чувствителност
- Затруднена координация при вървене
- Изтръпване и болка в областта
- Отслабване на мускулатурата
- Лошо храносмилане, придружено с гадене
- Запек или диария
- Извънредно потене
- Сексуална дисфункция и при двата пола
Към момента не е открито лечение за диабетната невропатия, но симптомите могат да бъдат облекчени при някои промени в начина на живот. Най-важното е да се вкарат нивата на кръвната захар в норма. Добрата двигателна култура и достатъчният сън също са ключови.
Бурсит на трохантера
Бурситът на трохантера е съпроводен със силна болка в областта на тазобедрената става и бедрения мускул. Обикновено се причинява от травма, натиск или повтарящо се натоварващо движение. Състоянието е типично за бегачите и може да се появи с редица други симптоми:
- Болката се усилва при отпускане върху засегнатата страна
- Болката се усилсва с времето
- Болката се появява след натоварване на ставата – вървене, тичане
- Мускулите в засегнатия крак отслабват
Най-доброто лечение за бурситът е почивката в комбинация с противовъзпалителни добавки. При увеличаване на болката, ледените компреси помагат. Излишните килограми и слабата мускулатура също могат да предизвика бурсит.
Синдром на илиотибиалната връзка
Това състояние също е много типично за активно спортуващите. Илиотибиалнта връзка се намира от външната страна на крака и обхваща цялата му дължина, като свързва ставата и костта с кожата. При силно натоварване тя се възпалява, което води до:
- Болка в ставата и крака
- Подуване, особено около коленете (рядко в областта на тазобедрената става)
Лечението се осъществява с противовъзпалителни медикаменти и добавки. Почивката и ограничаването на някои движения също са важен елемент. В редки случаи може да се наложи оперативна намеса.
Болка в тазобедрената става и натегнати хип флексори
Хип флексорите са два мускула, които се намират в предната част на хълбоците и участват в множество движения, свързани с придвижването на крайниците към торса. Когато водим заседнал начин на живот, те започват да се напрягат. Това с времето води до болки в областта на тазобедрените стави и кръста. Други симптоми са:
- Схващане в предната долна част на тялото
- Лоша стойка, при която тазът е твърде напред
- Ограничени движения
- Подуване
- Усещане за скованост в предната част на тялото и слабост в задната
Този проблем рядко се нуждае от сериозно медикаментозно лечение. Хранителните добаки, които се грижат за ставите са достатъчни. Включете към тренировките си разтягане на предната долна част на тялото и заздравяване на мускулите в областта на кръста, както и глутеусите.
Други причини за поява на болка в тазобедрените стави могат да са активните ежедневни тренировки или липсата на движение, както и напредналата възраст. Добрата новина е, че в повечето случаи можете да вземете мерки, за да облекчите болката. Съчетайте качествената храна с редовен спорт, добавете подходяща хранителна добавка и здравето на тазобедрените ви стави драстично ще се подобри.