Има някои неща в естествения ход на живота, на които трудно можем да се противопоставим. Едно от тях е, че нашите кости са склонни да стават по-чупливи с напредване на времето. Тъй като костите губят плътност, хората са изложени на по-голям риск от счупване или фрактура. Затова е важно да разбираме какво влияе на нашата структура на костите през целия живот.
Дегенеративният процес може да се случи по-бързо в телата на жените в сравнение с мъжете. За щастие има начини на живот, мерки, диетични промени и други превантивни средства, които може да ни помогнат да запазим костите си по-здрави възможно най-дълго.
Загубата на костна маса засяга и двата пола
Загубата на костна тъкан тече бавно през целия ни по-късен живот и често няма индикации, че това се случва, докато човек не се нарани, най-често при падане. Генетиката и хормоните са фактори, които играят важна роля при определянето на това колко бързо нашите кости отслабват. Това е вярно както за мъжете, така и за жените.
Жените губят костна маса по-бързо за няколко години в менопаузата
Въпреки че и двата пола са засегнати, това не значи, че са еднакво засегнати във времето. По-точно, жените може да са изложени на по-голям риск от остеопороза по-рано в живота, отколкото мъжете, поради промени в нивата на естроген. Естрогенът помага за контролиране на разграждането на костната тъкан, но когато една жена преминава през менопаузата, количеството естроген в нейния организъм е значително намалено.
По-малко естроген означава, че остеокластът, който е клетката, която разгражда костите, може да работи с по-бързо темпо от остеобласта – клетката, отговорна за изграждането и възстановяването на нашите кости. Това неравномерно разделение води до нетна загуба на костна плътност. Този тип загуба се случва на ускорени нива, докато тялото на жената се адаптира към новите нива на по-нисък естроген, и обуславя риска от развитие на остеопороза. Това е така наречената “тиха болест”, защото обикновено се развива без симптоми, докато не се случи инцидентно счупване на кост.
Пикова костна маса, съзряване и структура на костите
За да се разберат половите различия при остеопорозата, първо трябва да се разбере физиологията на съзряването на костите и растежа на скелета.
Момчетата обикновено постигат подобна или по-висока костна плътност, но на по-късна възраст в сравнение с момичетата, което е показано в швейцарско проучване, което оценява костната маса при 207 здрави момичета и момчета на възраст 9 – 18 години. Те определят костната плътност и съдържание с помощта на двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия (DXA) на три основни места: лумбална област на гръбначен стълб, шийка на бедрената кост и средна бедрена кост.
Момчетата в сравнение с момичетата показват значително свързано с възрастта забавяне на плътността на лумбалната област на гръбначния стълб, независимо от пубертета, но на 18-годишна възраст и момчетата, и момичетата достигат подобна костна плътност. Костното съдържание на лумбалната област и костната плътност на бедрената кост са значително по-високи на възраст 18 години при момчетата, което е свързано с намаляване на растежа на костната маса, което се наблюдава след 15-годишна възраст при момичетата. Костната плътност на шийката на бедрената кост не е значително по-висока при момчетата на 18-годишна възраст в сравнение с момичетата.
Ролята на чистата телесна маса в структурата на костите
Също така според друго проучване мъжете са склонни да имат по-висок процент на чиста телесна маса в сравнение с жените. При оценяване на чистата телесна маса, мъжете имат 8% по-висока костна плътност на бедрото от жените в това проучване.
Не по-малко важно е да разгледаме и разликите в скоростта на загуба на костна тъкан. Постепенната костна загуба е често срещана при стареенето и тук ще разгледаме ролята на пола в скоростта на годишната загуба на костна тъкан, възрастта, на която започва, рисковите фактори и костните маркери.
Жените са склонни да имат по-ранна загуба на костна маса в сравнение с мъжете. В проучване, което включва 769 мъже и жени на 60 и повече години, оценява годишната костна загуба с помощта на DXA сканиране на интервал от 2,5 години. Прогнозната годишна костна загуба в областта на шийката на бедрената кост е 0,82% на година за мъжете и 0,96% на година за жените, което е статистически значимо, но няма значителна загуба в лумбалната област на гръбнака в нито една от двете групи, вероятно поради съпътстващ остеоартрит. В същото проучване възрастовият диапазон, при който се наблюдава бърз спад, е 74 – 79 години за мъжете в сравнение с 65 – 69 години за жените.
Жените също са склонни да губят костна маса с по-бързи темпове. Това корелира положително със загубата на тегло при двата пола и с тютюнопушенето при мъжете. Проучване на Framingham Osteoporosis оценява костната минерална плътност на тазобедрената става, лумбалния гръбначен стълб и радиуса при 800 възрастни мъже и жени на средна възраст 74 години. Резултатите показват, че средната 4-годишна костна загуба на всички места е 0,2-3,6% за мъжете в сравнение с 3,4-4,8% за жените.
Това проучване също така показва, че загубата на тегло и при двата пола е значително свързана с остеопорозата, докато мъжете, които пушат в началото, са по-склонни да загубят костна тъкан на бедрата, отколкото жените.
И да се върнем отново на ролята на хормоните. Дефицитът на естроген играе важна роля в развитието на остеопороза и при двата пола, като е по-изразен при жените и в менопаузална възраст в сравнение с мъжете. Изчислено е, че приблизително 20% от възрастните мъже с остеопороза имат хипогонадизъм (състояние на намален синтез на тестостерон).
Изборът на начин на живот влияе върху структурата на костите
Изборът на здравословен начин на живот е определящ както за жените, така и за мъжете, за да поддържат оптимално здраве на костите. По отношение на диетата, уверете се, че получавате достатъчно калории спрямо това колко сте активни. Това означава да увеличите приема при по-висока физическа активност, като заложите на протеини, полезни мазнини и сложни въглехидрати.
Важно е да ядете голямо разнообразие от плодове и зеленчуци. Те осигуряват на тялото антиоксиданти, които помагат за защита на костната плътност. Освен това вашите кости зависят от хранителни вещества като калций, протеини, витамин D и калий. Необходими са им също елементи като куркумин и бор, които се съдържат във формулата на Флекс Код Голд.
Лошите навици със сигурност ще ускорят загубата на костна плътност както при мъжете, така и при жените, като пиенето на твърде много алкохол и пушенето на цигари. Тези навици създават окислителна и възпалителна среда в телата ни, която насърчава различни заболявания и увреждане на тъканите. Застояването на едно място или воденето на уседнало ежедневие също има отрицателно въздействие върху костите ни. Те имат нужда от съпротивление, за да укрепват, като това означава спорт с някакво съпротивление спрямо собственото тегло или тежести.
Започнете да обръщате внимание на здравето на костите си още сега
Има неща, които можете да направите на всяка възраст, за да предотвратите отслабването на костите. На първо място, разбира се, е как се храните, но и спортът е не по-малко важен. Нека видим по-конкретни съвети:
- Яжте храни, които поддържат здравето на костите. Приемайте достатъчно калций, витамин D и протеин всеки ден. Нискомаслени млечни продукти; зеленолистни зеленчуци; риба; и обогатените продукти, млякото и зърнените храни са добри източници на калций. Ако нивото на витамин D е ниско, може да суплементирате допълнително с продукт като Коксамин D или Съни Вит Ойл.
- Бъдете физически активни. Правете упражнения с тежести, като силови тренировки, ходене, туристически преходи, джогинг, катерене по стълби, тенис и танци. Този вид физическа активност може да помогне за изграждането и укрепването на костите.
- Не пушете. Пушенето увеличава риска от отслабване на костите, както и носи други рискове за здравето, включително от развитие на рак.
- Ограничете консумацията на алкохол. Твърде много алкохол може да навреди на костите, мозъка, черния дроб и други важни органи в тялото.
Прочетете още:
Ролята на минерала калций и витамин D за здравето на костите
С какво да се храним, за да имаме здрави стави?
Използвани източници
Alswat K. A. (2017). Gender Disparities in Osteoporosis. Journal of clinical medicine research, 9(5), 382–387. https://doi.org/10.14740/jocmr2970w
Cawthon, Peggy M. PhD, MPH1, a. Gender Differences in Osteoporosis and Fractures. Clinical Orthopaedics and Related Research 469(7):p 1900-1905, July 2011. | DOI: 10.1007/s11999-011-1780-7 https://journals.lww.com/clinorthop/fulltext/2011/07000/gender_differences_in_osteoporosis_and_fractures.16.aspx