Артритът е общ термин за няколко вида заболявания, при които е налице дегенерация или възпаление в ставите и може да засегне една или повече стави. От повече от 100 вида артрит, остеоартритът и ревматоидния артрит са най-разпространените по целия свят. Артритът като здравословен проблем е по-често срещан при възрастните хора, но може да засегне всеки и от всяка възрастова група.
Най-честите симптоми на артрит са подуване, болка и скованост в ставите. За някои хора тези симптоми пречат на ежедневните дейности и намаляват подвижността, пълноценното извършване на любими занимания и ритъма на живот. Както при много други заболявания, има мерки, които могат да предотвратят или намалят риска от развитие на артрит.
В тази тема ще разгледаме кои са ранните признаци на този здравословен проблем и ще очертаем някои стратегии за справяне с него, както и за предпазване на тялото от артритните болки и проблеми.
Най-важното за болестта артрит
Артритът представлява ставно разстройство, при което е налице и възпалителен компонент на заболяването. Ставата е зона на тялото, където се пресрещат две кости. Всъщност ставата позволява движение на частите на тялото, които тя свързва. А артрит буквално означава възпаление на една или повече стави. Този вид възпаление обикновено е придружен от болки в ставите. За тях дори има специфично наименование – артралгия.
Артритът е класифициран като едно от ревматичните заболявания. Това са състояния, които са различни индивидуални заболявания, с различни характеристики, лечение, усложнения и прогноза. Те са сходни по това, че имат склонността да засягат ставите, мускулите, връзките, хрущялите и сухожилията и много от тях могат да засегнат и други вътрешни части на тялото.
Има много форми на артрит (досега са документирани и описани над 100 и броят им се увеличава). Формите варират от тези, свързани с износването на хрущяла (като остеоартрит), до такива, свързани с възпаление в резултат на свръхактивна имунна система (като ревматоиден артрит). Заедно множеството форми на артрит съставляват най-често срещаното хронично заболяване в Съединените американски щати.
Страдащите от артрит могат да бъдат мъже и жени, деца и възрастни, а симптомите на заболяването могат да бъдат следните:
- ограничена функция и болка в ставите;
- скованост на ставите, подуване, зачервяване и топлина;
- чувствителност при допир в областта на възпалената става;
- болка, която може да бъде с периодичен характер или постоянна;
- някои видове артрит се развиват с по-остро възпаление, а от там и парене, болка и други.
Някои форми на артрит могат да бъдат свързани и с болка и възпаление на сухожилията около ставите. Коленете, бедрата, пръстите, глезените, стъпалата, китките са частите на тялото, които най-често стават жертва на болестта.
След като вече знаем симптомите и същността на заболяването, то е редно да изясним какви са причините за него.
Причините за артрит са разнообразни
В най-общи линии те се различават според формата на артрит, като може да бъдат следните:
- Нараняване (водещо до дегенеративен артрит);
- Анормален метаболизъм (подагра);
- Фамилна обремененост (например при остеоартрит);
- Инфекции (артрит при Лаймска болест);
- Свръхактивна имунна система (при ревматоиден артрит и системен лупус еритематозус
Видове артрит и особености
Повечето, макар и не всички видове артрит могат да бъдат групирани според горните причини в две категории:
- Възпалителен артрит: на теория всеки вид артрит се характеризира с възпаление, което е част от лечебния процес на организма. Въпреки това, в случай на възпалителен артрит, възпалението обикновено възниква без очевидна причина. Това е известно като автоимунно състояние, при което имунната система е свръхактивна. Най-честата форма на възпалителен артрит е ревматоидният артрит. Хората, засегнати от възпалителен артрит, обикновено чувстват скованост в ставите след ставане, сядане и други физически движения.
- Дегенеративният вид артрит обхваща видове артрит, при които има увреждане на ставите чрез износване. Най-честата форма на дегенеративен артрит е остеоартрит. Симптомите на дегенеративен артрит са склонни да се влошават поради движение или пренасяне на тежести, т.е. когато човек се изправя, но симптомите отслабват в покой. Дегенеративният артрит е по-често срещан при възрастните хора. Видовете дегенеративен артрит са по-разпространени асиметрично, което означава, че те не се появяват в едни и същи стави от двете страни на тялото.
Има ли рискови фактори за развитие на болестта
Да, както при всяко друго заболяване, и при това има различни рискови фактори, които допринасят за отслабване, износване, напрежение или друго увреждане на ставите, а това ги предразполага към болестния процес. Нека видим и кои са факторите:
- Възраст: рискът от развитие на много видове артрит, включително остеоартрит (най-често срещаният тип), нараства с възрастта;
- Генетични фактори: повечето видове артрит, включително остеоартрит, ревматоиден артрит, подагра и анкилозиращ спондилит, имат генетичен (наследствен) компонент;
- Пол: повечето видове артрит са по-често срещани при жените. Някои видове, като подагра и анкилозиращ спондилит, са по-често срещани при мъжете;
- Наднормено тегло и затлъстяване: наднорменото тегло предразполага към много видове артрит поради допълнително износване на ставите, които са принудени да поемат прекомерната тежест;
- Травми: по-често нараняваните стави в резултат на спорт, травми или други занимания могат да развият остеоартрит;
- Инфекция: има много инфекции, които могат да атакуват ставите и да причинят артрит;
- Професия: Професиите, които включват повтарящи се движения, могат да предразполагат към развитие на остеоартрит и други мускулно-скелетни проблеми. Този фактор е изключително важен предвид броят на хората, които имат работа на компютър и използват мишка и клавиатура.
Какво да правите с болката
Винаги е важно да се търси навременна диагноза и лечение на артрита, както и на всякакви други свързани състояния. Ранната намеса помага да се предотврати увреждане на ставите, което може да доведе до физическа инвалидност. Лечението на артрит ще варира в зависимост от вида на артрита, но обикновено включва няколко компонента – почивка, упражнения, лекарствени медикаменти, трудова или физиотерапия и в най-сериозните и комплексни случаи – операция.
Ако трябва да опишем по-подробно възможните варианти за избягване на болката, затоплянията, сковаността и другите проявления на болестта, то следните компоненти са най-ефективни като превантивни дейности:
Бъдете активни и поддържайте добра физическа форма
Проучванията показват, че физическите упражнения могат да помогнат за намаляване на болката и умората при артрит. Трябва обаче внимателно да прецените видовете упражнения, които може да са най-подходящи за вас, ако вече имате това заболяване. Най-добре е за това да се посъветвате със специалист, който може да е персонален треньор или фитнес инструктор.
Почивката не е за пренебрегване
Ако ставите ви са болезнени, подути или сковани, отделете време за почивка и възстановяване на вашата енергия. Краката като основна носеща структура на тялото често се пренебрегват, но и най-често те са засегнати от артритните болки, затова им осигурявайте поставяне на високо, масажи и процедури за по-добра форма.
Здравословна диета
При артрит ще ви помогне много противовъзпалителна диета, особено ако става дума за ревматоиден артрит. Това означава да изключите млечни продукти, храни с глутен, лактоза и казеин, които може да пречат на храносмилателната или имунната система и да усилват възпалението в организма.
Проучванията убедително показват, че диета, богата на плодове и зеленчуци, може да помогне за намаляване на възпалението.
Поддържайте здравословно тегло. Отслабването може да помогне за намаляване на натиска върху ставите и облекчаване на болката.
Медитативни практики и йога
Хроничните изследвания на болката показват, че медитацията има положителни ефекти върху болката, качеството на живот и функционалния статус. Медицинските специалисти смятат, че медитацията може да помогне на хората с артрит да управляват своята болка и симптоми на депресия.
Още няколко въпроса и техните отговори
Има ли домашни средства за облекчаване на артритни болки?
Да, има редица домашни средства за лечение на артрит, които могат да помогнат за справяне със симптомите, но няма да окажат значително влияние върху развитието на болестта. Някои от най-препоръчваните варианти са:
- Използване на топли или студени компреси
- Плуване
- Прием на Омега-3, който се намира в рибата, рибните продукти и добавки с рибено масло;
- Колаген, който е съществен компонент за добро ставно здраве, стабилност и устойчивост. Този елемент се съдържа във формулите от серия продукти Флекс Код, които са доказано най-ефективната цялостна грижа за ставно здраве;
Артритът наследствена болест ли е?
Някои рискови фактори могат да увеличат шанса за развитие на артрит. Генетичните фактори и фамилната анамнеза са сред рисковите фактори за много видове артрит, включително ревматоиден артрит и остеоартрит. Има специфични гени, свързани с някои видове, като HLA-B27 и HLA-DR4. Счита се, че някои видове артрит са причинени от резултат от взаимодействия между генетични фактори и фактори на околната среда.
Защо колагенът е важен за ставите?
При описване на различните форми на артрит и основните причини има една значителна прилика: важността на ставите и хрущялите. Всички наши стави и хрущяли (а също и нашата кожа, сухожилия и органи) съдържат протеин, наречен колаген. Телата ни естествено произвеждат колаген, но количеството, което произвеждаме, намалява с напредване на възрастта.
Производството на колаген в нашето тяло започва да се забавя постепенно наближавайки 30-те години. Докато телата ни усвояват наличния ни колаген, тялото ни може да има нужда от повече, ако не се осигуряват оптималните дневни количества или при по-висока спортна активност.
Диетата е важна част от управлението на всякакви симптоми на артрит. Една от най-добрите мерки за предпазване от точно този здравословен проблем е консумирането на пълноценни храни богати на хранителни вещества с противовъзпалителни свойства – колаген, омега-3, минерали, антиоксиданти и други. Тялото има способността да се самолекува, но трябва да му осигурите храни, които повишават количеството колаген и другите важни вещества.
Използвани ресурси
Nutrition Interventions in Rheumatoid Arthritis: The Potential Use of Plant-Based Diets. A Review
https://doi.org/10.3389/fnut.2019.00141
Watzl B. Anti-inflammatory effects of plant-based foods and of their constituents. Int J Vitam Nutr Res. 2008;78(6):293-298. doi:10.1024/0300-9831.78.6.293
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19685439/
Ricker MA, Haas WC. Anti-Inflammatory Diet in Clinical Practice: A Review. Nutr Clin Pract. 2017;32(3):318-325. doi:10.1177/0884533617700353
Rajaram S, Jones J, Lee GJ. Plant-Based Dietary Patterns, Plant Foods, and Age-Related Cognitive Decline. Adv Nutr. 2019;10(Suppl_4):S422-S436. doi:10.1093/advances/nmz081
1 коментар