Менопаузата е един от най-стресовите моменти от живота на всяка жена. На фона на горещите и студени вълни, проблемите със съня и хормоналните проблеми, много жени изпитват и ставни болки. Каква е връзката между променящото се тяло и проблемите с опорно-двигателния апарат, ще ви споделим днес.
Ставните болки и скованост към симптом на менопауза
Болките и сковаността на ставите са неизбежни с напредване на възрастта и при двата пола. Статистически погледнато, жените влизат в период на перименопауза менопаузата между 45 и 55 години. В този времеви отрязък много от тях се изненадват, когато откриват, че болката в ставите е един от най-честите симптоми на тази нова фаза от живота им.
Обикновено проблемните стави са тези, които понасят най-голяма част от тежестта на тялото – бедрата и коленете, но не са изключени болки и в китките, глезените, лактите и малките стави на дланите.
Причини за болки в ставите при менопауза
Има редица причини за болки в ставите по време на менопаузата. Най-често срещаните са:
- Хормонални промени;
- Дехидратация;
- Стрес;
- Покачване на теглото;
- Лош хранителен режим.
Тук ще разгледаме по-подробно всяка от тези причини и ще ви дадем начини да се справите с неприятните ставни проблеми, за да преминете по-плавно в тази нова фаза от живота си.
Хормонални промени
Смята се, че падащите нива на естроген са една от основните причини за болки в ставите по време на менопаузата. С напредване на възрастта нивата на този хормон естествено започват да намаляват, а той има множество важни функции, отвъд репродуктивните такива. Естрогенът е отговорен за регулирането на нивата на течностите в тялото, следователно, ако нивата му са ниски, способността на тялото да задържа вода намалява. Това може да повлияе на цялостната хидратацията и да намали количеството течност в ставните тъкани, включително хрущяла, връзките и сухожилията.
Хрущялите са изключително важни за добрата мобилност и липсата на болка в ставите. Той представлява гъвкава защитна тъкан, която е като възглавничка между костите. Функцията му е да неутрализира шока при движение и да облекчава триенето между ставите. Знаете ли, че цели 80% от хрущяла е вода Хидратацията е съществена и за функцията на синовиалната течност – гелоподобната пластинка, която смазва хрущяла и помага на ставите да се движат, без да създават триене.
Водата е необходима и за да се подпомогне гъвкавостта и еластичността на връзките и сухожилията. Лигаментите, например, свързват една кост с друга и са важни за ставната стабилност. Сухожилията от друга страна, свързват мускулите ви с костите. Когато връзки и сухожилия загубят своята еластичност, обхватът и лекотата на движението на ставата намаляват. Иначе казано, ако тялото не може да задържа вода, ставната мобилност и гъвкавост са пряко засегнати. Вследствие на това се появяват скованост, болка и дискомфорт.
Колебаещите се нива на естроген също могат да доведат до нискостепенни възпаления. За съжаление, ставите са особено податливи на вътрешни възпаления, които могат да се проявят под формата на зачервяване, оток, подуване и повишена температура.
Как да решите проблема
За съжаление, понижаването на естрогеновите нива е естествен процес. Въпреки че той може да бъде контролиран с помощта на медикаменти, не ви препоръчваме да приемате такива без лекарско предписание. Според различни проучвания има някои храни, които стимулират производството на естроген, като сладки картофи. Към момента обаче резултатите от клиничните тестове са смесени. Вместо да правите експерименти с тялото си, потърсете начин да улесните този важен и естествен преход в живота ви.ю
Дехидратация
Ниският прием на вода и прекомерното изпотяване по време на менопаузата също могат да допринесат за дехидратацията по това време. Ако установите, че усещате болки в ставите и скованост повече сутрин, тогава вероятно говорим за т.нар нощна дехидратация. Наблюдавайте дали се изпотявате прекомерно през нощта. Ако вашият случай е такъв е добре да имате бутилка с вода на нощното шкафче, за да регулирате ефектите от нощното изпотяване.
Дехидратацията може също да наруши способността на бъбреците ви да изхвърлят излишната пикочна киселина, което може да доведе до натрупване на малки и остри кристали в и около ставите. Това предизвиква възпалителни процеси и може да доведе до различни ставни заболявания, като подагра.
Как да решите проблема
С дехидратацията лесно можете да се справите, като просто си осигурите поне 2 литра вода на ден. Ако ви е трудно и забравяте да пиете течности, снабдете се с качествена бутилка за многократна употреба. Така не само ще имате вода с вас, където и да отидете, но и ще можете лесно да следите колко течност се приели през деня.
Стрес
Стресът, изненадващо, може да има отрицателен ефект върху здравето на ставите. Ако сте подложени на ежедневен стрес, тялото ви ще отделя по-големи количества от хормона кортизол. Той работи като възпалително средство, което може да предизвика ставни възпаления и дори да доведе до заболявания, като ревматоиден артрит.
Стресът също оказва пряко въздействие върху мускулната активност. Той създава напрежение в мускулните тъкани, което затруднява работата на ставите и може да доведе до дискомфорт и възпаление. Повече за ефектите на стреса върху ставното здраве можете да научите от тук.
Как да решите проблема
Стресът е неизбежна част от живота на съвременния човек. Въпреки това ако сте в постоянно състояние на напрежение, тялото ви бързо ще реагира. Осигурете си време за релаксация и отдих. Правете любимо занимание или посещавайте йога часове. Бъдете сигурни, че имате режим на лягане и ставане, за да редуцирате потенциалното стресиране на тялото от нередовния график.
Покачване на теглото
Наднорменото тегло оказва допълнителен натиск върху ставите, особено тези в долната част на тялото (коленете и бедрата). Според Arthritis.org всеки килограм наднормено тегло упражнява около 4 килограма допълнителен натиск върху коленете.
За съжаление покачването на теглото е твърде често срещан проблем по време на менопаузата. Ниските нива на естроген водят до проблем с въглехидратния метаболизъм при някои жени, което увеличава риска от наднормено тегло. Стресът и липсата на активност през менопаузата също могат да причинят покачване на килограмите.
Как да решите проблема
Загубата дори само на няколко килограма може да помогне да намалите напрежението от ставите си. Това неминуемо ще повлияе положително мобилността и ще ви намали усещането за болка.
Ако забелязвате, че трудно храносмилате въглехидрати, редуцирайте нивата им. Лекият спорт и редовното движение също са важни за регулирането на теглото. Имайте предвид, че при адекватен прием на течности, усещането за глад също ще намалее.
Лош хранителен режим
Въглехидратите не са единствените вещества, които могат да бъдат проблемни по време на менопаузата. Има много храни, които всъщност могат да предизвикат болки в ставите. Захарните изделия, твърде солената и преработената храна, както и кофеинът, газираните напитки и млечните продукти могат да активират различни възпалителни процеси и да влошат ставното здраве.
Как да решите проблема
Заместете преработените и консервирани храни със свежи плодове и зеленчуци. Набавяйте си достатъчно фибри, протеини и мазнини с противовъзпалително действие, като омега-3. Не забравяйте и хранителните добавки. Особено в периода на менопаузата много здравословни проблеми трябва да бъдат третирани по подходящ, неинвазивен начин. За да се справите с болките, сковаността и потенциалните възпалния, създадохме Flex Code Gold – хранителната добавка за оптимално ставно здраве.
В състава на Flex Code Gold са включени колаген, глюкозамин и хондроитин, които връщат силата и еластичността на ставните тъкани, хиалуронова киселина, която подпомага задържането на вода, както и множество противовъзпалителни вещества, като МСМ, куркумин и бор.
Менопаузата може да е предизвикателна, но тя е естествен етап от живота на всяка жена. Не се колебайте да потърсите помощ, ако забелязвате нередности със здравето си или не можете да се справите сами със симптомите.