Животът е пълен със стресови ситуации. Стресът може да е причинен от наближаващ краен срок, управление на финансите ви или дори нещо толкова просто, като да изкарате децата сутринта от вратата.
Според Американската асоциация за тревожност и депресия „Седем от десет възрастни в САЩ казват, че изпитват стрес или тревожност всеки ден, а повечето казват, че това е средно важен фактор за качеството на живота им.“
Стресът се превърна в интегрална част от ежедневието ни. Много хора не осъзнават, че е проблем, докато симптомите не станат непоносими, а понякога и необратими.
Как тялото реагира на стрес
Когато сте изправени пред опасност, в тялото ви възниква химическа реакция, която ви позволява да действате бързо. Тази реакция, известна още като „борба или бягство“ или „реакция на стрес“, е начинът на тялото ви да ви предпази от вреда. За съжаление, тялото не винаги може да различи между истинска заплаха и натиска на ежедневните задачи.
Всяка стресова ситуация, независимо от интензитета й, може да предизвика отговор „борба или бягство. В този момент тялото реагира с редица физиологични промени, като учестен сърдечен ритъм, повишено кръвно налягане и мускулни контракции.
Симптоми на стрес и тревожност
Стресът може да нанесе трайни щети върху ума и тялото ви. В малки дози реакцията на стрес може да подобри бдителността и да изостри сетивата. Хроничният стрес обаче може да доведе до сериозни проблеми като сърдечно-съдови заболявания, стомашно-чревни проблеми и автоимунно заболяване. Не забравяйте да поговорите с Вашия лекар, ако непрекъснато усещате някой от следните симптоми.
Психически/емоционални симптоми:
- Честа смяна на настроението;
- Разсейване;
- Проблеми с краткотрайната памет;
- Ниско самочувствие;
- Депресивност;
- Повишена нервност.
Физически симптоми:
- Болки напрежение;
- Безсъние;
- Главоболие;
- Болка в сърдечната област;
- Храносмилателни проблеми;
- Ниски нива на енергия;
- Чести настинки или инфекции.
Хроничен стрес и дългосрочно ставно здраве
Болките в различни части на тялото са често срещан симптом при стрес, но продължаващата болка или скованост може да е знак за по-сериозен проблем.
Изследване от 2018 г., публикувано от PubMed, показва, че „разстройствата, свързани със стреса, са значително свързани с риск от последващо автоимунно заболяване.“
При автоимунните заболявания имунната ви система произвежда антитела, които атакуват и увреждат здравата тъкан на тялото, вместо да се борят с инфекцията. При определени състояния, като ревматоиден артрит и лупус, антителата се прикрепят към съединителната тъкан в ставите, което води до болка, скованост, подуване и – без лечение – потенциално трайно увреждане на ставите.
Автоимунните заболявания често са нелечими. Въпреки това, ранната диагностика и лечение могат да помогнат за предотвратяване на по-нататъшно увреждане и влошаване на ставното здраве.
Как да намалим болката в ставите, причинена от стреса
Не можем да премахнем стреса от живота си напълно, но има начини да облекчим симптомите. Ето какво можете да предприемете, за да намалите ефектите от стреса върху ставното си здраве.
Идентифицирайте моментите на болка и потенциалните им причинители
Направете си дневник и следете за повтарящи се модели. Може би болката се обостря след определени стресови ситуации (например, трафик, разговори с шефа, преглед на финансите ви и други). След като ги идентифицирате, опитайте се да намерите начин да избягвате подобни моменти или да намалите продължителността им.
Хранете се добре
Здравословната диета е от съществено значение за поддържането на здравословно тегло. Но знаете ли, че някои храни могат директно да намалят ефектите от стреса. Ето кои са нашите топ 5 фаворита.
- Боровинки – богати са на антиоксиданти, особено проантоцианидини. Отговорни са за защитата на нашите клетки (особено мозъчните). Освен това, служат като храна за полезните бактерии в червата, а пробиотиците, от своя страна произвеждат редица успокояващи невротрансмитери.
- Зелен чай – съдържа аминокиселина, наречена L-теанин, градивен елемент на GABA – основен успокояващ невротрансмитер. Поради ниските си нива на кофеин, зеленият чай има активиращ ефект, но също така успокоява ума, без да предизвиква сънливост. Намирате вкуса му за малко горчив? Опитайте по-малка доза или намалете времето за запарка.
- Тиквено семе – богати са на магнезий, жизнено важен минерал, използван от всяка клетка в тялото. Магнезият се използва от хипоталамуса, за да поддържа реакцията на стрес под контрол. Тези семена съдържат и високи нива на калий (който спомага за регулирането на кръвното ни налягане), цинк (отговорен за развитието на мозъчните клетки) и витамини от група В (жизненоважни за поддържането на здрава нервна система).
- Зеленолистни (особено по-тъмните) – къдравото зеле, спанакът, зеленият лук и руколата имат множество здравословни ползи. Те са богати на фолати. Дефицитът на тези вещества може да потисне производството на SAMe (естествено срещащо се съединение в нашите тела, което помага за производството на серотонин и допамин – два от хормоните на щастието). Освен това, зеленолистните са чудесен източник на магнезий.
- Мазна риба – сардини, скумрия, аншоа, сьомга и херинга. Всички те са богати на Омега-3 мастни киселини. Световната здравна организация препоръчва консумацията на мазна риба да е поне два пъти седмично. Ако не консумирате такава достатъчно често, потърсете качествена добавка с Омега-3. Нашият личен фаворит е крил ойл.
Помолете за помощ
Ако се чувствате претоварени, помолете за помощ. Говорете с любимите си хора за това, което преживявате и пойскате помощ, за да редуцирате нивата си на стрес.
Бъдете активни
Спортът играе важна роля както за психическото, така и за физическото здраве. Включете ходене, йога или други дейности в ежедневието си. ** В зависимост от здравословното ви състояние, може да има дейности, които трябва да избягвате. Говорете с вашия лекар, за да определите натоварването и дейностите, подходящи за тялото ви.
Ограничете алкохола и кофеина
Алкохолът и кофеинът могат да засилят безпокойството и болките в ставите. Придържайте се към водата, когато можете. Заложете и на натурални пробиотични напитки, като кефир и комбуча.
Останете позитивни
Грижете се за менталното си здраве, защото то има пряк ефект върху физическото ви състояние.
Суплементирайте
Хранителните добавки за ставно здраве, като Flex Code, могат значително да намалят възпалителните процеси и да ви върнат добрата ставна мобилност. Изберете Flex Code Gold за оптимална противовъзпалителна грижа.