Ако сте като повечето хора, най-вероятно не мислите много за здравето си, докато нещо не започне да ви боли. Главата, гърбът, краката или ставите, има голямо значение къде усещате болката и най-вече каква е причината. Ставите заслужават да им бъде обърнато внимание много преди да започнат да причиняват непрекъснат дискомфорт и болки. Профилактиката наистина е най-доброто лекарство, когато става дума за болки в ставите, а под профилактика имаме предвид правилно движение. Движението може да бъде използвано като ефективна превенция за много здравословни проблеми със ставите, теглото, когнитивното здраве, сърдечно-съдовото и мозъчното здраве. Колкото по-активни сте, толкова по-вероятно е да продължите да се движите без болка.
Това сякаш е много по-важно от преди, понеже все повече хора работят или живеят уседнало, не практикуват спорт и не отделят време за редовна физическа активност. А всичко това е важно, за да поддържате здравето на ставите си, дори след 50-годишна възраст.
Възрастови промени в скелета при човека
Промените в стойката и походката (моделът на ходене) са често срещани с напредване на възрастта. Промените в състоянието на кожата и косата също са забележими поради промени в количествата витамини, минерали, ензими, колаген и други компоненти.
Най-важното за скелета е, че осигурява опора и структура на тялото. Ставите са важна част от опорно-двигателния апарат и представляват областите, където две или повече кости се срещат, за да позволят движение. Те позволяват на скелета да бъде гъвкав за различни движения. Ако всичко е наред, костите нямат контакт директно една с друга, ставния хрущял, синовиалните мембрани и синовиална течност омекотяват движението на ставите.
Мускулите са още един компонент на скелета и осигуряват силата и стабилността за движение на тялото. Координацията се ръководи от мозъка, но се влияе от промените в мускулите и ставите. Промените в мускулите, ставите и костите влияят на стойката и ходенето и тяхното отслабване или деформация води до слабост и нарушения на движението.
Освен проблемите с тези структури, хората губят костна маса или плътност с напредване на възрастта, особено жените след менопауза. Костите също разполагат с все по-малко калций и други минерали.
Гръбначният стълб е изграден от кости, наречени прешлени. Между всяка кост има гелообразна възглавница (наречена диск). С течение на годините, дисковете постепенно губят еластичността си и изтъняват. Прешлените също губят част от минералното си съдържание, което прави всяка кост по-тънка и по-уязвима на травми и наранявания. Възможно е гръбначният стълб да бъде трайно компресиран и деформиран. Костните шипове, причинени от лоша стойка, липса на движение, стареене и цялостното изменение на гръбначния стълб, също могат да се образуват върху прешлените.
На свой ред, ставите стават по-твърди и по-малко гъвкави. Синовиалната течност в ставите също може да намалее. Хрущялът може да започне да се трие и да се износва. Минералите могат да се отлагат в и около някои стави (калцификация). Тазобедрените и коленните стави могат да започнат да губят хрущял (това са дегенеративни промени). Ставите на пръстите също губят хрущялна тъкан, а костите леко се удебеляват. Промените в ставите на пръстите, най-често подуване на костите, наречени остеофити, са по-често срещани при жените.
Най-често срещаните проблеми с костите и ставите
Остеопорозата, наричана още “тихата болест” засяга все повече хора от различни възрастови групи. Нарича се така, защото няма признаци за нейното развитие, докато не напредне доста. Това метаболитно заболяване води до намаляване на костната плътност, което от своя страна прави костите и ставите по-чупливи и уязвими. Компресивните фрактури на прешлените могат да причинят болка и да намалят подвижността. Понижаването на костната маса и костната плътност са естествени предпоставки за развитие на болестта.
Мускулната слабост е друг проблем, който допринася за умора, слабост и намалена толерантност към физическа активност. Проблеми със ставите, вариращи от лека скованост до инвалидизиращ артрит (остеоартрит), са много разпространени сред хората над 50 години. Рискът от нараняване се увеличава, тъй като промените в походката, нестабилността и загубата на равновесие могат да доведат до падане, а от това – и до счупване на кости и стави.
Някои възрастни хора също имат намалени рефлекси. Това най-често се причинява от промени в мускулите и сухожилията, а не от промени в нервите. Може да се появят намалени рефлекси на коляното или глезена. Някои промени, като положителния рефлекс на Бабински, не са нормална част от стареенето. Неволните движения (мускулни тремори и фини движения, наречени фасцикулации) са по-често срещани при по-възрастните хора.
След като всички тези неща се случват с напредване на възрастта, дали можем да им противодействаме и как?
Мерки за превенция – как да се грижите за ставите и костите си
Останете физически активни
Може да звучи нелогично да подлагате на повече стрес и натоварване тялото, но редовните упражнения са един от най-добрите начини за лечение на остеоартрит и запазване здравето на ставите. Какво е обяснението за това? Упражненията укрепват мускулите около ставите, като помагат за премахване на натиска от тях. Може също така да подобри притока на хранителни вещества към хрущяла, който е изграден от колаген, хондроитин и други ценни компоненти.
Физическата активност е един от най-добрите начини за забавяне или предотвратяване на проблеми с мускулите, ставите и костите. Умерено изработената и съобразена с възможностите на човека тренировъчна програма може да помогне за поддържане на сила, баланс и гъвкавост. А именно от това се нуждаем на всяка възраст и спортът е най-силното ни оръжие за спечелване на битката с възрастта.
Интересно е да кажем още няколко неща във връзка с хрущялната тъкан. Няма кръвоснабдяване на хрущяла, така че той не получава храна по нормалния начин, по който всички останали тъкани в тялото ни го получават. Вместо това, хрущялът зависи от повтарящи се движения, за да изтласка течността на колянната става в хрущяла. Синовиалната течност набавя вода и ценни хранителни вещества, от които се нуждае хрущялът. Така че повторението на упражненията има протективен ефект върху колената например.
Ако вече изпитвате болка в ставите, дейности с ниско въздействие като колоездене, плуване или бързо ходене вероятно ще са по-подходящи от бягане. Занимания като йога и тай чи също са полезни, както и ежедневната дълга разходка на свеж въздух сред природата или градския парк.
Обърнете внимание на храненето си
За да се грижите за управлението на теглото е важна здравословната диета. Не се фокусирайте върху ограничения за дадена храна или хранително вещество; вместо това важен е контролът на порциите, избягване на празните калории и добър баланс на протеини.
Някои изследвания показват, че средиземноморската диета – богата на плодове, зеленчуци, зърнени храни и здравословни мазнини – е от полза за хората с остеоартрит. Проучване от 4470 души, публикувано в The American Journal of Clinical Nutrition, установява, че възрастните с остеоартрит, които се придържат към средиземноморска диета, страдат от по-малко болка, увреждане и депресивни симптоми. Други проучвания пък съобщават, че придържането към средиземноморска диета е свързано с по-нисък риск от влошаване на болки при остеоартрит и ревматоиден артрит.
Поддържайте теглото в норма
Допълнителното тегло върху скелета поставя допълнителен стрес върху ставите. Това се отнася особено за ставите, носещи тежестта на тялото, като тези на коленете, глезените и бедрата (тазобедрената става).
Вредите от наднорменото тегло не са само за костите и ставите, но и за сърцето, кръвното налягане и като цяло – за здравето ви. Няколко проучвания, които открихме установяват, че загубата на 0.5 кг. телесно тегло намалява натоварването на коленете с почти 2 килограма. Нещо повече, мастната тъкан произвежда протеини, които могат да причинят възпаление в и около ставите, което е още една причина, поради която загубата на тегло може да помогне при дискомфорт в ставите.
Поднорменото тегло също може да създаде проблеми за ставите. Често хората с поднормено тегло нямат правилно мускулно развитие и хрущялът не може да поеме цялата компресия и цялата сила, особено когато говорим за коленете. Затова имат роля и упражненията с тежести, които подпомагат изграждането на мускулна тъкан, стимулират производството на нова костна тъкан и насърчават силата и подвижността. Идеалният вариант е ако можете да практикувате такива упражнения на по-ранна възраст в комбинация с кардио дейности 1-2 пъти седмично.
Осигурете си хидратация
Ако сте дехидратирани, тялото ви ще започне да извлича вода от други източници, включително хрущялите, които съдържат предимно вода (около 80%). Извличането на вода от хрущяла обаче намалява неговото смазване, което може да доведе до болки в ставите. Със сигурност знаем, че поддържането на хрущяла добре хидратиран е един от най-добрите начини да запазим оптималното му функциониране.
Пиенето на достатъчно вода също помага за изхвърляне на възпалителните токсини от тялото и предотвратява нараняване на други области, които работят в тандем със ставите. Добре хидратираните сухожилия, връзки и мускули са по-малко склонни да се увредят и деформират.
Полезни хранителни вещества и компоненти
Както тютюнопушенето, така и алкохолът могат да доведат до възпаление в тялото, което може да причини болки в ставите. Освен това може да направи спортът по-труден за вас, което създава цикъл от по-малко движение и по-болезнени стави, затлъстяване и други проблеми.
Осигуряването на достатъчно качествен сън е жизненоважно за управлението на болката и подобряване състоянието на хора с артрит. Освен него, няколко храни и витамина могат да помогнат за здрави стави:
- Омега 3 мастните киселини, често срещани в храни като мазна риба, могат да бъдат полезни за тези, които страдат от възпалителен артрит.
- Витамин Е често се среща в растителни масла, ядки и авокадо. Има някои доказателства, които предполагат, че предотвратява увреждането на клетките в костите.
- Витамин D има жизненоважна роля за силните и здрави кости, заедно с калций, глюкозамин, манган и други елементи.
- Заложете на противовъзпалителни компоненти като куркумин и бор, който са част от формулата на Флекс Код Голд. Това е най-новата, още по-мощна формула за стави от серията Flex Code, която е с подобрен състав и действие. Във формулата са включени бор и куркумин, които имат антибактериално и противовъзпалително действие за стопиране на възпалителните процеси. Така облекчават ставните болки и стимулират възстановяването им.
Използвани източници
- Li Y, Wei X, Zhou J, Wei L. The age-related changes in cartilage and osteoarthritis. Biomed Res Int. 2013;2013:916530. doi:10.1155/2013/916530
- Loeser RF. Age-related changes in the musculoskeletal system and the development of osteoarthritis. Clin Geriatr Med. 2010;26(3):371-386. doi:10.1016/j.cger.2010.03.002
- Martin JA, Buckwalter JA. Roles of articular cartilage aging and chondrocyte senescence in the pathogenesis of osteoarthritis. Iowa Orthop J. 2001;21:1-7.
- Carrington JL. Aging bone and cartilage: cross-cutting issues. Biochem Biophys Res Commun. 2005 Mar 18;328(3):700-8. doi: 10.1016/j.bbrc.2004.12.041. PMID: 15694404.
- Loeser RF. The Role of Aging in the Development of Osteoarthritis. Trans Am Clin Climatol Assoc. 2017;128:44-54.