Вероятно всички имаме възрастни близки, които зимно време страдат от болки в ставите. С понижаването на температурите и повишаване на влажността тези болки могат да се засилят още повече. Дали това са единствените фактори обаче? Какво друго в промяната на времето е свързано с болките в ставите и костите? Дали не влияе и на други групи от хора? Как може да се облекчат тези болки? Темата е актуална и затова подготвихме този материал, в който да разгледаме по-подробно въпросите и да споделим полезна научна информация.
Защо студът причинява дискомфорт в костите, мускулите и ставите?
През есента и зимата температурите рязко спадат, което кара мускулите да се свиват от студа и поради това ставите са подложени на по-голям натиск. Този натиск кара ставите да стават по-твърди и това причинява дискомфорт, най-често изтръпване и болка. Този вид дискомфорт може да е по-силно изразен при хора, които имат предшестващо заболяване на опорно-двигателната система или неврологично заболяване, но не само.
На първо място, ако поддържаме тялото си топло и със стабилна температура, това може да помогне за облекчаване на зимния дискомфорт. Най-логично е да се започне от загряване на тялото отвътре, например чрез топли напитки като чай; също топла баня или вана; топли компреси и завивки. След това идват и дрехите, които трябва да са от топли, но проветриви материи, които могат да задържат топлината на тялото.
Също така трябва да отбележим, че телата ни са силно свързани със сезоните. Ето защо много здравословни състояния се влошават в определени периоди от годината. Въпреки че точната причина за влошаване на този симптом не е известна при всеки случай, тя може да е свързана с промени в следните показатели:
- Барометрично налягане – промените в барометричното налягане причиняват разширяване и свиване на лигаментите, сухожилията и хрущяла в ставата и това причинява увеличаване на болката. Вискозната ставна течност, която трябва да намали триенето между костите в ставите, се сгъстява в студеното време и това причинява скованост и болка в ставите. Именно затова препоръчваме движение като противодействие на застояването през зимните месеци – чрез движение се стимулира производството на синовиална течност. Синовиалната течност е течност, присъстваща във всички костни стави на тялото, помага за смазване на движението на ставите. Тя също така помага за намаляване на отока и болката.
- Циркаден ритъм и смущения на съня – болката в костите през нощта е толкова често срещано явление, че дори има име за нея – “Painsomnia”, или безсъние, причинено от болка. Болката държи човека буден или нарушава съня, като това причинява умора и сънливост през деня. А комбинацията от недоспиване и липса на енергия води до нежелание за физическа активност. Пренебрегването ѝ влошава симптомите, което от своя страна увеличава болката през нощта и влияе негативно на цялостната работоспособност на човека.
- Спад в нивата на кортизол – възпалението, причинено от някое от следните състояния – остеопороза, артрит, анемия, менопауза и други, предизвиква процес на оздравяване, при който здравите клетки се задействат, за да работят върху увредените клетки. Това се случва през деня. През нощта има спад в кортизола, който има противовъзпалителен отговор. Тоест, по-малко възпаление, по-малко заздравяване, поради което болката през нощта се усилва.
- Температура на околната среда – няма универсално обяснение защо падането на температурите засяга ставите. Една от теориите гласи, че студените температури причиняват промени в кръвния ни поток, тъй като тялото естествено иска да ни стопли. Когато настъпи студено време, част от притока на кръв се пренасочва от крайниците ни към важни органи, като сърцето и белите дробове. Това отнема топлината от нашите стави, което може да причини дискомфорт. Именно този процес сме разгледали подробно малко по-надолу в текста.
- Влажност на въздуха – много хора с артрит споделят, че усещат повече скованост и болка в студените месеци. Вероятното обяснение е, че тогава влажността се покачва и барометричното налягане пада, което влияе негативно върху ставите. Научно погледнато, връзката между времето и болките в ставите не е ясна или убедителна, поне според изследователите Erik Timmermans, Laura Schaap и други, анализирали данните за хора с остеоартрит от 6 европейски страни в свое проучване.
Някои хора по-податливи ли са от други на болки в ставите?
Тялото на всеки човек реагира на колебанията на барометричното налягане, но хората с артрит и тези с хронични болки са по-уязвими на дискомфорт. Освен това лошото време може да повлияе на настроението на човек и ако сте тъжни или депресирани, усещането за болка може да се увеличи. Това е свързано и с действието на различни хормони, които определят настроението и щастието, като допамин, серотонин и други невротрансмитери.
Според различни експерти предстоящият дъжд, който се предшества от промени в барометричното налягане, може да засегне ставните тъкани. Как по-точно? Спадът на барометричното налягане може да накара мускулите и сухожилията да се разширят или свият, което на свой ред предизвиква увеличаване или намаляване на налягането в ставите. Понижената температура може също да сгъсти течностите в ставите, което ги прави по-сковани и по-болезнени.
А защо уринирането се увеличава, когато е студено?
Когато ви е студено, тялото намалява кръвообращението до крайниците и повърхността на кожата. Това е процес, наречен “периферна вазоконстрикция” (периферна = по краищата, вазо = кръвоносни съдове), при който се концентрира по-голям обем кръв в ядрото на тялото. Това повишава артериалното кръвно налягане. Реакцията на тялото е да се опита да намали това налягане, съответно бъбреците намаляват обема на циркулиращата кръв, като отстраняват водата в пикочния мехур. Тя на свой ред трябва да се освободи като урина.
Храни за подкрепа на тялото през есента и зимата
Представете си тялото като една машина, която използва няколко вида гориво, за да се захрани и заработи. За хората тези “горива” са белтъчини, въглехидрати и мазнини. Това са хранителните вещества, които на първо място са необходими за добро здраве през всеки сезон, осигурявайки ни енергия и градивни материали за регенериране на тъканите. Освен храната, има и други важни неща, които ще разгледаме в следващия списък:
- Яжте много сезонни зеленчуци, за предпочитане приготвени на пара и зеленчуци в супи. Пилешката супа е много подхранваща и може би е едно от най-добрите ястия за студените месеци, както и крем супите.
- Леко пикантни храни като джинджифил, лук, чесън, репички и много билки и подправки са идеални, когато се чувствате уязвими към заболяване или в ранните етапи на настинка или грип.
- Ферментиралите зеленчуци са по-лесни за храносмилане и помагат за защитата на далака, подобряване на чревния микробиом и здравето на червата.
- За готвене използвайте здравословни масла като гхи, кокосово масло, сусамово и за подправяне – зехтин и авокадово масло.
- Приемайте рибено масло, за да си осигурите ценните противовъзпалителни омега-3 и омега-6 мазнини.
- Увеличете консумацията на витамини – проучвания показват, че голям процент от хората не получават достатъчно витамин D през зимните месеци, така че е важно да хапвате храни, богати на витамин D или да го приемате като хранителна добавка. Може да приемате добавки с витамини D, E, A и K за оптимално здраве на ставите.
- Насладете се на сезонни подхранващи храни като круши, тиква, ябълки, грейпфрут и лимон. Крушите са особено полезни за подхранване на белите дробове.
- Яжте боб, леща и други варива, винаги добре накиснати предварително.
- Билките и подправките, които са особено полезни за белите дробове, са дафинови листа, семена от кимион, кардамон, див лук, канела, карамфил, копър, риган, индийско орехче, розмарин, мащерка и куркума.
- Стречинг и други практики за гъвкавост – редовното разтягане и йогата са чудесни начини за увеличаване гъвкавостта на тялото и поддържане здравето на ставите. Изграждането на мускули също може да помогне, като за това са подходящи упражнения със собствено тегло или тежести съобразени с възможностите ви. Колкото повече мускули използвате по време на физическа активност, толкова по-способни са тези мускули да поддържат ставите ви.
Приносът на Флекс Код продуктите
Балансираната диета, редовната физическа активност и здравословните навици са три добри начина да поддържате костите и ставите си в добро състояние. Балансираната диета може да бъде допълнена с активни съставки за гъвкавост и подвижност на ставите и костите.
Основният фактор, отговорен за правилното функциониране на нашите кости и стави, са главно калцият и протеините. Поради това диетата, богата на тези хранителни вещества, е от съществено значение за предпазване от болка и дискомфорт.
Други ключови активни съставки за здрави кости и силни мускули са колаген, хиалуронова киселина и магнезий. Колаген и хиалуронова киселина може да си набавите както чрез храна, така и чрез добавки като Флекс Код Голд. Това е доказана противовъзпалителна и облекчаваща ставните болки формула с най-важните съставки за здрави стави:
- Глюкозамин сулфат
- МСМ (метилсулфонил метан)
- Хондроитин сулфат
- Хидролизиран колаген тип II
- Хиалуронова киселина 50 kda
- Куркумин
- Боракс
Ако предпочитате продукт за мазане директно върху болезнените области, значи Flex Code Gel / Флекс Код Гел – 110ml е по-подходящото решение за вас. Това отново е противовъзпалителен продукт, който се втрива директно в кожата при проблеми със ставите и мускулите. Неговата формула осигурява пет мощни съставки – метилсулфонилметан (МСМ), хондроитин сулфат, глюкозамин сулфат, ментол и камфор.
Вижте какво казват специалистите за продуктите с марка Флекс Код:
Д-р Стоян Арнаудов за Флекс Код Премиум
Д-р Пейнешки за силата на Флекс Код
Д-р Яна Дамянова – Специалист по физикална медицина и рехабилитация, мануална терапия
В пресата: „Флекс Код“ срещу проблеми в ставите
Използвани ресурси
- Finan PH, Goodin BR, Smith MT. The association of sleep and pain: an update and a path forward. J Pain. 2013;14(12):1539-1552. doi:10.1016/j.jpain.2013.08.007
- Timmermans EJ, Schaap LA, Herbolsheimer F, Dennison EM, Maggi S, Pedersen NL, Castell MV, Denkinger MD, Edwards MH, Limongi F, Sánchez-Martínez M, Siviero P, Queipo R, Peter R, van der Pas S, Deeg DJ; EPOSA Research Group. The Influence of Weather Conditions on Joint Pain in Older People with Osteoarthritis: Results from the European Project on OSteoArthritis. J Rheumatol. 2015 Oct;42(10):1885-92. doi: 10.3899/jrheum.141594. Epub 2015 Sep 1. PMID: 26329341.
- Chang YL, Lo YJ, Feng SW, Huang YC, Tsai HY, Lin CT, Fan KH, Huang HM. Bone Healing Improvements Using Hyaluronic Acid and Hydroxyapatite/Beta-Tricalcium Phosphate in Combination: An Animal Study. Biomed Res Int. 2016;2016:8301624. doi: 10.1155/2016/8301624. Epub 2016 Dec 14. PMID: 28070520; PMCID: PMC5192297.
- Aljohani H, Senbanjo LT, Chellaiah MA. Methylsulfonylmethane increases osteogenesis and regulates the mineralization of the matrix by transglutaminase 2 in SHED cells. PLoS One. 2019;14(12):e0225598. Published 2019 Dec 5. doi:10.1371/journal.pone.0225598