Какво е фибромиалгия
Фибромиалгията е хронично заболяване, което се характеризира с движещи се болки по мускулите, ставите и костите, зони с повишена чувствителност и цялостна физическа умора. Симптомите на заболяването са строго индивидуални и няма стандартизиран тест за диагностицирането им. Това е причината фибромиалгията често да се бърка с други заболявания.
Липсата на добра диагностична методология кара някои лекари да се съмняват в състоянието като цяло. Въпреки това, съвременната медицина приема съществуването на фибромиалгията. Различни изследвания сочат, че при някои пациенти тя може да предизвика дори депресия, заради физически неконтролируемите симптоми.
В миналото лечението на заболяването се е случвало единствено през болкоуспокояващи, някои от които имат доказан пристрастяващ ефект. Днес специалистите знаят, че промени в начина на живот могат да подобрят симптомите и дори напълно да избавят пациентите от някои от тях.
Най-често срещани симптоми на фибромиалгия
Фибромиалгията се характеризира със зони с повишена чувствителност, които могат да са болезнени дори при много деликатно докосване. В миналото именно това е бил ключовият симптом за диагностика. Днес експертите използват тези зони, за да стеснят кръга от потенциални заболявания.
За да се стигне до диагноза фибромиалгия, пациентът трябва да има и редица други симптоми, като:
- хронична умора;
- нарушен сън;
- умора дори при повече от 8 часа сън на вечер;
- главоболие;
- депресия;
- безпокойство;
- лоша концентрация;
- тъпа хронична болка в долната част на корема;
Смята се, че причината за всички тези симптоми се корени в нервната система и неспособността на мозъка да отчита и реагира адекватно на определени стимули.
Зони на дискомфорт
Както споменахме, основен симптом за фибромиалгията са зоните с повишена чувствителност. Това обикновено са симентрично разположени точки по тялото. Експертите следят за 11 до 18 специфични такива точки при диагностика на заболяването. Това са:
- задната част на главата;
- раменете;
- горната част на гръдния кош;
- хълбоците;
- коленете;
- външната страна на лактите;
Кои са причините за поява на фибромиалгия
Научните изследователи и лекарите не са достигнали до единодушно решение какво точно причинява фибромиалгията и свързаните с нея симптоми. Въпреки това, има редица фактори, които се взимат под внимание и се смятат за основополагащи за това заболяване.
Възпалителни процеси – хронични заболявания или чести възпалителни процеси могат да доведат до появата на фибромиалгия
Генетика – експертите смятат, че в някои случаи тo се проявява при определени генетични мутации, но кои са отговорните за него гени все още не е известно.
Травма – сериозна физическа или емоционална травма може да доведе до фибромилагия, особено при посттравматично стресово разстройство.
Стрес – хроничният стрес предизвиква в тялото същите реакции като еднократна травма. Ако не му се обърне адекватно внимание, стресът може да доведе до трайни хормонални нарушения и хронични болки.
Дисбаланс в мозъчната химия – теорията, с която учените работят днес е, че фибромиалгията се причинява от дисбаланс на мозъчните химикали, които предизвикват нервните окончания да реагират твърде остро на най-лек сигнал за болка.
Рискови фактори
Освен посочените причинители на заболяването, има някои рискови фактори, за които експертите също следят при диагностициране. Това са:
- Пол – 80 до 90% от пациентите с фибромиалгия са жени. Причината за това не е известна;
- Семейна история – ако в семейството ви има болни от фибромиалгия, тя може да се прояви и при вас;
- Ревматоидно заболяване – фибромиалгията не е форма на артрит, но често е съпътстващ симптом на вече диагностицирано ревматиоидно заболяване;
Диагностика
Диагностиката се извършва от експерти, които трябва да установят наличието на широкоразпространена продължителна болка в определени точки на тялото. Ако след изследвания се установи, че няма друг източник, се наблюдава за останалите симптоми на заболяването.
Лечение
Фибромиалгията е хронично заболяване с неясен произход. Ето защо на този етап лечението се стреми да намали физическата болка и да подобри начина на живот. За целта се използват болкоуспокояващи и антидепресанти, които лекуващият лекар изписва. В някои по-тежки случаи могат да се приемат и медикаменти против гърчове.
Алтернативни методи на лечение
Съвременните лекари осъзнават, че приемането на лекарства не е достатъчно лечение на фибромиалгия. За това все повече експерти съветват заедно с медикаментите да се премине към цялостна промяна в начина на живот. За да подобрите състоянието си е важно да се придържате към хранителен режим, който не създава допълнителни възпалителни процеси в тялото. Това обикновено означава изключването на захарта, бялото брашно и алкохола от диетата. Редовните тренировки също могат да подпомогнат облекчаването на симптомите. Мануалните и масажни терапии са полезни при някои пациенти. Последен, но не и по важност е здравословният сън.
Хранителни препоръки за пациенти с фибромиалгия
Няма стандартизирана диета за пациенти с фибромиалгия. Това, което се знае със сигурност е, че възпалителните процеси трябва да се редуцират до минимум. Ето защо не се препоръчват:
- захар;
- бяло брашно;
- алкохол;
- цигари;
Самият пациент може да наблюдава взаимовръзка между влошаване на симптомите и консумацията на някои храни. Те също трябва да отпаднат от менюто. За сметка на тях заложете на свежи плодове и зеленчуци, ферментирали храни, качествени мазнини и месо.
Факти и статистика за фибромиалгията
Фибромиалгията е хронично състояние, което няма стандартизирано лечение. Свързва се с болки в цялото тяло, преумора, нарушен сън и депресия. Повече от 5 милиона пациенти са диагностицирани с фибромиалгия само в САЩ. Над 80% от тях за жени. Диагностицирането обикновено се случва след 30-тата година, когато се появават първите симптоми. Повечето хора с тази диагноза ще трябва да живеят с нея до края на живота си. Въпреки това има редица начини да се облекчат симптомите и да се промени качеството на живота.