Артритът е едно от най-честите ревматоидни заболявания. Знаете ли, че има над 100 описани вида артрит? Днес ще разгледаме 5-те най-често срещани, за да разберем какво представляват и какви са симптомите им.
Остеоартрит
Номер 1 в класацията е остеоартритът. Той се характеризира с износване на ставите при редовната им „употреба“. Причините за него са напреднала възраст, спортна травма или редовно претоварване, както и наднормено тегло.
Остеоартритът се наблюдава най-вече в ставите, които поемат тежестта на тялото – коленете, тазобедрените стави, стъпалата и гръбнака. Появата му се случва във времето и не е свързана с еднократно нараняване на конкретната засегната става. Симптомите са силна остра болка при движение или сковаване при покой. При остеоартритът не се наблюдава хроничата преумора, типична за други заболявания от тази категория.
Това, което реално се случва е, че с времето ставите губят хрущялната си вътрешност, която служи като противошоков абсорбатор. Този гладък материал спомага за лекото е безболезнено движение между твърдите ставни части (костите). Износването на хрущяла се случва, особено при стави, които трябва да поемат твърде голяма тежест или които са подложени на многократно еднотипно натоварване. Резултатът от износването е, че костите започват да се трият една в друга при движение и това причинява болка. Остеоартритът може да е съпътстван и от специфичен скърцащ звук.
Симптоми:
- Болка в засегнатата става;
- Затруднено движение;
- Сутрешна скованост;
- Болка при вървене;
- Сковаване, когато ставата е в покой;
- Подуване и зачеряване на засегнатата става (което говори за възпалителен процес);
- Невъзможност да се използва пълният капацитет на движение на ставата;
Ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, при което имунната система напада ставите. Това води до възпаления и нараняване на ставната цялост. При някои пациенти се появяват т.нар ревматоидни нодули или възли, които се образуват върху стави с често натоварване (кокалчета на ръцете, лакти и стъпала).
Лекарите не знаят каква е точната причина за поява на ревматоиден артрит. Някои експерти твърдят, че заболяването се появява след бактериална или вирусна инфекция на ставите, при която имунната система продължава да произвежда антитела, дори след приключването й. Това, което със сигурност знаем е, че има два химикала, свързани с диагностицирането на ревматоиден артрит. Това са тумор некротизиращ фактор и интерлевкин-1. Обикновено за лечнеието на заболяването се използват медикаменти, които блокират именно тези вещества.
Симптомите могат да се появят постепенно или внезапно и обикновено са по-остри от тези на остеоартрита. Най-често срещаните са:
- Болка, скованост, подуване в ръцете, китките, лактите, раменете, коленете, глезените, челюстта или врата. Ревматоидният артрит обикновено засяга множество стави;
- Симетрични възпаления – ако лявата ръка е с отток, обикновено дясната също ще е засегната;
- Сутрешна скованост, която може да продължи с часове;
- Хронична умора;
- Липса на апетит и загуба на тегло;
Псориатичен артрит
Хората с това заболяване страдат от възпаление на кожата (псориазис) и ставите (артрит). Псориазисът се характеризира с подути червени и бели зони на кожата, които се лющят. Обикновено засяга лактите и коленете, скалпа, областта на пъпа и гениталиите. Едва 10 до 30% от пациенти с това кожно заболяване развиват псориатичен артрит.
Този вид артрит се развива след 30-тата година и много рядко започва още в детството. Среща се еднакво при мъже и жени, като първо се появява кожното заболяване (псориазис). Симптомите на артрита са подуване на пръстите на ръцете и краката и крехки, чупливи нокти.
При някои пациенти псориатичен артрит се наблюдава само в една става – например, едното коляно. Много рядко засегнати са ставите на гръбнака.
Подагра
Подаграта е наслагване на кристали пикочна киселина в ставите. Засегнати са най-често ставите на стъпалата (особено големият пръст).
Пациентите най-често се събуждат с остра, рязка болка в конкретната става. Подаграта се повлиява и може да бъде причинена от алкохол, наркотици, хроничен стрес или друго вече диагностицирано заболяване.
Заболяването трае 3 до 10 дни, дори да не се лекува. До следващата криза могат да минат месеци или години, но с времето пристъпите зачестяват и стават по-продължителни. Ако подаграта остане недиагностицирана и не се лекува, може да засегне и други по-големи стави, както и бъбреците.
Подаграта се появява при едно от следните условия:
- Тялото произвежда твърде високи нива пикочна киселина;
- Бъбреците не могат да усвоят пикочната киселина в организма;
- Пациентът консумира твърде много храни, които повишават нивата на пикочна киселина;
Симтомите са:
- Рязка, интезивна болка в големия пръст на единия крак (по-рядко в глезените, коленете, китките, лактите или пръстите на ръцете);
- Дискомфорт в засегнатата става, дори след като болката отшуми;
- Възпаление и зачервяване;
- Повишена скованост на засегнатата става;
Лупус
Системен лупус еритематозус (или вълчанка) е автоимунно заболяване, което засяга не само ставите и някои вътрешни органи. Лекарите не знаят каква е точната причина за появата на заболяването. Нещо подтиква имунната система да атакува тялото и да създава възпаление и болка в различни части на организма.
Най-застрашени от заболяването са жени в детеродна възраст. Обикновено лупус се появява между 15 и 44 години.
Симптомите са множество:
- Болезнени, подути стави;
- Преумора;
- Главоболие;
- Подуване на крайниците и оттоци около очите;
- Обриви, особено по лицето;
- Афти;
- Чувствителност към слънчева светлина;
- Косопад;
- Бързо посиняване на пръстите на ръцете и краката при студ;
- Анемия или ниски нива на червени кръвни телца;
- Болки в гръдния кош (в сърцето и белите дробове);
В медицинските среди лупус е познат като „великият имитатор“ – заболяването, което може да се маскира като всяко друго. Ето защо е важно при съмнение да се търси експертна оценка.
За да се погрижите за здравето на всички стави и да предотвратите потенциални проблеми, заложете на Флекскод – единствената хранителна добавка в течна формула с ефективност на инжекции.