Костите в човешкото тяло са част от структура, която не би могла да функционира, ако нямахме стави. Имаме стави с различна форма, подвижност и устойчивост в зависимост от това какви функции изпълняват и кои кости свързват.
Човешките стави са символ на движение, гъвкавост и живот. Без тях не е възможно да извършваме обичайните движения, действия и дейности. Нашите стави придават структурна устойчивост на двигателния апарат, която позволява всяко помръдване.
Не по-малко важна част от устройството им са хрущялите. За тези невероятни градивни единици на двигателния апарат ще говорим в настоящия материал.
Какво представляват човешките стави – анатомично устройство
Това е мястото между две кости, на което те осъществяват контакт помежду си и се движат една спрямо друга. Някои стави са по-здрави и не много подвижни като тези между прешлените на гръбначния стълб, а други, разположени в китките и пръстите, са по-гъвкави и подвижни.
Ролята на ставите е да поддържат стабилността на костите, както и да им позволят определена амплитуда на движение. В местата на ставните съчленения свързаните кости се укрепват от здрава фиброзна тъкан. Тя е градивна единица на ставните връзки и лигаменти[1].
Важен е и ставният хрущял, който покрива повърхността на костите. Той представлява гладка и твърда еластична тъкан, като се подразделя на 3 вида:
- Хиалинен хрущял – най-често срещан, здрав и еластичен;
- Влакнест – част от структурата на някои по-малки стави като тези между прешлените на гръбнака;
- Еластичен – подобен на първия, но по-разтеглив от него.
Всички части на костта, които участват в структурата на ставите, са облечени от ставна капсула, която е покрита от вътрешната си страна със синовиална мембрана. Точно тази мембрана произвежда синовиална течност, която спомага за приплъзване на ставните хрущяли на две свързани кости и намалява триенето между техните повърхности.
Последните се свързват помежду си с помощта на връзки, а сухожилията свързват даден мускул с кост. А какво правят всички тези структурни единици заедно?
Движението в ставите е факт, когато мускулът придърпа костта чрез сухожилието, закрепва се за костта и костните повърхности започнат да се приплъзват.
Класификация на видовете стави
Подвижността, предназначението и функциите на всички стави зависят от строежа на тъканите, които ги поддържат. Трите типа, които разпознаваме, са:
Фиксирани (фиброзни)– те не позволяват движение, имат здрави връзки от съединителна тъкан. Наричат се още синартрози поради това, че са неподвижни стави.
Хрущялни– те позволяват ограничени движения и огъване, но не и широк обем от движения. Пример за такива стави може да се даде с междупрешленните, които подсигуряват гъвкавостта на гръбнака.
Синовиални– това са стави, осигуряващи висока подвижност и голям обем от движения. Те се намират в крайниците, стъпалата и дланите и са свободно подвижни. Има различни типове синовиални стави, които са с различна амплитуда на движение. Според типа движение могат да бъдат:
- Сферични – рамене и хълбоци
- Плоски – китки и глезени
- Елипсовидни и седловидни – длани, китки, палци
- Шарнирни – лакти, колене, глезени и ходила, длани, челюст
Раменните, лакътните, тазобедрените, коленните, глезенните стави са синовиални, изградени са от ставна капсула и са подкрепени от вътрешни и външни връзки (лигаменти). Ставната течност позволява тяхното минимално триене и гладко приплъзване, осигурявайки плавни и стабилни движения, които често са натоварващи за съответните части на тялото.
Хубаво е да кажем още няколко думи за синовиалната мембрана с оглед на това, че през различните сезони има някои промени. Мембраната е добре снабдена с кръвоносни съдове, които непрестанно отделят синовиална течност. Гъстотата на тази течност обаче варира според температурите, като при по-ниски температури се увеличава. От тук става ясно и защо има ограничена подвижност в болните стави по време на зимния сезон.
Златни правила за здрави стави
Износването на ставния хрущял е необратим процес. В човешкото тяло има 350 стави и всяка от тях е сложна съвкупност от хрущяли, кости и съединителна тъкан. Една от важните градивни единици на здравите стави е колагенът, който постепенно намалява след 30-годишна възраст и трябва да се приема допълнително.
Хиалуроновата киселина запазва водното съдържание и увеличава гъвкавостта на ставите, а антиоксидантите служат за неутрализиране на свободни радикали, които разрушават тъканта на ставите. Антиоксиданти се съдържат в бадемите.
Храненето е на първо място като източник на хранителни елементи, вещества, витамини и минерали. Трябва да консумирате храни, богати на омега-3 мастни киселини – ленено семе или шепа орехи на ден ще ви набавят необходимото количество.
Студеноводните риби като сьомга и риба тон също могат да ви доставят омега-3, а дивата сьомга е източник и на колаген. Другият вариант е да си ги набавяте чрез рибено масло във вид на хранителна добавка при обикновена болка в ставите. При остеоартрит и ревматоиден артрит не се препоръчва.
За лечение на остеоартрит може да се използва SAMe – един от най-популярните медикаменти за профилактика.
За много други заболявания, които засягат ставите и опорно-двигателните функции, препоръчваме Флекс Код Премиум. Той съдържа комплекс от съставки – глюкозамин, хондроитин, МСМ и хиалуронова киселина, които помагат при болки, скованост и дискомфорт. Тук може да прочетете при кои заболявания може да се използва продуктът.
[1] Лигаментите са здрави съединително-тъканни ивици, които поддържат вътрешните органи и свързват костите.
Много сьм доволна от продукта Флекси код, оценявам го и като химик-микробиолог ! Закупих вече и 2-ра кутия, резултатьт е факт – летя !