Появата на ревматоиден артрит се случва обикновено между 35-60 години и представлява прогресиващо заболяване, което има тенденция за увреждане на ставите и инвалидизиране на пострадалите от него. В България около 60 000 души страдат от ревматоиден артрит.
Какво представлява заболяването
Ревматоиден артрит представлява автоимунно заболяване, което може да засегне тъканите около ставите и причинява тяхното хронично възпаление. При ревматоиден артрит има автоимунен отговор на организма, който сам атакува имунната си система и възпалителните процеси се насочват към тъканта която обгражда ставата. Тя се нарича синовия, а целият процес предизвиква разрушяване на хрущяла и костите, както и подуване.
Обикновено заболяването ревматоиден артрит засяга по-малки стави на тялото, китките, пръстите, палците, глезените и краката. Възможно е обаче болестта да се отрази на други органи и да причини увреждането им. Поради тази причина ревматоиден артрит определяме като системно заболяване, което може да засегне белите дробове, кожата и сърцето.
Как протича симптоматиката
Подобно на други автоимунни заболявания, и при ревматоиден артрит се забелязват периоди на активиране (обостряне), при които симптомите са по-силни или възникват нови и периоди на ремисия с по-слаби или изчезващи симптоми.
Самият начин на протичане на болестта го характеризира като прогресиращо заболяване, което ще рече, че той може тежко да увреди ставите и да причини инвалидност. Статистиката сочи, че жените боледуват около 3 пъти по-често от ревматоиден артрит в сравнение с мъжете.
Симптомите при ревматоиден артрит се появяват и отшумяват според степента на възпаление на тъканите, а когато то е по-голямо, заболяването е активно. При стихване на възпалителните процеси се счита, че заболяването е в ремисия.
Периодите на ремисия могат да са спонтанни или под въздействие на лечение, продължаващи седмици или месеци, дори години. Но когато отново се активира заболяването, се получава рецидив и симптомите се възобновяват. Това завръщане на активността на болестта ревматоиден артрит се казва пристъп (или релапс).
При активния период на ревматоиден артрит се наблюдават симптоми като:
- Умора, липса на енергия и апетит
- Телесна температура 37 или малко над 37 градуса
- Скованост
- Мускулни и ставни болки
Последните са най-изразени сутрин или при периоди на покой. По време на пристъпи ставите се усещат топли, подути и болезнени, като това се дължи на възпалената синовия.
Като начални симптоми на ревматоиден артрит могат да се отбележат болките и продължителната скованост в ставите, забележима сутрин.
Симптомите, които се отразяват на ръцете, включват трудно осъществяване на лесни дейности и задачи от дневния ред. Това може да са закопчаване на дрехи, завързване на обувки или завъртане на дръжки.
Хроничното възпаление може да причини увреждане на тъкани, кости и хрущяли. Това от своя страна води до ерозия и чупливост на костите.
При деца симптомите на ревматоиден артрит могат да се допълнят с раздразнителност, лош апетит и куцане. Намалената подвижност също може да свидетелства за начален стадий на ревматоиден артрит.
Някои медицински данни сочат, че при пациенти с ревматоиден артрит е често срещан синдромът на Сьогрен. За него е характерна сухота в очите или устата. Хората с този синдром изпитват болки вечерно време и може да са придружени от усещане за парене, сържеж и зачервяване.
От какво се причинява ревматоиден артрит
За съжаление все още не са известни причините за поява на ревматоиден артрит. Направени са някои предположения, които се свързват с появата на ревматоиден артрит и те се считат за валидни.
Съществува генетична предразположеност за развитие на ревматоиден артрит. При хора със специфични генетични маркери има по-голям риск да развият заболяването, но това не винаги се случва.
Фактори на външната или вътрешната среда могат да допринесат за развитие на болестта. Това могат да са инфекциозни заболявания, вирусни инфекции и други автоимунни заболявания, при които е намалена защитната сила на организма.
Според някои източници, тютюнопушенето увеличава риска от развитие на ревматоиден артрит заедно с хормоналните фактори, които имат по-голяма тежест при жените.
Ревматоиден артрит и други заболявания
Перикардитът се сочи като основно състояние, което може да бъде предизвикано от ревматоиден артрит. Най-често това е характерно при лица с висока възпалителна активност.
При перикардит хората постоянно изпитват задух, който се усилва при най-малкото движение или усилие. Възможно е да се появи и в покой. Черният дроб е увеличен и болезнен, а кожата е бледа на цвят. Самото заболяване се изразява във възпаление на сърдечната обвивка и е много сериозно от гледна точка на сърдечно-съдовите функции.
Други заболели от ревматоиден артрит показват отклонения в стойностите на различни кръвни клетки, произвеждани от костния мозък. Най-често срещаната проява на това състояние е анемията и повишеното производство на тромбоцити.
Диагностика и лечение
За да се постави диагноза ревматоиден артрит трябва да се направи комплексна оценка на данни от анамнеза, физикален преглед и резултати от изследвания на ревматоидни фактори, циркулиращи антитела в кръвта и рентгенография.
За поставянето на точна диагноза се изисква подлагане на следните лабораторни изследвания:
- ПКК с ДКК
- СУЕ
- С-реактивен протеин
- Ревматоиден фактор
- Анти-ССР и анти-MCV
- Рентгеново изследване и ултразвукова диагностика
В последващото лечение може да включите Флекс Код Премиум, който се използва за третиране и лечение на ставни заболявания и проблеми.
1 коментар