Тендовагинит, познат още като теносиновит, е възпаление на сухожилната обвивка, което най-често засяга областта на китките, раменете и глезените. Сухожилието е специфична тъкан, която контролира действия, като тичане, скачане, хващане и повдигане на предмети. Без сухожилия, не бихме могли да упражняваме контрол върху дланите и стъпалата си.
Около всяко сухожилие е разположена защитна мрежа от тъкани, позната като сухожилна обвивка. Нейната функция е да произвежда синовиална течност и да поддържа мястото добре лубрикирано и подвижно.
Когато, поради травма или претоварване, сухожилната обвивка бъде наранена, нейната способност да синтезира синовилна течност намалява или спира изцяло. Това води до възпалителни процеси, подуване, зачервяване и осезаемо затопляне на засегнатата зона. Подобно състояние експертите наричат тендовагинит или теносиновит.
Причини за появата на тендовагинит
Това специфично възпаление най-често е резултат от нараняване на сухожилието, или прилежащите към него мускул и кост. Застрашени са атлетите, както и хората, които извършват повтарящи се движения, като писане на компютър, плетене, тъкане, шиене, ходене или стоене на едно място.
Професиите, при които най-често се среща тендовагинит са:
- Професионални спортисти;
- Дърводелци;
- Зъболекари;
- Музиканти;
- Работници във фабрики;
Състоянието се проявява в областта на китките, раменете или глезените. Травмата, предизвикала тендовагинит обикновено е свързана с:
- Повтарящи се действия, натоварващи съответната става;
- Продължителни физически активности (тичане);
- Стоене в една и съща позиция за дълчи часове;
- Рязко натоварване или преразтягане;
Възпаление на сухожилната обвивка може да се получи и в следствие на ревматоиден артрит, склеродерма, подагра, диабет, реактивен артрит и гонорея.
В много редки случаи конкретната причина за появата на възпалението не може да бъде установена.
Симптоми на тендовагинит
Основният симптом е болка в засегнатата област. Някои сухожилия се травмират по-лесно. Това са тези в зоната на китките, рамото и глезените. Причината е честото ежедневно натоварване на тези конкретни места. Не е изключено тендовагинит да се развие и в коляното или лакътя. Освен болка, други симптоми на състоянието са:
- Скованост на прилежащата става;
- Подуване около ставата;
- По-голяма сензитивност в засегнтата зона;
- Зачеряване на кожата (което говори за протичащи възпалителни процеси);
При някои пациенти може да се появи повишаване на температурата, което е още един сигурен признак за сериозността на възпалението.
Диагностика
Диагностицирането на възпаление на сухожилната обвивка изисква лекарски преглед на предполагаемо засегнатата зона. Лекуващият лекар следи за отоци, подуване, зачеряване и болка. Специалистът вероятно ще иска информация относно редовното натоварване на ставата и скорошни травми.
Понякога за диагностицирането на тендовагинит се изисква ултразвук или ЯМР. Чрез тези излседвания се доказва с точност, че говорим за възпалителни процеси, а не, например, за артрит.
Лечение
Лечението на теносиновит се базира на успокояване на възпалителните процеси в сухожилната обвивка. За целта, на първо място, ключова е почивката, особено от повтарящи се натоварващи действия. Лекуващият лекар може да препоръча шини, които да фиксират мястото. Топли и студени компреси също повлияват добре засегнатата зона. Подходящи също са:
- Масажи;
- Упражнения за разтягане на засегнатото място;
- Ултразвук;
- Транскутанна електрическа нервна стимулация;
При някои пациенти се налага прием на медикаменти за овладяване на болката и възпалението. Стероидни инжекции също не са изключени. В редки случаи се стига до прием на антиобиотици или оперативна намеса.
Ако проблемът се корени в друго диагностицирано заболяване, трябва да се третира първоизточника, а не просто възпалението.
Заздравяването на прилежата мускулатура е изключително важно. Когато мускулите около сухожилието са активни и с добър тонус, те поемат тежестта на движенията. Това води до по-малко стрес върху останалите тъкани и намален риск от поява на тендовагинит.
Превенция
Най-важното в превантивен план е добрата двигателна култура. Да знаете как да разтягате претоварините места и как да тренирате мускулите около тях е ключово. За целта може да се посъветвате с кинезитерапевт и да изготвите лека тренировъчна програма. Обикновено 10 минути на ден са достатъчни, за да усетите ефекта от упражненията.
Суплементирането също е лесен превантивен метод. Използвайте препарати, които имат противовъзпалителен ефект и доказано стимулират производството на синовиална течност. FlexCode Premium е чудесен избор. Активните му съставки включват хондроитин, МСМ, глюкозамин, хиалуронова киселина и много други, които оказват цялостен положителен ефект върху ставите и всички прилежащи на тях тъкани.
Добрата новина е, че тендовагинитът е напълно лечим. Важно е да минимизирате натоварващите движения. Ако това не е възможно, трябва да знаете как да се грижите за засегнатото място. Ако не обърнете внимание на състоянието, то може да прерасне в хронично и да доведе до изменения в ставата. В дългосрочен план това означава ограничена мобилност, скованост и болка.
За максимална защита от възпалителни процеси, въведете съответните промени в начина си на живот. Хранете с разнообразна, качествена храна, движете си и си почивайте достатъчно.