Смяната на ставата вероятно е медицинската процедура, от която най-много се страхуват хората със ставни заболявания. Всяка година процентът пациенти, които се подлагат на нея расте. Днес ще ви запознаем с причините да потърсите хирургическа намеса, заболяванията, които могат да доведат до такова износване и в кои случаи е наложително да се направи процедурата.
Смяна на ставата се извършва най-често на колянната и тазобедрена стави. Тези две места са най-склонни към износване по ред причини. На първо място, ставите на краката поемат основната тежест на цялото тяло. При наднормено тегло или проблеми с килограмите те са първите места, които поемат допълнителната тежест. В допълнение, тези стави са отговорни за основното движение, което извършваме – ходенето. Освен това, статистически погледнато, те са най-често засегнати от различни ставни заболявания, което ги прави податливи на болка, скованост и износване.
Кои са заболяванията, които могат да доведат до износване на ставите и нужда от смяна
Ако говорим за ставни заболявания, които предизвикват износване, най-често те са:
- Артроза – позната още кат остеоартрит. Обикновено се проявява след 50-тата година и има фамилна обусловеност. При това заболяване ставният хрущял се износва, което с времето предизвиква търкане на костите и много болка;
- Ревматоиден артрит – автоимунно ставно заболяване, което се характеризира с възпаление на синовиалната мембрана. Характеризира се с подуване, отоци, зачервяване и болка в засегнатата става;
- Травматичен артрит – заболяване, което се отключва след травма или нараняване на съответната става;
- Остеонекроза – специфично заболяване, при което се уврежда ставния хрущял. Характеризира се с много болка и неприятни усещания в засегнатата става.
В зависимост от начина на живот, възрастта и генетичните обременености, понякога смяна на ставата се налага веднага след сериозна травма, при инцидент или друга извънредна ситуация, която уврежда тялото трайно.
В случай, че говорим за ставно заболяване или износване, причинено от напреднала възраст, има редица терапии, които могат да се използват преди да се стигне до хирургическа намеса.
Как да се погрижите за ставите си
Всяко заболяване е различно и си има свои специфики, но има някои общи практики, на които да заложите.
Първо и най-важно, доставяйте на ставите си необходимите им хранителните вещества. Ставите са сложни структури, изградени от множество елементи. Те са пресечна точка на кости, сухожилия и лигаменти. За да функционират правилно, те разчитат на хрущяли, синовиална течност, адекватни нива на нутриенти и липса на дразнители. При много хора проблемите се появяват поради лоши хранителни навици.
Ставите ви се нуждаят от колаген, особено тип 2, хиалуронова киселина, както и глюкозамин и хондроитин – две важни съединения, които изграждат ставните тъкани. В допълнение, ако хранителният ви режим е богат на възпалителните продукти, е добре да набавяте на ставите си противовъзпалителни вещества, кат МСМ. Всички тези вещества, плюс още безценни за ставите ви нутриенти се съдържат в продуктите на Flex Code. Макар за някои хора суплементирането да изглежда като ненужен лукс, ежедневието ни е твърде наситено със стресови фактори, за да пренебрегнем хранителните добавки.
На второ място, заложете на противовъзпалителен режим на хранене. Особено, ако страдате от автоимунно или възпалително ставно заболяване, храната е ключов фактор за вас. Избягвайте тестените изделия и по възможност спрете напълно консумацията на захар. Ограничете алкохола и цигарите. Вместо това, заложете на храни, богати на антиоксиданти, естествени противовъзпалителни съединения и аминокиселини.
Подходящи храни за противовъзпалителния режим са зеленолистни, свежи плодове, особено горски, сурови накиснати ядки, прясна риба, зехтин и други натурални растителни масла и разбира се – много вода. Важно е също как приготвяте храна. Колкото по-малко термична обработка има, толкова повече се запазват хранителните вещества в нея. Избягвайте пърженето, особено във фритюрник. Заложете на повече варени и печени ястия, както и на такива, приготвени на пара.
Последно в списъка за добро ставно здраве е движението. Обездвижването е огромен проблем за съвременните хора. Повечето от нас прекарват дните си пред компютъра в поза, която създава напрежение в кръста, врата и раменете. Седящата поза отслабва коремните мускули и претоварва тазобедрените стави.
Намерете вашият тип движение и си давайте поне два пъти седмично за активност. В зависимост от нуждите ви можете да изберете по-функционална практика, като ходене на фитнес или кардио упражнения или да заложите на разходки в природата. Ако вече имате ставно заболяване и движението е предизвикателно, опитайте плуване или йога. Водата ще ви помогне да раздвижите ставите си и ще отнеме от тежестта на тялото, докато йога практиките ще раздвижат кръвообращението и лимфата и ще наситят ставите с повече кръв, кислород и хранителни вещества.
Ако нищо от това не дава резултат
Ако нито една промяна в начина на живот не дава търсения резултат, трябва да се консултирате с лекар. В зависимост от вашия конкретен случай, специалистът ще назначи адекватно лечение. Повечето експерти прибягват до смяна на ставата наистина в краен случай.
Преди да се стигне до хирургична намеса, може да ви бъде назначено лечение с обезболяващи инжекции, физиотерапия или други оздравителни процедури. Едва ако нищо от това не даде резултат, може да се говори за нужда от смяна на ставата. Дори и в случая на хирургическа намеса, има различни варианти.
Най-сериозната процедура е цялостна смяна на ставата, но тя не изчерпва опциите.
Остеотомията е процедура, при която се режат и прекрояват костите около коляното или тазобедрената става, за да се облекчи натиска върху ставата. Може да сте добър кандидат за тази процедура, ако сте на възраст 60 или по-малко, сте много активни и имате увреждане само от едната страна на ставата. Остеотомията може да забави необходимостта от пълна подмяна на ставите, но може да не облекчи болката толкова ефективно.
Частичната смяна на колянната става премахва само увредената част на коляното, като здравите хрущяли и връзки остават непокътнати. Най-подходяща е за хора, които нямат наднормено тегло и имат артрит само в една част на коляното.
Животът с новата става
Макар да изглежда страшна и инвазивна, тази процедура може значително да подобри качеството на живот. Ежедневието без постоянна болка, скованост и дискомфорт определено са добър стимул.
След операцията може да отнеме от 8 до 12 седмици, за да се възстановите напълно. По време на този период е добре да има някой, който да се грижи за вас и да ви помага в ежедневните задачи. Ако нямате някой, който да ви помогне през това време, може да се наложи да отидете в рехабилитационно заведение.
Новата ви става не е гаранция, че ще можете да бягате маратони, но трябва значително да подобри мобилността ви. След процедурата лекуващият лекар ще ви посъветва как да се раздвижвате и да се грижите за тялото си, за да се върнете обратно към нормалния си живот възможно най-скоро. Макар смяната на става да не е подходяща за всеки, за някои пациенти тя може да промени цялостното им отношение и да ми помогне да се почувстват отново като себе си.