Лечението с кортикостероиди от десетилетия е признато като средство за справяне с редица сериозни заболявания. Тези лекарства са познати със своето противовъзпалително, противоалергично и имуносупресивно действие. Прилагат се при тежки алергични реакции, автоимунни заболявания, шок, след направена трансплантация и други сериозни състояния.
За съжаление обаче, продължителният прием на кортикостероиди в повечето случаи води до редица нежелани лекарствени реакции, една от които е развитието на остеопороза. Широкото приложение на тези медикаменти изисква добро познаване на възможните странични ефекти, както и на негативното им влияние върху здравето. Това е и предмет на днешната тема във връзка с влиянието на кортикостероидите върху здравето на костите и ставите.
Какво представляват кортикостероидите
Кортикостероидите са синтетични аналози на синтезираните от надбъбречната жлеза хормони – хидрокортизон и кортизон. Те са огромна лекарствена група, която се състои 4 по-малки групи:
– Хидрокортизон;
– Дехидрокортизон;
– Преднизолон;
– Дексаметазон.
Кортикостероидните лекарства се прилагат само и единствено по лекарско предписание. Има различни форми на приложение: например като инжекционен разтвор, таблетки за перорално приложение, различни кремове за приложение върху кожата и други.
Каква е връзката между кортикостероидите и остеопорозата
Един от негативните ефекти от приема на кортикостероиди е този върху костната система. Особено при продължителен прием на тази група лекарства, може да се появят следните здравословни проблеми:
– намалено образуване на костна тъкан;
– по-висока резорбция на костно вещество;
– намаляване степента на усвояване на калций от стомашно-чревния тракт и повишаване на отделянето на минерала чрез урината;
– промени в синтеза на хормоните, отговорни за обмяната на калций;
Вследствие на тези отражения върху костната система, рискът от развитие на кортикостероид-индуцирана остеопороза (КИО) се увеличава в пъти. Разбира се, този риск зависи от продължителността на употребата на кортикостероиди, както и дозировката, в която ги приема пациента.
Според направени изследвания се установява, че загубата на костно вещество при кортикостероидно лечение е средно между 10 и 40%. Тази загуба е особено видна през първите 12 месеца от лечението, след което постепенно намалява, но никога не спира напълно.
Установено е, че индуцираната от кортикостероиди остеопороза засяга 50% от пациентите, употребяващи тези лекарства за период по-дълъг от половин година.
Кои са основните рискови групи за развитие на остеопороза при прием на кортикостероиди
Въпреки че кортикостероид-индуцирана остеопороза може да се появи във всяка възраст, най-застрашени са жените в периода на менопаузата, мъжете и жените на възраст по-голяма от 65 години, както и пациенти, които имат предишни костни травми.
Има ли превенция срещу този вид остеопороза
Като за начало, особено при рисковите групи, е необходимо дозата на приемания кортикостероид да бъде оптимална спрямо състоянието на пациента. Освен това е нужно да се избере такъв медикамент, който дава най-ниски нива на странични реакции и в процеса на лечение и дозата да се адаптира според индивидуалните нужди на пациента.
Наблюдаващият лекар също така трябва да изготви подходящ хранителен и двигателен режим за пациента. Чрез приеманата храна, както и чрез хранителните добавки, хората, подложени на кортикостероидна терапия трябва да си набавят високи дози калций и витамин D, които са основните отговорници за здравето на костите.
Подходящата физическа активност се оказва ефективна превенция срещу остеопорозата, тъй като производството на естроген – хормон, който е от ключово значение за костното здраве, се регулира благодарение на редовната физическа активност.
Какви рискове крие остеопорозата
При развитие на остеопороза се засяга целият скелет и опорно-двигателен апарат. Костната маса прогресивно намалява, което води до изменение на тъканта на костите. Костите стават по-крехки и чупливи и се увеличава рискът от счупвания и травми. Основните последствия, които настъпват след развитие на остеопороза са:
– хронични болки в областта на кръста и гърба, които се обострят вследствие на физическо натоварване;
– изменение на скелетната структура;
– намаляване ръста на пациента;
– понижено ниво на трудоспособност;
– фрактури на костите;
Как се поставя диагнозата остеопороза
Без значение дали остеопорозата настъпва вследствие на кортикостероиден прием или заради други фактори, диагнозата се поставя чрез следните методи:
– измерване на костната плътност – нарича се още остеодензитометрия и е метод за количествено измерване на костната плътност;
– рентгенова снимка – използва се в по-късен етап от развитието на заболяването;
– изследвания на нивата в кръвта на калций, фосфор и хормоните, които участват процеса по усвояване на калций;
Костната плътност трябва да се измерва при пациенти, за които се очаква да останат на кортикостероидно лечение по-дълго от шест месеца.
При мъжете е много важно да се изследва нивото на тестостерон, а при жените е важно да се вземе предвид дали страдат от аменорея.
Може да се направи изследване на нивата на калций в диурезата, тъй като при хората с остеопороза се наблюдава хиперкалциурия. Може да се провери още и N-телопептид в урината, за да се придобие представа колко от хиеркалциурията се дължи на костната резорбция.
Как да си набавите необходимите количества калций и Витамин D
Както вече казахме, за да се минимизира рискът от развитие на кортикостероид-индуцирана остеопороза е важно да бъде увеличен приемът на калций и Витамин D, след извършване на посочените диагностични изследвания и резултатите от тях.
Калцият е основен за изграждането на костна тъкан минерал. Той е най-често срещаният минерал в човешкото тяло и освен за здравината на костите, отговаря и за състоянието на зъбите.
Организмът не е способен сам да произвежда калций, затова е от особено значение да го приемаме в достатъчни количества чрез храната и хранителните добавки. Ако това не се случи, тялото започва да усвоява натрупаните в костите запаси, което увеличава риска от остеопороза. Това е така, защото този минерал е важен и за мускулната функция, работата на нервната и сърдечно-съдовата системи.
Храните, богати на калций са:
– млечни продукти – йогурт, пармезан и други сирена;
– семена – от чия, целина, мак, сусам и други;
– зеленчуци – карфиол, броколи, зеленолистни зеленчуци и ;
– сардини и сьомга;
– ядки – орехи, лешници и бадеми;
– тофу;
– водорасли – спирулина;
– бобови култури;
Витамин D се грижи за по-доброто усвояване на калция от организма. Той се синтезира въз основа най-вече на слънчевите лъчи, преминаващи през кожата. Но предвид потенциално вредното влияние на слънцето върху кожата, е добре да се приема чрез храната, особено ако използвате слънцезащитни продукти.
Витамин Д се съдържа в следните храни:
– риба – скумрия, сьомга и сардини;
– черен дроб;
– яйца;
– зърнени храни;
Кортикостероид-индуцираната остеопороза е сериозна опасност за всички лица, употребяващи кортикостероидни медикаменти. От особена важност е лекуваните с такава терапия пациенти да бъдат своевременно наблюдавани от лекуващия си лекар, за да може да се предотврати развитието ѝ.
Използвани ресурси
Briot K, Roux C. Glucocorticoid-induced osteoporosis. RMD Open. 2015;1(1):e000014. Published 2015 Apr 8. doi:10.1136/rmdopen-2014-000014
Ilias I, Zoumakis E, Ghayee H. An Overview of Glucocorticoid Induced Osteoporosis. [Updated 2018 Jul 10]. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278968/
Compston J. Glucocorticoid-induced osteoporosis: an update. Endocrine. 2018;61(1):7-16. doi:10.1007/s12020-018-1588-2
van Staa TP, Leufkens HG, Cooper C. The epidemiology of corticosteroid-induced osteoporosis: a meta-analysis. Osteoporos Int. 2002 Oct;13(10):777-87. doi: 10.1007/s001980200108. PMID: 12378366.