Остеохондрозата е дегенеративно ставно заболяване, засягащо ставния хрущял и нормалното костно формиране (osteon-кост, chondros- хрущял). Болестта най-често се наблюдава при деца и младежи, в процеса на най-активен растеж. При наличие на остеохондроза оплакванията са болка, скованост, изтръпване и други симптоми, с които ще се запознаете в тази статия.
Точни причини за възникването на заболяването не са установени. Но все пак е установено, че важна роля играят:
- Различни токсични;
- Метаболитни и инфекциозни фактори;
- Остри и хронични травми;
- Тежки физически натоварвания.
Често остеохондрозата има първичен характер, без да бъде установена точна причина за появата ѝ.
Основни признаци при възникване на заболяването са нарушения кръвоток, който изхранва костта. В следствие на това се увреждат костната и хрущялната тъкани. Възниква некроза на костта и патологични изменения.
Рискови фактори за появата на остеохондроза
Тежкото физическо натоварване при млади активни спортисти в някои случаи прави хрущялната тъкан извън състояние да издържи на прекалено натоварване.
Установено е, че при остеохондрозата влияние оказват и наследствени фактори. Родителите могат да предадат на децата неправилна походка или стойка, което да доведе до неравномерно натоварване на гръбначния стълб.
Хора, които прекарват голяма част от времето си в седнало положение, също с повишен риск от развитие на заболяването, тъй като в този случай се натоварва гръбначния стълб, особено при седеж в неправилна стойка.
Продължително натоварване в неправилна стойка, изкривявания на гръбначния стълб, наднорменото тегло, заседналият начин на живот също са рискови фактори.
Симптоми, предшестващи остеохондроза
Чести симптоми на остеохондрозата са скованост и болки в гърба, раменете и краката, изтръпване на ръцете и краката, намален обем на движение в крайниците или гръбначния стълб. При наличие на шийна остеохондроза се наблюдават болки и изтръпване в ръцете и пръстите, главоболие и световъртеж. Гръдната остеохондроза нарушава работата на вътрешните органи, а симптомите са в зависимост от това кой орган е засегнат.
Диагностичен процес – как протича
За да бъде диагностицирано заболяването остеохондроза и неговата степен са необходими изследвания като рентгенография на гръбначен стълб, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс. Като цяло при компютърната томография и рентгенографията има облъчване, което разбира се е в контролирани размери, докато при ЯМР такова облъчване няма.
Лекуващият лекар следва да прецени кои са подходящите диагностични методи, за да се премине към уточняване на диагнозата.
Локализации на остеохондрозата
Остеохондрозата може да се установи в различни части на тялото, като в зависимост от локализацията са характерни и различни симптоми.
Ювенилен остеохондрит Legg-Calve-Perthes
Ювенилният остеохондрит представлява асептична некроза на главата на бедрената кост. Заболяването е характерно за детската възраст. Касае се за прекъсване на кръвоснабдяването на главата на фемуралната кост. В последствие настъпва нарушение в изхранването на костта и некроза на хрущялната и костната тъкани.
Началният стадий на заболяването протича бавно и в чести случаи незабележимо. Пациентите се оплакват от слаби непостоянни болки. В следващ етап болката се засилва, а детето започва да куца. На лице е лесна уморяемост. Често децата посочват коляното, тъй като предаването на болката се осъществява по нервен път. Наблюдава се затруднено сгъване, отвеждане и ротация на тазобедрената става, отслабена мускулатура на седалището и бедрото. В напреднал стадий се наблюдава скъсяване на крайника.
Лечението започва с осигуряване на покой, прилага се обездвижване, което обаче е с много продължително време – 1-2 години. Съвременната медицина предлага и оперативни методи на лечение, които скъсяват периода на възстановяване. Важно значение оказва и правилната рехабилитация.
Болест на Fritz-Konig (Фриц-Кьониг)
При този вид остеохондроза се засяга долния край на бедрената кост, там където се формира колянната става. На лице са некротични процеси, които нерядко водят до откъсване на костен фрагмент. Първоначалните оплаквания са от болка, а ако има откъснат костен фрагмент се наблюдава и ограничение в движението. Лечението е консервативно, в случаите с фрагментация се налага оперативно лечение.
Болест на Осгут-Шлатер (Osgood-Schlatter)
Наблюдава се при деца от 8 до 16-годишна възраст, като по-често засяга момчетата. При това заболяване се уврежда предната повърхност на големия пищял. Костни фрагменти от тази област биват откъснати. За тази повърхност се залавя четириглавия бедрен мускул (quadriceps), който е много силен. Спортове, свързани със скачане, ритане и продължително натоварване допринасят за развитие на заболяването.
Пациентите се оплакват от болка точно под колянната капачка в продължение на седмици или месеци, която отшумява при покой.
Лечението включва почивка, болкоуспокояващи медикаменти – нестероидни противовъзпалителни и рехабилитация. С течение на времето откъснатият костен фрагмент отново се прикрепва към големия пищял. В редки случаи се прибягва до оперативна намеса. Веднъж излекувано, заболяването рядко се повтаря.
Scheuermann – ювенилна кифоза
Патологичните процеси се развиват в предната част на тялото на прешлените на гръбначния стълб. Най-често биват засегнати гръдните прешлени – между пети и единадесети. Обикновено този тип остеохондроза се проявява около пубертета, по-често при момчетата, а продължителността е около 1-2 години. Пациентите се оплакват от лесна уморяемост, тъпи болки в гърба, а като последствие и постепенно прогресираща гръдна кифоза. Тук лечението цели корекция на кривината на гръбначния стълб, засилване на паравертебралната мускулатура, като се набляга на кинезитерапевтични методи. При тежки случаи се прибягва до имобилизация с гипсови корсети. Оперативното лечение е за много тежки степени и се използва рядко.
Болест на Calve (Калве)
Този тип остеохондроза засяга тялото на прешлена, където е нарушено кръвоснабдяването. Като последствие се появява некроза и смачкване на прешлена. Могат да бъдат засегнати един или повече прешлени и това води до кифоза. Пациентите се оплакват от болки в гърба. Лечението е консервативно.
Ювенилна остеохондроза на ръката – болест на Kienbock
Тук засегната е луновидната кост – една от костите, които изграждат китката. Появява се болка в засегнатата зона и постепенно се намалява обема на движение. Лечението е консервативно.
През последните години без значение от вида остеохондроза предпочитан медикамент е Флеск Код Премиум, който оказва изключително добро влияние при различни болести на опорно-двигателния апарат.
А новата усъвършенствана формула е Флекс Код Голд, който стопира възпалителните процеси в зародиш благодарение на две съставки – куркумин и бор.