Пациентите, страдащи от артрит, могат да използват храната като начин да регулират възпаплителните процеси в ставите и така да намалят неприятните симптоми, свързани с тях. Множество изследвания показват, че начинът, по който се храним повлиява развитието и симптоматиката на артрита и свързаните с него заболявания.
Разбира се, няма вълшебна комбинация, но е известно, че различните храни имат възпалително или противовъзпалително действие, което трябва да се има предвид. Ето какви храни препоръчват експертите при различните видове артрит.
Ревматоиден артрит
Изследвания сочат, че храните, богати на омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и фитохимикали повлияват най-добре това състояние и снабдяват тялото с нужните му противовъзпалителни вещества. Тези храни са най-често срещани в Средиземноморксата диета, която е богата на риба, маслини и зехтин, плодове, зеленчуци, ядки, семена и бобови култури. Клинични тестове демонстрират ефектите, които тази диета оказва върху пациенти с ревматоиден артрит. Резултатите след 6 седмици са по-малко болка и сутрешна скованост и подобрена ставна функция.
Най-богати на омега-3 мастни киселини са рибите, типични за по-студени води. Такива са сьомгата, риба треска, сайда и пикша.
Зехтинът също е ключов за доброто здраве на пациенти с ревматоиден артрит. Той е богат на олеокантал – вещество, което драстично намалява възпалителните процеси в ставите и редуцира щетите, които заболяването нанася на ставните тъкани. Научни изследвания сочат, че олеоканталът служи като инхибитор за производството на COX-1 и COX-2 ензими, които са отговорни за възпаленията. На същия принцип работи и ибупрофенът.
През 90-те години на миналия век е проведено изследване с 53-ма пациенти с ревматоиден артрит. Доброволците започват с веган диета. След 9 месеца в менюто им са върнати млечните храни и глутена. Само след година спазване на съответния режим пациентите демонстрират подобрена мобилност и чувствителност на ставите, по-малко подуване, облекчаване на болката, липса на сутрешна скованост и цялостно по-добро здраве. От тогава са направени още няколко подобни излседвания, които демонстрират, че веган и вегетарианската диета са благоприятни за хора с ревматоиден артрит.
Експертите са открили също, че зеленият чай значително подобрява здравето при артритни заболявания. Това се дължи на високите нива на антиоксиданти, които се срещат в напитката. Освен че забавят процесите на стареене, те водят до специфични промени в някои имунни отоговори. По този начин се редуцират възпалителните процеси. Антиоксидантите в зеления чай блокират производството на молекулите, които нанасят щети на ставите. През месец май 2015 година в International Journal of Rheumatic Diseases е публикуван материал, който обстойно изследва ползите от редовната консумация на зелен чай при пациенти с ревматоиден артрит.
Последни, но и е по важност, са фибрите. Доказано е, че диетата, богата на фибри редуцира нивата на CPR (C-реактивен протеин), който е маркер за възпаления при пациенти с ревматоиден артрит. Овесената каша, дивият и кафяв ориз, бобовите култури и киноата са чудесен начин да си набавите достатъчно фибри.
Остеоартрит
Балансираната диета е основният фактор за доброто тегло. Излишните килограми не просто ни карат да се чувстваме зле в кожата си, те са изключително натоварващи за ставите. Ето защо правилното хранене е предпоставка за добро ставно здраве. Проучване от 2015 година сочи, че едва 6 седмици на вегетарианска диета (с много плодове, зеленчуци, бобови и зърнени култури) са достатъчни, за да се подобри здравето на пациенти с остеоартрит. Доброволциите в проучването докладват за намалена болка и подобрена ставна функция.
Особено ценни за пациенти с остеоартрит са брюкселското зеле, зелето и броколите. Това се дължи на съдържащото се в тях съединенеи сулфорафан. Доказано е, че то забавя прогресята на заболяването и възпрепятства разрушаването на ставния хрущял.
Лекарите съветват да се набляга и на лук, чесън и праз при остеоартрит. Тези храни съдържат дисулфин, който възпрепятсвта производството на вредни за ставите ензими. Те могат да се използват като част от диетата на пациенти с вече диагностициран остеоартрит или като предпазна мярка срещу поява на заболяването.
Експертите от години насам говорят за ползата от млякото върху костното здраве. Как обаче влияят млечните продукти на ставите? Проучванията сочат, че киселото мляко е единственият млечен продукт, който може да подобри остеоартритът и свързаните с него симптоми. Консумацията на прясно мляко и сирена, за сметка на това, допълнително усложняват състоянието.
Подагра
За пациенти с подагра са препоръчителни:
-
млечни продукти, богати на калции (особено нискомаслените варианти);
-
зеленолистни;
-
ракообразни;
-
храни, богати на витамин D (сьомга, риба тон, скумрия и жълтъци);
Важно е да се комбинират храни, богати на калций с такива, богати на витамин D. Само когато и двете вещества са налични в тялото, има реална полза за подхранването на костите. За съжаление, е почти невъзможно да се набавят необходимите нива от витамина само през храната. Добрата новина е, че на пазара вече има доказано ефективни хранителни добавки. Зехтинът също е изключително полезен за пациенти с подагра, защото предпазва от загуба костна плътност.
Храни, които да избягвате
При пациентите, страдащи от артрит в ставите постоянно се случват възпалителни процеси. Именно те предизвикват заболяването и свързани с него неприятни симптоми. За да не обостряте артрита, е добре да избягвате следните храни.
1. Захар
Консумацията на захар не просто възпрепятсват дейността на далака. Тя задейства освобождаването на възпалителните сигнални молекули цитокини. Когато купувате храна в магазина, следете не просто за съдържание на захар, но и за фруктоза, сукароза и глюкозофруктозен сироп.
2. Наситени мазнини
Различни изследвания показват, че наситените мазнини задействат адипозни възпаления, които са предпоставка за сърдечни заболявания и ставни проблеми. Пицата и сиренето са най-големите източници на наситени мазнини. Други храни, богати на тези вещества са червеното месо, пастата и зърнените храни (особено тестените десерти).
3. Транс мазнини
Транс мазнините доказано задействат системни възпалителни процеси в тялото. Тези вещества се срещат в пържените храни, полуфабрикатите, замразените храни, сладките изделия и някои продукти за мазане (маргарини). Избягвайте и храни с хидрогенирани мазнини, защото те имат подобен ефект върху организма.
4. Омега 6 мастни киселини
Омега 6 мастните киселини са есенциални мастни киселини, от които тялото се нуждае за нормалното си развитие. За да са полезни обаче, те трябва да са добре балансирани с омега 3 мастните киселини. Свръхконсумацията на омега 6 води до производството на химикали, които задействат различни възпалителни процеси в организма. Тези мастни киселини са типични за царевичното, шафраново, слънчогледово и фъстъчено масла. Срещат се също в майонезата и тежките салатени дресинги.
5. Рафинирани въглехидрати
Бялото брашно и продуктите, които се произвеждат от него, белият ориз и картофите са основни източници на рафинирани въглехидрати. Тези вещества са в основата на затлъстяването. Честата им консумация възпрепятсвта използването на мазнини като гориво (процес, познат като кетоза) и създава усещане за чест глад. Храните, богати на рафинирани въглехидрати имат висок глекимичен индекс, което е предпоставка за възпаления в тялото.
6. Мононатриев глутамат
Мононатриевият глутамат е вещество, което се използва в хранителната индустрия за подобряване вкуса на храната. Най-често срещан е в соевите сосове, боклучавите храни, полуфабрикатите и замразените готови храни. Този химикал задейства хронични възпаления и директно вреди на здравето на черния дроб.
7. Глутен и казеин
Хората, страдащи от артрит често наблюдават подобрение на симптомите си при изключване на глутен и казеин от менюто. Тези две съединения доказано обострят всички възпалителни процеси в тялото и създават предпоставка за автоимунни заболявания. Глутен и казеин се съдържат в млечните и зърнени храни.
8. Аспартам
Аспартамът спада към групата на подсладителите, но му отделяме специално внимание, заради множеството щети, които нанася на организма. Това е химикал, който няма никаква хранителна стойност за тялото и се среща в над 4000 вида храни. Доказано е, че хората с автоимунни заболявания наблюдават обостряне на симптомите си след консумация на аспартам. За да го избегнете, четете внимателно етикетите на храните в магазина.
Диагнозата артрит не е повод да се отказвате от нормалния си начин на живот. Със сигурност ще трябва да въведете някои промени в хранителния си режим, но в крайна сметка така ще подобрите цялостното си здраве. За оптимални резултати, комбинирайте добрата храна с качествени хранителни добавки. FlexCode съдържа специално подбрани вещества, които доказано редуцират възпаленията в ставите, връщат тяхната мобилност и успокояват болката.
1 коментар