Науката за загадъчната болест на болката, изтощението и мозъчната мъгла
Фибромиалгията е необяснима и най-вече нелечима болест, при която е налице хронична болка, умора и мозъчна мъгла. Болестта засяга приблизително около 1-2% от населението. Някои хора успяват да се възстановяват по естествен начин от фибромиалгия.
Често това състояние не се упоменава, когато трябва да се упоменава и често се упоменава, когато не трябва. Фибромиалгията е свързана с (и може да е в зависимост от) състояния като синдром на раздразненото дебело черво, мигрена, нарушения на настроението, възпалителен артрит и особено болката от „точките на задействане” (чувствителни места в мускулите). Многобройни неспецифични симптоми, свързани с фибромиалгията, обикновено се бъркат със симптомите на други състояния.
Кого и как засяга болестта фибромиалгия
Фибромиалгията е често срещана и засяга жените повече от мъжете – всъщност 80 до 90% от засегнатите са жени. Най-често се диагностицира в средна възраст.
Фибромиалгията се характеризира с хронична широко разпространена болка и повишена и болезнена реакция на натиск. Симптомите на фибромиалгия не се ограничават само до болка, което води до употребата на алтернативния термин „синдром на фибромиалгия“ за това състояние.
Други симптоми са изтощителна умора, нарушение на съня и скованост на ставите. Много хора, които страдат от фибромиалгия, също имат главоболие, нарушения на темпоромандибуларната става, синдром на раздразнените черва, тревожност и други.
Ако страдате от сковани стави, по-малка мобилност при движение или лекувате ставно заболяване, то Флекс Код Премиум/Flex Code Premium може да ви помогне.
Според тазгодишна информация, учените смятат, че фибромиалгията засяга 5 милиона американци на възраст 18 или повече години. По неизвестни причини, между 80 и 90% от тези с диагноза фибромиалгия са жени; мъжете и децата също могат да бъдат засегнати.
Изследователите считат, че фибромиалгията усилва болезнените усещания, като влияе върху начина, по който мозъкът обработва сигналите за болка.
Хората с фибромиалгия изпитват болка в сухожилията и лигаментите, заедно с чувствителни точки в цялото тяло заедно с умората. Дори лек натиск върху точките на въздействие може да причини болка.
В миналото повече жени, отколкото мъже, имат фибромиалгия, която е била известна като „хронична мускулна болка“, „психогенен ревматизъм” и други. Фибромиалгията има симптоми, които се различават по интензивност и най-вероятно никога няма да изчезнат напълно, въпреки че самата фибромиалгия не е животозастрашаваща или прогресивна.
Има форми на лечение и методи за самообслужване, които могат да бъдат предприети за подобряване на симптомите на фибромиалгия, както и на цялостното здраве.
За съжаление, няма медицинско направление, което да обръща изцяло внимание към фибромиалгията. Ревматолозите и невролозите често срещат пациенти с фибромиалгия, но нямат представа какво да правят с тях, освен ако не проявят по-специален интерес към темата. Няма доказани категорични терапия или лечение, нито е постигнат медицински консенсус за това как трябва да се лекува фибромиалгия. Алтернативната медицина съответно разполага с някои лечебни лекарства, но тяхната полезност и действие е обект на множество спорове.
Биологията на самата болест остава загадка. Има различни интригуващи теории по въпроса. Много професионалисти все още смятат, че това е психогенен проблем (подобно на мигрените). Много други сега смятат, че фибромиалгията е заболяване на неврологичната сенсибилизация – свръхактивна алармена система на организма, но това е не е доказано и в противоречие с някои от чертите на болестта.
Класическите симптоми на фибромиалгия
Въпреки че вече споменахме някои от тях, това е по-изчерпателният списък:
- Хронична широко разпространена болка;
- Скованост навсякъде по тялото;
- Чести епизоди на болка в определени области, особено врата и гърба;
- Трудности по отношение на съня;
- Никога не се достига степен на отпочиналост;
- Умора;
- Главоболие;
- Нарушения на настроението (депресия, тревожно разстройство);
- Мозъчна мъгла или fibrofog;
- Синдром на раздразнените черва.
Много симптоми на фибромиалгия са твърде неспецифични: те могат да бъдат симптоми на друга болест или проблем. Главоболието е най-често срещаната болка, но много често за него няма конкретна причина. Като се замислим, повечето заболявания причиняват главоболие и отпадналост.
А болката е най-основният отговор на биологичното страдание. И всеки друг човек, който преминава по улицата, е депресиран, тревожен, умислен или всичко по-горе.
Симптомите на фибромиалгия са само списък на най-често срещаните страдания на човечеството. Само когато се появят заедно – в силен, безмилостен модел, доминиран от болката, идеята за фибромиалгия трябва да се приема сериозно.
Ако трябва да стане ясно в едно изречение какво разграничава фибромиалгията от други състояния, то би било следното:
Ако имате необяснима хронична умора и влошаваща се болка от движения и упражнения, определено имате фибромиалгия. Защото фибромиалгията е описание на тези симптоми, а не обяснение за тях, не е и диагноза сама по себе си.
Причини и рискови фактори
Фибромиалгията не причинява възпаление или увреждане на органи или тъкани. Вместо това, хората с фибромиалгия възприемат някои неща като болезнени, докато за други хора те не биха били такива. Телата на първата група от хора обработват болката по различен начин.
Точната причина за фибромиалгията остава неизвестна, но се смята, че е резултат от анормално активиране на централната болка, сякаш болката се усилва.
Генетичните фактори могат да играят роля за това. Има няколко фактора, за които се смята, че увеличават риска от това състояние или действат като фактори за задействане на фибромиалгия, включително:
- Хора с определени състояния, като ревматоиден артрит, остеоартрит, системен лупус еритематоз, синдром на хронична умора или анкилозиращ спондилит;
- Продължаваща болка от нараняване или повтаряща се вреда;
- Стресиращо, травматично събитие (като автомобилна катастрофа);
- Емоционален стрес;
- Болести като вирусни инфекции;
- Фамилна анамнеза за фибромиалгия.
Патофизиологията на фибромиалгията се основава на развитието на промени в централната нервна система (CNS), които променят обработката на аферентните сензорни входове и могат да бъдат групирани в рамките на термина „централна сенсибилизация“. Промените в централната сенсибилизация често се предизвикват от продължителен психологически или физически стрес, така че няма да е излишно отново да подчертаем ролята на стреса в ежедневието ни за появата на множество болести.
Тези промени водят до усилване и преживяване на стимули, които обикновено се усещат като болезнени, но може да не са. Други ефекти включват аномалии в цикъла на съня, при които пациентите не са в състояние да постигнат дълбок, възстановителен IV етап без REM сън и нарушения в оста хипоталамус-хипофиза, с променени нива на серумния кортизол, намален 24-часов свободен кортизол и притъпени реакции на кортизол при динамично изпитване.
В интернет проучване на 2 596 пациенти с фибромиалгия в Северна Америка, 79% са описали потенциални отключващи събития за появата на тяхната фибромиалгия, докато 88,7% от пациентите, наблюдавани в клиника по фибромиалгия в австралийска обществена болница, са съобщили за разпознаваеми симптоми. Стресът в чувствителен индивид може да доведе до хронична, неадаптивна реакция на стреса, която от своя страна медиира централни промени.
Диагноза фибромиалгия – какво е лечението
Ако изпитвате широко разпространена болка по тялото или обща болка в продължение на месеци, придружена от умора, добра идея е да се свържете с вашия лекар. Има много симптоми на фибромиалгия, които са подобни на тези на други заболявания. Има вероятност вашето състояние да се дължи на нещо друго, като хипотиреоидизъм, ревматизъм, полимиалгия, лупус, невропатия, множествена склероза или ревматоиден артрит. Правилната диагноза е от съществено значение при каквото и да е състояние!
Няма специфични тестове или изследвания, които могат да се използват за поставяне на диагнозата фибромиалгия, така че това зависи от комбинацията от симптомите и признаците ви. Трябва да се оцени и това колко време сте имали симптоми, както и дали са налице други условия.
Лекарят трябва да обърне внимание на продължителността на болката, локализацията, нивото на умора, чувството на спокойствие, добрата памет и концентрацията.
Понякога се предлагат тестове, за да се изключат други възможни причини за симптомите. Може да се препоръча изследване на кръвта, за да се изключи възпалението като причина за симптоми. Кръвните изследвания, които могат да открият възпаление, включват С-реактивен протеин (CRP) и скорост на утаяване на еритроцитите (ESR).
След диагностиката обаче идва ред на следващата важна стъпка и това е определянето на адекватна терапия. Тя може да включва различни методи – хиропрактика, остеопатия, масажи, управление на стреса и почивката, промяна на хранителните навици. Тъй като съветите по отношение на фибромиалгията наистина трябва да бъдат разгледани подробно, ще им отделим място в нов материал. Очаквайте го отново на същото място – в блога на Flexcode.bg.