Когато повечето хора научат, че имат ниска костна плътност, най-голямото им притеснение е дали са изложени на риск от костни фрактури. Това е така, защото много хора, дори много лекари, правят пряка връзка между ниската костна плътност и фрактурата. Но в действителност тази асоциация не е абсолютно валидна. Ниската плътност на костите не означава, че сте обречени на счупване, а учените сега са съгласни, че не може да се предскаже кой е застрашен от фрактури само според костната плътност.
Няколко думи за костите и костната плътност
Костната плътност или костна минерална плътност е количеството костен минерал в костната тъкан на човека. Концепцията е за маса на минерала на обем от костта (отнасяща се до плътността във физичния смисъл), въпреки че клинично тя се измерва по различен начин.
Измерването на костната плътност се използва в клиничната медицина като индиректен индикатор за диагностициране на остеопороза и риск от фрактури. Тя се измерва чрез процедура, наречена денситометрия, често извършвана в отделите по радиология или ядрена медицина на болници или клиники.
Измерването е безболезнено и неинвазивно и включва ниско облъчване. Измерванията се извършват най-често през лумбалната част на гръбначния стълб и над горната част на бедрото. Ръката също може да бъде сканирана, ако бедрото и лумбалната част на гръбначния стълб не са достъпни.
Съществува статистически доказана връзка между ниската костна плътност и по-голямата вероятност от фрактура. Счупвания на краката и таза, дължащи се на падане, са значителен обществен здравен проблем, особено при възрастни жени, което води до много медицински разходи, невъзможност за самостоятелен живот и дори риск от смърт. Измерванията на костната плътност се използват за скрининг на хората за риск от остеопороза и за идентифициране на тези, които биха могли да се възползват от мерки за подобряване на костната сила.
Сигурно знаете, че силните кости са изключително важни за вашето здраве, но изграждането на нова костна тъкан става по-бавно след настъпване на 40-годишна възраст и е важно да обмислите какви мерки може да вземете за подобряване на костното здраве.
Тестът за костна минерална плътност е най-добрият начин за измерване на здравето на костите. Тя сравнява плътността на вашата кост (или маса) с тази на здрав човек, който е на същата възраст и пол като вас.
С помощта на такъв тест може да се установи:
- Дали имате остеопороза – заболяване, което прави костите ви слаби;
- Вашият риск от счупване на костите;
- Ако имате остеопороза – дали лечението дава резултати.
Ниската костна маса, която не е достатъчно ниска за диагностициране на остеопороза, понякога се нарича остеопения. Остеопенията представлява прогресивно и системно намаляване на костната маса, като освен това се влошава и състоянието на костната система. При това заболяване и рискът от фрактури е по-висок. Диагностицира се при Т-score от (-1)-(-2.5), докато стойности над (–2.5) са показател за остеопороза.
Причините за ниска костна маса може да са:
- Фамилна анамнеза;
- Недостатъчно развиваща се костна маса, когато сте в по-ранен етап от живота;
- Определени състояния или лекарства.
Какво представляват фрактурите
Фрактурата, известна също като счупена кост, е състояние, което променя контура (формата) на костта. Фрактурите често се появяват, когато има приложена висока сила или удар върху костта.
Познаваме много видове фрактури, като може да се направи следната класификация:
- Фрактурата може да бъде затворена (кожата не е пробита) или отворена, което също се нарича съставна фрактура (кожата е отворена и рискът от инфекция е значителен);
- Някои фрактури са изместени (има пролука между двата края на костта). Те често изискват операция;
- Частична фрактура е непълно счупване на костта;
- Пълна фрактура е цялостно счупване на костта, което води до разделянето ѝ на две или повече части;
- Стресова фрактура, която е като пукнатина и може да бъде трудно да се установи с рентгенова снимка.
Това са различните видове частични, пълни, отворени и затворени фрактури:
- Напречна: прекъсването е в права линия през костта;
- Спираловидна: счупването е причинено от усукваща сила;
- Скосена: прекъсването е диагонално през костта;
- Компресионна: костта се смачква и изравнява;
- Раздробена: костта се разделя на няколко костни фрагмента;
- Други.
Кога всъщност може да се стигне до такова сериозно счупване? Фрактури се появяват, когато сила, която е по-силна от самата кост, се приложи върху нея. Фрактурите могат да възникнат от падане, травма и директен удар върху костта. Повтарящите се сили, причинени от движение, също могат да предизвикат счупване. Тези стари фрактури често се наричат стрес фрактури, те са малки пукнатини в костта. Остеопорозата може също да причини фрактура при по-възрастните хора.
Костна плътност и лекарства
Плътността на костите в най-добрия случай е само един от дузина важни рискови фактори за фрактури. Хората с много ниска костна плътност често никога няма да стигнат до фрактура, докато хората с “остеопенична” или дори “нормална” костна плътност могат да получат такава дори при много слаб удар.
За съжаление, страхът от фрактури подтиква много хора – дори някои, които нямат остеопороза, да приемат предписания за предполагаемите костно-укрепващи бифосфонатни лекарства, като Фосамакс, Бонива и Актонел. Тези лекарства могат да окажат краткосрочни ползи за хората с тежка загуба на костна маса, но те предизвикват нездравословни дългосрочни промени в организма.
Употребата на такива лекарства в голяма степен е ненужна за повечето хора, тъй като костите могат да бъдат подсилени и направени по-плътни чрез прости хранителни промени и навици в начина на живот, които насърчават естествените способности за изграждане на костна тъкан. Когато поддържате костите си с комбинация от около 20 на брой основни хранителни вещества и алкална диета и включвате упражнения в ежедневието си, костите ви могат да станат по-силни и по-гъвкави. И няма значение кога ще започнете – тези промени могат да ви повлияят на всяка възраст.
Хранителните вещества, които са важни за изграждане на здрава костна тъкан, са калций, фосфор, магнезий, хром, цинк, силициев двуокис, манган, мед, бор, калий, стронций, витамин Д, витамин Ц, витамин А, витамин В6, фолиева киселина, витамин В12, витамин К1 и К2. Що се отнася до алкалната диета – представлява богат на алкални храни режим на хранене, чрез който се постига естествен баланс и алкална среда в организма. Голяма част от храните, които консумираме днес, нарушават този баланс, тъй като са силно киселинни и действат по същия начин на алкално-киселинния баланс в организма.
Има безброй химически реакции, необходими за живота, които могат да се появят само в много специфичен диапазон на рН, така че тялото има много механизми, за да поддържа рН в тесен диапазон. За да се възстанови алкалното състояние, необходимо за нашето здраве и оцеляване, метаболитните киселини от всички източници трябва да бъдат преработени или неутрализирани.
Костна плътност и остеопороза
Остеопоротичните фрактури са резултат от остеопороза – състояние, при което костите стават по-крехки поради влошаване на здравето на костите или ниска костна маса. Костите, които са по-слаби или по-крехки, са изложени на по-голям риск от фрактури. Фрактурите се срещат често в гръбначния стълб, ключицата и китката.
Загубата на костна маса може да се случва без никакви симптоми, докато настъпи фрактурата. Остеопоротичните фрактури могат да възникнат с минимална травма, като например от напрежение, спъване или падане.
При лица с остеопороза, фрактурата може да бъде причинена дори от незначително движение или по време на рутинни дейности, като например усукване и огъване на тялото. Обикновено значителна болка в гърба по протежение на гръбначния стълб се наблюдава след фрактура.
Ниската костна плътност и остеопорозата ограничават избора на спорт за възрастни хора, както и за спортисти. Хората с ниска костна плътност трябва да избягват бойни спортове или спортове, които включват резки промени в посоката, която поставя голямо напрежение върху костите. Спортове като бойни изкуства, ръгби, футбол трябва да се избягват.
Колоездене, ходене голф, тенис и плуване са подходящи за практикуване от хора с ниска минерална костна плътност. В допълнение към това, съществуват специфични форми на физическа активност, които са полезни за хора с ниска костна плътност, които ще подобрят състоянието и ще помогнат да се избегнат нежелани фрактури.
Упражненията със собствено тегло като ходене и бягане имат положителен ефект върху костната плътност, тъй като тежестта, преминаваща през костите, води до физиологична адаптация – повишена здравина на костите чрез увеличена костна плътност.
Точно както вашите мускули, костите се адаптират към стреса, поставен върху тях. Но е важно този стрес да е достатъчно, за да предизвика адаптация и да не е прекален, за да причини фрактура.
Упражненията със съпротивление (с ластици и други подобни) също е много полезно за костната плътност, а когато се извършва с подходящ контрол и правилната техника се минимизира всяка опасност от нараняване.
Показания за тестване
Следните фактори, ако са налице, трябва да ви насочат към тест за костна плътност.
- Жени на възраст 65 или повече години;
- Мъже на възраст 70 или повече години;
- Хора над 50-годишна възраст с някое от следните:
- Предишна костна фрактура от лека травма;
- Ревматоиден артрит;
- Ниско телесно тегло;
- Родител с фрактура на бедрото;
- Индивиди с вертебрални аномалии;
- Лица, които получават или планират да приемат дългосрочна глюкокортикоидна терапия;
- Индивиди с първичен хиперпаратиреоидизъм;
- Хора, които са под наблюдение за оценка на ефикасността на одобрена терапия при остеопороза;
- Хора с анамнеза за хранителни разстройства.
Други съображения, свързани с риска от ниска костна плътност и необходимостта от тест, включват тютюнопушене, алкохол, продължителна употреба на кортикостероидни лекарства и недостиг на витамин D.
Въпроси и отговори
Винаги съм бил активен човек, но не искам да рискувам да счупя още една кост. Може би от сега нататък трябва да отделям повече време за почивка.
Напълно разбираемо е, че искате да избегнете друга фрактура. Никой, който е счупил кост, не иска да преживее отново тази болка и загуба на независимост. Обаче да живеете живота си изцяло в покой не е ефективен начин да защитите костите си. Хората, кои са физически активни, са с намален риск от сърдечни заболявания, рак на дебелото черво и диабет тип 2. Също така може да се предпазите от рак на простатата и гърдата, високо кръвно налягане, затлъстяване и нарушения на настроението като депресия и тревожност. Ако това не е достатъчно, за да ви убеди да останете активни, помислете за това: движението е един от най-добрите начини за запазване на плътността на костите и предотвратяване на инциденти като падане.
Какъв тип упражнения е най-добре да правя, за да снижа риска от друга фрактура?
Упражненията могат да намалят риска от фрактура по два начина – като ви помогнат да изградите и поддържате плътността на костите и да подобрявате баланса, гъвкавостта и силата си, което намалява шансовете за падане.
Направление 1 – Изграждане и поддържане на костна плътност: костта е жива тъкан, която реагира на упражненията, като става по-силна. Точно както мускулите стават по-силни и по-устойчиви при тренировки, костта става по-силна и по-плътна, когато е призована да понесе тегло.
Два вида упражнения са важни за изграждането и поддържането на костната плътност: с тежести и със съпротивление. Упражненията с тегло са тези, при които костите и мускулите ви работят срещу гравитацията. Примерите са ходене, изкачване на стълби, танци и тенис. Упражненията за съпротивление са тези, които използват мускулна сила за подобряване на мускулната маса и укрепване на костите. Най-добрият пример за упражнение за съпротивление е тренировка с тежести, като може да е с машини за тежести или със собствено тегло.
Направление 2 – Минимизиране на риска от падане: можете значително да намалите риска от падане, като участвате в дейности, които подобряват баланса, гъвкавостта и силата.
Балансът е способността да се поддържа стабилността на тялото ви, докато се движите или стоите на място. Можете да подобрите баланса си с дейности като тай чи и йога.
Гъвкавостта се отнася до обхвата на движение на мускул или група мускули. Можете да подобрите своята гъвкавост чрез тай чи, плуване, йога и леки упражнения за разтягане.
Силата се отнася до способността на тялото да развива и поддържа силни мускули. Упражняването с тежести ще увеличи силата ви, стига да го правите правилно и с подходящото тегло.
Ако ми е поставена диагноза остеопороза, какво следва да направя?
Не е приятно да научите тази диагноза, но добрата новина е, че въоръжени с информация и подкрепа от вашия лекар можете значително да подобрите здравето на костите си и да намалите риска от бъдещи фрактури. Това е възможно с комбинация от медикаменти, диета, физически упражнения и промени в начина на живот.