Подобно на други органи, през целия ни живот костите претърпяват постоянно обновяване и могат както да укрепват, така и да отслабват. Става въпрос за процес, наречен костен обмен, при който клетките, наречени остеокласти, се разграждат и отстраняват старата костна тъкан. След това остеобластите създават нова костна тъкан. След менопаузата при жените например, скоростта на отстраняване на костна тъкан се ускорява и това води до повишена костна загуба. Затова и след преминане на този период жените са податливи на значително по-крехки кости и “тихата болест” остеопороза. Тя се нарича така, защото не причинява симптоми в началото или в процеса на развитие, а на по-късен и напреднал етап. Веднъж диагностицирана, остеопорозата може да се контролира с лекарства за остеопороза, които имат някои особености и тук ще ги анализираме.
Най-важното за остеопорозата
Тази диагноза не е резервирана за женския пол – макар и по-рядко, мъжете страдат от нея, като официална статистика за България в тази връзка не открихме. За мъже над 50 г. се препоръчва да се следят холестерол, артериално налягане, ПСА – простатно-специфичен антиген, костна минерална плътност. При дамите са важни калций, фосфор, витамин D, някои хормони, маркери за костно образуване и резорбция и други.
Изключително важна е двуенергийната рентгенова абсорбциометрия или DEXA изследване. Представлява сканиране на костна плътност чрез рентгенови лъчи и се препоръчва на хора над 50 с риск от развитие на остеопороза или под тази възраст, но в рискова група.
Макар и неприятна, с диагнозата “остеопороза” може да се живее, като се направят някои основни промени в навиците и храненето. Също така, много лекарства, налични днес, могат да забавят скоростта на загуба на костна маса и да възстановят здравината на костите в известна степен.
Медицинският специалист вероятно ще препоръча лекарства при някой от следните установени резултати:
- Т-резултат от –2,5 или по-нисък – дефиницията за остеопороза
- Анамнеза за фрактура на бедрената кост или прешлен (гръбначен стълб), причинена от падане при изправено положение (за разлика от падане от височина)
- Т-резултат между –1,0 и –2,5 (наречен остеопения) и висок риск от фрактура на бедрото или свързана с остеопороза през следващите 10 години според калкулатор на риска от фрактури.
Този Т-резултат (T-score) се получава чрез измерване на костната плътност – обикновено на тазобедрената става и гръбначния стълб – с помощта на двойно-енергийна рентгенова абсорбциометрия (DEXA). Резултатът, изразен като число, сравнява костната ви плътност с тази на здрава 30-годишна жена.
Критерии за избор на лекарствени медикаменти
При диагностициране с остеопороза лекуващият лекар може да предложи лекарство, отпускано с рецепта, въз основа на множество критерии. Ето кои фактори имат значение за това:
- Пол – някои лекарства са разрешени само за жени, докато други работят са подходящи и за мъже.
- Възраст – някои лекарства са подходящи за жени, които вече са преминали през менопауза, други са подходящи за по-възрастни жени след менопауза.
- Индивидуално състояние – от хапчета до инжекции, лекарствата се предлагат в различни форми. Някои се приемат всеки ден, а други само веднъж годишно.
- Цена на медикаментите – интравенозното вливане например налага пътуване до лекарския кабинет или медицински център. Това може да ви струва повече пари, отколкото хапчетата, които се приемат у дома.
- Лична медицинска история. Ако имате проблеми с бъбреците, анамнеза за рак на гърдата или проблеми с храносмилателната система, това може да определи избора на лекарства.
Какви видове медикаменти за остеопороза има
Лекарствата за остеопороза са обособени в две категории, като някои лекарства за остеопороза попадат и в двете:
- Антирезорбтивните лекарства забавят скоростта, с която тялото разгражда костна тъкан. Те включват бифосфонати, денозумаб, естрогени, калцитонин и други.
- Анаболните стероиди като лекарства увеличават образуването на костна тъкан. Те увеличават и костната минерална плътност и инхибират костната резорбция. Примери за такива лекарства са ромозозумаб и терипаратид.
Бифосфонатите са най-често използваният клас лекарства за лечение на остеопороза при двата пола. Те работят за забавяне скоростта на загуба костна загуба. Основните бифосфонати са:
- Алендронат като хапчета
- Ибандронат (само за жени след менопауза)
- Ризедронат като хапчета
- Золедронова киселина (за интравенозно приложение)
Денозумаб се изписва, ако за човека има повишен риск от фрактура или в случаи на допълнителна нужда към бифосфонатите или вместо тях. Ромозозумаб е сред най-новите лекарства, одобрени от FDA (Американската агенция по храни и лекарства) за лечение на постменопаузална остеопороза. Този медикамент блокира протеин, наречен склеростин, който контролира обмяната на костите. Ромозозумаб също така е с двойно действие – помага за изграждането на костите, като същевременно намалява загубата на костна тъкан.
*При прием на тези лекарства, както при всяко друго, е важно да се наблюдава за странични реакции и да се докладват. Ако се приемат точно според указанията, е по-малко вероятно да има проблеми.
Естрогенна/хормонална заместителна терапия за остеопороза
Заместителната терапия с естроген за остеопороза се използва основно за предотвратяване на прекомерна загуба на костна маса (антирезорбтивна) при жени с ранна менопауза или жени, които не могат да понасят други лекарства за остеопороза.
Естрогенът играе важна роля в процеса на костно ремоделиране, като поддържа костната загуба в нормални граници. Чрез повишаване нивата на естроген, загубата на костна маса може да бъде намалена при ранна менопауза, като така се понижава и риска от остеопороза.
Други опции за лекарства
За жени след менопауза, които не започват с бифосфонати, или тези, които вече са били на такъв тип медикаменти в продължение на пет години, има няколко други възможности по преценка на лекар:
- Ралоксифен, селективен модулатор на естрогенните рецептори (SERM), който може би е най-известен с ролята си в превенцията и лечението на рак на гърдата, но изпълнява двойно действие и при лечението на остеопороза. Ралоксифен действа чрез свързване с естрогенните рецептори в тялото, за да произведе подобни на естроген ефекти, един от които е намаляване обмяната на костите.
- Терипаратид и абалопаратид са синтетични версии на паратироидния човешки хормон, който увеличава костната плътност и здравината на костите. Те могат значително да намалят риска от фрактури на гръбначния стълб и други кости в тялото.
- Калцитонинът се използва от 80-те години на миналия век, което го прави най-старото лекарство за остеопороза. Това е хормон, който се свързва с остеокластите, за да предотврати загубата на костна маса. Когато се приема ежедневно като назален спрей или чрез инжекция, калцитонинът може да намали фрактури на гръбначния стълб, но не е доказано ефективен за предотвратяване на други видове фрактури и не е средство за лечение от първа линия за повечето жени.
Други фармакологични средства
Витамин Д и Витамин К
Витамин D е необходим за здрави кости и мускули. Без витамин D тялото ни не може ефективно да абсорбира калция, който е от съществено значение за доброто здраве на костната тъкан. Освен витамин D и калций, последните проучвания показват, че витамин К има и благоприятен ефект върху костите. Интервенционни изследвания показват, че витамин К може не само да увеличи костната минерална плътност при хора с остеопороза, но и действително да намали честотата на фрактурите.
Флекс Код Голд
Флекс Код Голд е нашата иновативна хранителна добавка за стави и кости, подпомагаща функцията на опорно-двигателния апарат с противовъзпалително действие. Формулата на Flex Code Gold е обогатена с два ценни елемента: куркумин, който блокира възпалителните процеси в организма и бор – чист природен минерал, необходим за абсорбцията на калций и фосфор. Всички останали елементи са запазени – Глюкозамин сулфат, МСМ, Хондроитин сулфат, Хидролизиран колаген тип II и Хиалуронова киселина 50 kda.
Използвани източници
- Wnt/Sclerostin и регулацията на костното формиране Брой : 3/2017 Автор: Шинков, Александър Д. Медицински Университет София, Клиничен Център по Ендокринология и Геронтология https://endo-bg.com/wnt-sclerostin-i-regulatsiyata-na-kostnoto-formirane/
- FDA approves new treatment for osteoporosis in postmenopausal women at high risk of fracture April 09, 2019 https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-new-treatment-osteoporosis-postmenopausal-women-high-risk-fracture#:~:text=Press%20Announcements-,FDA%20approves%20new%20treatment%20for%20osteoporosis%20in,at%20high%20risk%20of%20fracture&text=The%20U.S.%20Food%20and%20Drug,breaking%20a%20bone%20(fracture).
- ПРЕПОРЪКИ за добра практика по Остеопороза МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО СОФИЯ, 2019 година https://www.endo-bg.com/wp-content/uploads/2019/10/osteoporosis.pdf
- Raloxifene Teva raloxifene hydrochloride European Medicines Agency https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/raloxifene-teva-epar-summary-public_bg.pdf
- Li SS, He SH, Xie PY, et al. Recent Progresses in the Treatment of Osteoporosis. Front Pharmacol. 2021;12:717065. Published 2021 Jul 22. doi:10.3389/fphar.2021.717065
- Tu KN, Lie JD, Wan CKV, et al. Osteoporosis: A Review of Treatment Options. Pharmacy and Therapeutics. 2018;43(2):92–104. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5768298/