Макар че е очевидно полезен в по-късна възраст, има много различен етап от живота, когато приемът на колагенов протеин е също толкова и дори по-важен. Това време е именно времето на развитие на плода, или бременността. Днешната тема е много важна и дори ако сте надхвърлили детеродните си години, моля, споделете тази полезна информация с други бъдещи родители.
Много жени идват с хормонални проблеми, безплодие или бременност, усложнена от затлъстяване или лош контрол на кръвната захар. Тези проблеми, заедно с възможните генетични или хормонални изменения и нарушения, могат да определят хора на зачеването в положителен или негативен аспект. Освен тях, дефицитът на витамини и минерали също е проблем, който може да доведе до спонтанен аборт и други свързани със забременяване трудности.
За съжаление, много жени продължават да имат фундаментални пропуски в пренаталното си хранене, въпреки че спазват препоръчаните диетични указания и получават добри акушерски грижи. Могат ли тези пропуски да доведат до проблеми за жената или нейното бебе? Въз основа на нарастващия брой изследвания в областта на репродуктивното хранене, потенциалът за такива проблеми е налице.
Може да се изненадате да чуете, че колагенът е изключително важен за бъдещата майка по време на нейната бременност. Макар повечето препоръки за хранене да включва витамин А, витамин Е, витамин В12, фолиева киселина, калций, магнезий, фосфор, селен и цинк, то колагенът е още нещо, което трябва да се осигурява по време на бременност и днес ще разберете защо.
Какво е колагенът?
Колагенът е не само едно нещо, а цяло семейство протеини, които са най-разпространените протеини в животинското царство. Всъщност има поне 28 вида колаген, за които знаем, че съществуват в гръбначните животни, като типове I, II и III са най-често срещаните в човешкото тяло. Ролята на колагена в тялото е много важна: той помага за изграждането на структурата на нашата кожа, кости, хрущяли, кръвоносни съдове, черва и мускули. Основното му предназначение е да помогне на тъканите да бъдат по-еластични и здрави на разтягане. Можем сами да си произвеждаме собствен колаген по естествен път, но производството му започва да намалява с възрастта и това се отразява на всички структури, в които се съдържа.
Колаген при бременност – какви са ползите
Една от основните причини, поради които колагеновият протеин е от съществено значение по време на бременност, е малката аминокиселина глицин. Според диетолозите дефицитът на глицин може да стане сериозен при състояния като бременността. Какво всъщност означава „сериозно“ за бременна жена и нейното бебе?
Бременността създава по-висока необходимост от глицин поради увеличения синтез на колаген и еластин, протичащ в разширяващата се матка и разтягащата се кожа. В резултат на това глицинът може да се превърне в ограничаващ фактор за протеиновия синтез в развиващия се плод. Без достатъчно наличен глицин има вероятност растежът на плода да бъде ограничен, макар и до неизвестна степен.
Освен това, в проучвания върху бременни плъхове, суплементирането на глицин е допринесла за противодействие на високото кръвно налягане и дисфункцията на кръвоносните съдове, възникнали, когато са били хранени с по-малко протеини. Тези открития сочат важната роля на диетичния глицин в хранителния режим за адаптациите, необходими по време на бременност за поддържане на добро кръвообращение на майката.
Някои изследователи смятат, че глицинът е една от условно-есенциалните аминокиселини, тъй като човешкото тяло не може да синтезира достатъчно глицин, за да задоволи повече от най-основните си нужди за оцеляване. Има много ползи за здравето от консумацията на достатъчни количества глицин чрез диета, като 10 грама на ден е приблизително оптимално за хора с нормален режим на живот и хранене. При бременните обаче нуждите са повишени, а това означава, че трябва да се набавят по-големи количества от тази аминокиселина и не само. По-високо количество глицин би било ползотворно по време на бременност, особено през последните два триместъра, когато настъпва най-бърз растеж.
По време на бременността костите губят част от масата си, за да помогнат за растежа на бебето, ставите и връзките изпитват стрес от пренасянето на допълнително тегло, а кожата се разтяга, за да побере нарастващия ви корем. Какви може да са последиците от това? Поява на стрии, нарушена костна плътност и здравина. Познайте какво – колагенът е благотворен и за това, тъй като участва в структурата на костите и кожата, изграждайки тъканите здрави и устойчиви.
Колаген след раждане – допълнителни ползи
Колагеновият протеин, консумиран по време на бременност, може да има допълнителни ползи и след раждането. Вече знаем, че бременните жени се нуждаят от повече колагенов протеин, тъй като е доказано, че тогава количествата аминокиселини необходими на майката, са завишени.
Аминокиселините като глицин могат да допринесат за подобряване на сънливостта и умората, предизвикани от ограничаване на съня и да подобрят цялостното качество на съня. Е, това звучи обнадеждаващо особено за следродилния период, когато сънят е много оскъден. Колагенът също подпомага производството на хормони на щитовидната жлеза и може да засили преобразуването на хормоните на щитовидната жлеза, подобрявайки способността ви да използвате Т3, благодарение главно на аминокиселините глицин и пролин.
Доказано е също, че с всяка бременност съдържанието на колаген и еластин в женската матка се увеличава. Стриите се появяват, когато коремът на жената се разширява по-бързо, отколкото кожата ѝ може да се справи, което води до разрушаване на колагеновите и еластиновите влакна в кожата.
Тъй като е доказано, че колагеновият протеин повишава еластичността на кожата, той може да сведе до минимум появата на тези досадни стрии. А списъкът с ползи няма да е пълен, ако пропуснем да споменем невероятните ползи за кожата (както и за косата и ноктите). Проучванията показват, че добавките с колагенови пептиди носят подобрение в еластичността на кожата, подобрен вид на бръчките и подпомагат оксидативния стрес, който се появява със стареенето.
Поради всички тези причини колагеновият протеин в контекста на балансираната диета може да бъде най-добрата ви защита срещу проблемите с кожата. А какво значи балансирана диета по време на бременност и след това? Тя трябва да включва храни, осигуряващи витамин А, витамин D, витамин К2, витамин В6, биотин, холин, цинк, желязо, йод, глицин и/или омега-3 мазнини в оптимални ежедневни количества.
Прием на колагенов продукт
Колагеновият протеин е вторият най-добър хранителен източник на глицин (ядливите кости са най-добрият източник, но не всеки се чувства комфортно да ги консумира). Глицинът е една от трите аминокиселини, които тялото използва за създаване на глутатион, заедно с цистеин и глутамат. Ако са необходими три, защо се фокусираме върху глицина?
Тъй като глицинът често е ограничена аминокиселина (което означава, че тялото я изчерпва бързо), контролираща синтеза на големи количества глутатион. Количеството глутатион, което тялото може да произвежда, намалява, ако има недостатъчно снабдяване с глицин. Поради това е важно да си го осигурявате чрез храната или хранителни добавки.
Препоръката ни е да се включат 1-2 грама колагенов протеин на всеки 10 грама общ протеин, приет всеки ден. Ако приемем, че консумирате 75-100 грама, което е типично за жени между 55-80 кг., това би било 7,5 – 20 грама. Вариантите са добавка с колагенови пептиди, желатин, костен бульон или риба и пиле, консумирани с кожата.
Още един вариант са продукти като Натурален колаген тип 2 на прах Lifestore, който осигурява внушителен брой аминокиселини, включително глицин – аланин, аргинин, хистидин, серин, пролин, лизин, тирозин и още много. Друга опция в комбинация с антиоксидантния витамин С е Промо Пакет – Естер С с Телешки колаген тип 1 с вкус на череша. Комбинацията е именно такава, защото витамин С съдейства за изграждане на колагеновите връзки и противодействие на оксидативното увреждане. Продуктът Телешки колаген тип 1 осигурява множество аминокиселини (вкл. глицин) за подкрепа на еластичността и здравината на кожата, заздравяване на косата и ноктите.
Ако изберете колаген на прах, ето и няколко начина за разнообразен прием:
- Използване на колаген на прах в смути със свежи зеленчуци и плодове
- Една лъжичка колаген на прах се смесва добре в кафе
- Добавяне към любимата пилешка или зеленчукова супа
Последната опция, която бихме препоръчали, е широкообхватната формула на течния продукт Flex Code Gold / Флекс Код Голд, която съдържа говежди колаген тип II, хиалуронова киселина и МСМ. Тези компоненти също могат да допринесат за здравето на опорно-двигателната система, която е доста натоварена през важните 9-месеца на бременността и след това.
*Винаги се консултирайте с Вашия лекар какви добавки можете да приемате по време на бременността. Само медицински специалист може да препоръчва промени в хранителния ви режим през това време.
Използвани ресурси
- ВИТАМИНИ, МИКРОЕЛЕМЕНТИ И БРЕМЕННОСТ, сп. Medinfo https://www.medinfo.bg/spisanie/2013/8/statii/vitamini-mikroelementi-i-bremennost-1553
- Brawley L, Torrens C, Anthony FW, et al. Glycine rectifies vascular dysfunction induced by dietary protein imbalance during pregnancy. J Physiol. 2004;554(Pt 2):497-504. doi:10.1113/jphysiol.2003.052068
- Rasmussen BF, Ennis MA, Dyer RA, Lim K, Elango R. Glycine, a Dispensable Amino Acid, Is Conditionally Indispensable in Late Stages of Human Pregnancy. J Nutr. 2021 Feb 1;151(2):361-369. doi: 10.1093/jn/nxaa263. PMID: 32939556; PMCID: PMC7850138.
- Institute of Medicine (US) Committee on Nutritional Status During Pregnancy and Lactation. Nutrition During Pregnancy: Part I Weight Gain: Part II Nutrient Supplements. Washington (DC): National Academies Press (US); 1990. 19, Protein and Amino Acids. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK235221/
- Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019;11(10):2494. Published 2019 Oct 17. doi:10.3390/nu11102494
- Woessner JF, Brewer TH. Formation and breakdown of collagen and elastin in the human uterus during pregnancy and post-partum involution. Biochem J. 1963;89:75-89.