Имате ли болки в гърба? Изпитвате ли скованост и ограничена подвижност? Притеснявате ли се от двигателно натоварване, защото често получавате схващания след спорт или след по-интензивно физическо напрежение?
Не сте сами! Почти всеки втори човек се оплаква от болки в гърба в определени етапи от живота си или на ежедневно ниво. Дори и да не сте предразположени към възпаления и схващания, болката в гърба е нещо, което може да се появи внезапно и невинаги има обяснение за нея. Затова е много важно да знаем как да облекчим неприятните усещания и да предотвратим последващи възпалителните процеси.
Какво представлява болката?
Болката е симптом. Тя ни подсказва, че нещо в тялото не е наред и имаме нужда от връщане към баланс и добро здраве. От една страна е добре, че я има, защото знаем, че е време да се погрижим за себе си. Но от друга страна не е нужно тя да е водеща в ежедневието ни. В тази статия ще си поговорим за най-честите причини да изпитваме болка в долната част на гърба и как да я облекчим при нужда.
Защо долната част на гърба е най-уязвима?
В лумбалната област или така наречената долна част на гръбнака има само пет прешлена. И именно тези прешлени понасят по-голямата част от тежестта, с която тялото ни се справя ежедневно. Долната част на гърба е мястото, през което гръбначният стълб се свързва с таза и краката и тази област е подложена на интензивно натоварване и стрес. Това може да доведе до чести възпаления и наранявания.
Освен това, гръбнакът е заобиколен от мускули, благодарение на които тялото ни стои изправено и се движи. Тези мускули се справят с огромно напрежение – от носенето на тежестта на тялото до задвижването му. Много често болката в долната част на гърба е вследствие на претоварени мускули, които сигнализират, че е време за почивка и за възстановяване.
Какви са най-честите причини за болка в долната част на гърба?
Остеоартрит
Бавната дегенерация на ставите и на хрущялите води до износване на междупрешленните дискове и възпаления. Възпалението и изтъняването на хрущялите увеличават триенето на ставите, което може да причини болка в долната част на гърба и да влоши двигателните ни механизми.
Травми и неправилно натоварване
Много от нас имат травми на тялото от буйно детство и някои падания, на които не сме обърнали внимание навреме. Тялото е така устроено, че винаги намира начини да функционира и да се адаптира, независимо от условията. Това се случва и при физическите травми в детско-юношеска възраст. Често тялото ги превъзмогва, но могат да прераснат в изкривявания на гръбначния стълб, сколиоза, плексит и други. Някои травми могат да се получат и от неправилно или прекомерно натоварване.
Ако погледнете един активен спортист състезател и майка на едно или повече деца, ще забележите, че и двамата имат еднакви шансове да получат травма на гръбначния стълб. При едните това се получава от многократното повторение на едно и също движение, ненавременна грижа и липсата на възможност за възстановяване. При другите се извършват движения, които не са съобразени с моментното двигателно състояние и телесна температура. Те могат да възпрепятстват гъвкавостта на мускулите около гръбначния стълб и да блокират временно свободното движение, причинявайки усещания за ограничение и скованост.
Дискова херния
Дисковите хернии обикновено са резултат от износване на дисковете между гръбначните прешлени, най-вече при тежък физически труд с постоянно или внезапно вдигане на тежки предмети. При дисковата херния могат да се притиснат нервните коренчета и да се появят неврологични симптоми, като промени в чувствителността или двигателната дейност. Хората с дискова херния често се притесняват от определени движения, при които са получавали възпаления в миналото и по този начин налагат на тялото си да се движи, съобразявайки се с тези ограничения. На единично ниво това не е проблем, но ако тялото изпитва конкретни ограничения за дълъг период от време това може да доведе до нарушаване на функционирането на някои органни системи и възпрепятстване на оптималната циркулация в тялото.
Тютюнопушене
Множество проучвания са установили връзка между тютюнопушенето и болките в долната част на гърба. Пушенето повишава възпалението в тялото и му пречи да се възстановява и лекува. Причината е в стотиците токсини, които навлизат в кръвообращението с всяка изпушена цигара.
Затлъстяване и наднормено тегло
Затлъстяването обикновено се свързва с няколко вида хронична болка, включително и болка в долната част на гърба. При хора с висок ИТМ индекс напрежението върху гръбначния стълб се усилва, което допринася за увеличаване предразположеността към износване на междупрешленните дискове и тяхното увреждане.
Липса на физическа активност
По-горе споменахме, че както интензивният спорт, така и домакинската работа могат да ни помогнат да се сдобием с травма на гръбнака. Но какво се случва, ако водим заседнал начин на живот? Макар и мозъкът ни да извършва интензивна дейност по време на работа и да сме подложени на прекомерен стрес и напрежение, ако не се движим достатъчно, то ние сме в огромен риск от гръбначни изкривявания и влошаване на общото състояние на гърба и на цялото тяло.
Колкото и да е трудно да вместите в програмата си време за спорт и за разходки, това е най-добрият начин да наваксате с пропуснатото двигателно време през деня.
Времето
Ако усещате, че болката в гърба Ви се влошава, когато времето е студено и влажно, съвсем не си въобразявате. Барометричното налягане и външната температура могат да причинят болки в ставите и дискомфорт в опорно-двигателния апарат, включително и по продължение на гръбначния стълб.
Мускулите и ставите реагират на околната среда и е съвсем нормално да се чувстваме по-сковани, когато температурите са по-ниски. В такива дни е добре да се хидратирате повече и да приемате по-топли напитки и храна, както и да се раздвижвате по-често. Това помага за оптималната циркулация на кръв, за снабдяването на всички клетки в тялото с кислород и за поддържането на хормоналния баланс.
Проблеми с бъбреците
Тъй като разположението на бъбреците е в зоната на лумбалната област, често можем да сбъркаме усещанията и да не сме сигурни от къде точно произлиза болката. В такива случаи най-препоръчителният вариант е да се срещнете със специалист, който чрез ехограф или назначаване на изследвания да прецени дали бъбреците Ви са възпалени.
Видове болка в долната част на гърба
Временна болка
Обикновено болката в долната част на гърба може да се появи съвсем внезапно. Това е признак за начална фаза на възпалителен процес вследствие от неправилно движение, прекомерно натоварване, клетъчен дисбаланс, влошено здравословно състояние и други. Болката може да продължи от няколко дни до няколко седмици. Може да се усеща от едната страна на гръбнака или от двете. Най-често можем с точност да я локализираме и проследим. Може да се движи по продължението на краката и на таза. Появата на остра болка в лумбалната област идва от нараняване на мускулите, сухожилията или междупрешлените дискове. Тялото реагира на нараняванията, като започва процес на възстановяване, по време на който може да се появи остра болка в кръста.
Хронична болка
Най-общо казано хроничната болка е болка, която се появява регулярно и е вследствие на постоянни състояния в организма. Хората страдащи от гръбначни изкривявания, дискова херния, остеоартрит, износване на междупрешленните дискове, наднормено тегло, хормонален дисбаланс могат да живеят с хронична болка и да получават често напомняне за нея.
Как да намалим болката?
Не спирайте да се движите, ако тялото Ви позволява
Един от най-големите митове в лечението на болки и схващания е свързан с това, че трябва да ограничим максимално всякакъв вид движения и да оставим тялото в покой. Всъщност ако състоянието е сериозно и изисква медицинска намеса или наблюдение от специалист, тогава обездвижването е задължително. Но ако сме получили болка в кръста вследствие на неправилно движение, дълго стоене прави или на стол, интензивно и инцидентно натоварване, неправилна стойка, то тоталното обездвижване може би няма да е най-добрата опция.
За да се възстанови тялото, то е нужно циркулацията на кръв и кислород да не бъде възпрепятствана. Ограничаването на движенията отслабва мускулите около гръбнака и това влошава цялостното ни състояние.
Упражнения за разтягане и заздравяване
Не е достатъчно да си обръщаме внимание само тогава, когато имаме проблем. Важно е да поддържаме добрия тонус на тялото с регулярни тренировки, спорт и разходки. Изберете практика, която Ви допада и Ви дава необходимото движение, и си я подарявайте поне два пъти седмично. Движението се грижи за тялото и за емоциите ни.
Оптимално тегло и разнообразно хранене
Килограмите не са само за красота. Слабите хора също страдат от болки в долната част на гърба, най-често заради слабост в мускулатурата. Важно е да се храните здравословно и разнообразно и да се движите ежедневно. Балансът е най-добрата стратегия за здраве и жизненост.
Студени и топли компреси
Има спор кое от двете е по-добре в моментите, в които ни измъчва болка в гърба. Всъщност някои специалисти ще Ви препоръчат да ги редувате. Точно както редуването на топли и студени душове. Когато сложим студен компрес, ние помагаме на тялото да намали отока и дискомфорта. А топлото се грижи за отпускане на стегнатата и натоварена мускулатура. Редувайки ги ние не само, че получаваме ползи и от двата метода, но и даваме на тялото рестартираща клетките техника, която се е ползвала стотици години назад за облекчаване на болка и дискомфорт.
Спане на твърд ортопедичен матрак
Забравете за спането на меки повърхности. Макар и удобни за сгушване, меките матраци и дивани поставят гръбнака ни в неанатомична позиция, за която тялото трябва да компенсира с усилване работата на мускулите и ставите. Това много често може да влоши внезапната или хронична болка на гърба. Най-оптимално е да заложите на ортопедичен матрак с твърда към средно твърда повърхност.
Масажи
Едно от любимите неща не само по време на почивка, но и през регулярен работен ден. Кой не би се зарадвал на един отпускащ масаж?
Масажът не служи само за отпускане обаче. Той може да е насочен към овладяване на възпалителен процес и поддържане на тонус и добро физическо състояние. А най-добре би било да съчетаете масажа с препарат, който да облекчи болката и да премахне дискомфорта.
Flex Code Gel / Флекс Код Гел е гел, който оказва болкоуспокояващ и противовъзпалителен ефект при проблеми със ставите и мускулите. Флекс Код Гел съдържа пет мощни съставки, които подкрепят организма за възстановяване на подвижността на ставите – метилсулфонилметан (МСМ), хондроитин сулфат, глюкозамин сулфат, ментол и камфор.
Flex Code Gel може да бъде използван при всеки признак на болезнено усещане на тялото в домашна обстановка. Нанася се върху зоната на дискомфорт с нежни масажни движения и се втрива в кожата, която усвоява полезните съставки и ги пренася директно в зоните на болезнено усещане. С или без масаж Flex Code Gel / Флекс Код Гел е Вашето решение за безпроблемно връщане към подвижност и лекота, заедно с останалите промени, които бихте направили в ежедневието си.
Използвани източници
- Bartleson JD. Low Back Pain. Curr Treat Options Neurol. 2001 Mar;3(2):159-168. doi: 10.1007/s11940-001-0051-4. PMID: 11180753.
- Allegri M, Montella S, Salici F, Valente A, Marchesini M, Compagnone C, Baciarello M, Manferdini ME, Fanelli G. Mechanisms of low back pain: a guide for diagnosis and therapy. F1000Res. 2016 Jun 28;5:F1000 Faculty Rev-1530. doi: 10.12688/f1000research.8105.2. PMID: 27408698; PMCID: PMC4926733.
- Shipton EA. Physical Therapy Approaches in the Treatment of Low Back Pain. Pain Ther. 2018 Dec;7(2):127-137. doi: 10.1007/s40122-018-0105-x. Epub 2018 Sep 18. PMID: 30229473; PMCID: PMC6251828.
- Koes BW, van Tulder MW, Thomas S. Diagnosis and treatment of low back pain. BMJ. 2006 Jun 17;332(7555):1430-4. doi: 10.1136/bmj.332.7555.1430. PMID: 16777886; PMCID: PMC1479671.
- Furlan AD, Giraldo M, Baskwill A, Irvin E, Imamura M. Massage for low-back pain. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Sep 1;2015(9):CD001929. doi: 10.1002/14651858.CD001929.pub3. PMID: 26329399; PMCID: PMC8734598.
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Low back pain: Passive treatments: Massages, heat and manual therapy. 2019 Feb 14. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538546/