Науката за загадъчната болест на болката, изтощението и мозъчната мъгла
В редовете на статия първа за фибромиалгията обърнахме внимание на същността ѝ, причините, които я обуславят и някои рискови фактори, които се разпознават. В най-общи линии, за фибромиалгия може да говорим при постоянна умора, замъглено мислене, хронична умора в различни области на тялото, главоболие и състояние, при което никога не се чувствате достатъчно релаксирали.
Отново в първия материал споменахме, че фибромиалгията не причинява възпаление или увреждане на органи или тъкани. Вместо това, хората с фибромиалгия възприемат някои неща като болезнени, докато за други хора те не биха били такива. Телата на първата група от хора обработват болката по различен начин.
Бързи факти за фибромиалгията
- Фибромиалгията засяга 2-4 процента от хората, жените по-често от мъжете;
- Фибромиалгията не е автоимунно или възпалително заболяване, но изследванията показват, че участва централната нервна система;
- Лекарите диагностицират фибромиалгия въз основа на всички съответни симптоми на пациента (това, което чувствате), а не само чрез конкретни точки на допир – за това повече няколко абзаца по-долу;
- Няма тест за откриване на това заболяване, но може да се нуждаете от лабораторни тестове или рентгеново тестване, за да изключите други здравословни проблеми;
- Въпреки че няма лечение, медикаментите могат да намалят симптомите при някои хора;
- Хората също могат да се чувстват по-добре с подходяща грижа за себе си, като почивка, леки физически упражнения, нови преживявания и достатъчно сън.
Как се извършва диагностиката тогава
Диагностиката на такова комплексно състояние с много прояви трябва да бъде достатъчно прецизна, за да разграничи симптомите на фибромиалгия от симптомите на други заболявания. главоболието, например, е разпространен симптом за грип, инфекция или проблеми със зъбите.
Няма специфични тестове или изследвания, които могат да се използват за поставяне на диагнозата фибромиалгия, така че това зависи от комбинацията от симптомите и признаците ви. Трябва да се оцени и това колко време сте имали симптоми, както и дали са налице други условия.
Лекарят трябва да обърне внимание на продължителността на болката, локализацията, нивото на умора, чувството на спокойствие, добрата памет и концентрацията.
Чувствителните точки на допир вече не са единственият начин за диагностициране на фибромиалгия. През 2010 г. Американският колеж по ревматология временно приема алтернативни критерии за диагностициране на състоянието и определяне тежестта на симптомите.
Могат да се очертаят групи критерии за диагностика на фибромиалгия, както следва:
- Болка и симптоми през изминалата седмица въз основа на общия брой на болезнените области от 19 части на тялото плюс нивото на тежест на тези симптоми:
а. Умора;
б. Отпадналост след събуждане от сън;
с. Когнитивни проблеми;
Плюс редица други общи физически симптоми;
- Симптоми, продължаващи поне три месеца на сходно ниво;
- Няма друг здравен проблем, който би обяснил болката или други съпровождащи симптоми.
Тъй като широко разпространената болка в тялото е основната характеристика на фибромиалгията, лекарят ще ви попита за това къде изпитвате болка и какви са вашите симптоми. Това може да помогне да се определи разликата между фибромиалгия и други заболявания със сходни симптоми.
Други състояния като хипотиреоидизъм (потисната щитовидната жлеза) и полимиалгия ревматика понякога имитират фибромиалгия. Кръвните изследвания могат да помогнат за установяване дали имате някой от тези проблеми.
Понякога фибромиалгията се бърка с ревматоиден артрит или лупус. Но, отново, има разлика в симптомите, физическите находки и кръвните тестове, които ще помогнат на вашия лекар да открие тези здравословни проблеми. За разлика от фибромиалгията, тези ревматични заболявания причиняват възпаление в ставите и тъканите, докато фибромиалгията не е възпалително, автоимунно или мускулно заболяване.
Какво общо има „централната сенсибилизация”
Фибромиалгията включва много сензорни свръхреакции към стимулите: повече болка с по-малко провокация, известна като сенсибилизация. Тази чувствителност вероятно се причинява от централната нервна система. И от тук – централна сенсибилизация. Някои пациенти дори чувстват болка, когато се докоснат леко до нещо.
Напоследък е станало модерно да се „обяснява“ фибромиалгията с централна сенсибилизация или да се твърди, че централната сенсибилизация е основният механизъм. Тя ясно се проявява при фибромиалгия, но това не обяснява болестта и има много случаи на фибромиалгия, която не се обяснява с централна сенсибилизация (като умора и умствена мъгла например). По-скоро е описание, отколкото обяснение. Редно е да се търси отговор на въпроса „Какво всъщност причинява тази централна сенсибилизация?
Дали може да е системно възпаление в организма?
Пациентите с фибромиалгия изглежда са с известни възпаления в организма: през 2017 г. Bäckryd Е, Tanum L, Lind AL и други специалисти са изучавали маркери за възпаление при пациенти с фибромиалгия в много по-големи детайли от всякога и са идентифицирали “обширен възпалителен профил”.[1] По-вероятно е протичащите възпалителни процеси да „наострят“ реакциите на организма и затова да се проявява въпросната сенсибилизация.
Някои състояния, които могат да бъдат объркани с фибромиалгия
В този списък са някои състояния, които най-вероятно могат да се маскират като фибромиалгия дълго време.
- Автоимунни заболявания като лупус или анкилозиращ спондилит;
- Миелопатия;
- Синдром на миофасциална болка, тясно свързана диагноза на изключване, която най-вече съществува, за да се обясни широко разпространената болка (и не толкова умората и неразположението, които фибромиалгията също включва);
- Недостигът на витамин D е изненадващо често срещан, трудно за открояване и неговите симптоми са много сходни с тези на фибромиалгията;
- Хипотиреоидизъм (който за щастие е сравнително лесен за диагностициране);
- Лаймска болест е инфекция, която пословично причинява болка, умора, скованост, но също така включва достатъчно други отличителни симптоми, за да се различи от фибромиалгия;
- Синдром на хроничната умора (миалгичният енцефаломиелит) е неврологично заболяване със сходни симптоми, но по-лошо и различно по ключови черти.
Как се лекува фибромиалгията
Няма еднотипно и масово лечение за фибромиалгия. Въпреки това, симптомите могат да бъдат лекувани както с лекарствени медикаменти, така и с нелекарствени.
Много пъти най-добрите резултати се постигат чрез използване на множество видове лечение.
Относно нелекарствените терапии: Хората с фибромиалгия трябва да се възползват от нелекарствени лечения, както и всички лекарства, които техните лекари предлагат. Изследванията показват, че най-ефективното лечение за фибромиалгия е физическото упражнение.
Физическите упражнения трябва да се използват в допълнение към всяко лекарствено лечение. Най-подходящи са редовните аеробни упражнения. Други терапии за тялото, включително тай-чи и йога, могат да облекчат симптомите на фибромиалгия. При проблеми с подвижността и гъвкавостта, обусловени от ставите, може да се доверите на формулата на FlexCode Gold, който съдържа най-важните съставки за възвръщане на ставното здраве.
Други допълнителни и алтернативни терапии (понякога наричани CAM или интегративна медицина), като акупунктура, хиропрактика и масажна терапия, могат да бъдат полезни за справяне със симптомите на фибромиалгия. Много от тези лечения, обаче, не са добре изследвани при пациенти с фибромиалгия.
Когнитивно-поведенческата терапия е вид терапия, насочена към разбиране на това как мислите и поведението влияят на болката и други симптоми. Тази терапия и свързаните с нея лечения, като mindfulness могат да помогнат на пациентите да усвоят умения за туширане на симптомите.
По отношение на лекарствата, различните агенции по лекарствата във всяка страна одобряват различни лекарства. У нас се предписват аналгетици, антидепресанти, Milnacipran, Duloxetin и други.
Въпреки
мистериозния характер на болестта, ако подозирате, че страдате от фибромиалгия,
обърнете се към специалист за обективна диагноза. Само така ще разберете дали
се отнася за вас или проблемът е другаде и ще вземете подходящи мерки за
здравето си.
[1] Evidence of both systemic inflammation and neuroinflammation in fibromyalgia patients, as assessed by a multiplex protein panel applied to the cerebrospinal fluid and to plasma, Маr 6, 2018