В естествения ход на човешкия живот е заложено да претърпим процес на остаряване. Това се отнася за всички живи организми и е част от жизнения цикъл. Когато мъжете и жените остаряват, костите им губят маса и сила поради спад в процеса на възстановяване на костите. Тази намалена костна плътност влияе върху лекотата на движение и справяне с ежедневните задачи като слизане по стълби, пазаруване и разходка. И с течение на времето е необходимо да полагаме повече усилия, за да доставяме ценни вещества и елементи на опорно-двигателния апарат, ако искаме да имаме здрави стави.
Костна плътност – какво трябва да знаем
Нежната половина може да загуби до 5% от костната си маса през първите шест години след менопаузата. В допълнение към това отслабване на костите, възрастните хора над 50 години обикновено имат затруднения с изпълняване на стимулиращи укрепването на костите упражнения. Това е така и в случай, че на по-ранен етап от живота човек не се е занимавал със спорт или не е предприел други мерки за укрепване на костната маса.
Загубата на костна плътност може да доведе до редица проблеми, включително остеопороза, фрактури и дори животозастрашаващи падания и счупвания. Макар и всички тези опасности да са налице, има много повече неща, които можете да предприемете, за да укрепите костите си и да намалите опасността от болка или нараняване.
Здравите кости са изключително важни за вашето здраве. Чрез тест за измерване на костната минерална плътност е може да получите информация за състоянието на вашето костно здраве. Методологията на теста изисква да се направи сравнение между вашата костна плътност с тази на здрав човек, който е на същата възраст и пол като вас. Този тест дава информация за:
- Дали имате остеопороза – прогресивно заболяване, което прави костите ви слаби и причинява структурни изменения на костната тъкан;
- Какъв е рискът от фрактури (счупване на кости);
- Ако вече имате остеопороза – дали лечението е ефективно;
Ниската костна маса, която все още не е достигнала определени нива, за да бъде остеопороза, понякога се нарича остеопения. Причините за ниската костна маса могат да бъдат от различен характер – фамилна анамнеза, невъзможност за развиване и запазване на добра костна маса в ранна възраст, някои видове състояния или лекарства.
Също така не всички, които имат ниска костна плътност, страдат от остеопороза, но са изложени на по-висок риск от това да я развият с времето.
Костите са жизненоважни живи тъкани, които постоянно се подлагат на ремоделиране. Това означава, че те постоянно се възобновяват в сложен процес от няколко стъпки.
Това означава, че трябва да поддържаме здрави кости, като даваме на нашите тела хранителните вещества, от които се нуждаят. Имайки това предвид, ето шест хранителни вещества, необходими за поддържане на здрави и здрави кости.
Важни витамини и минерали за костно здраве
Калций и витамин D
Неведнъж сме отбелязвали, че калцият и витамин D вървят ръка за ръка. Те се нуждаят един от друг в организма, за да бъдат усвоени оптимално.
Що се отнася до здравето на костите, витамин D и калций са основата за силни кости. Калцият се използва за изграждане на здрави кости, докато витамин D помага на тялото ви да абсорбира калция.
Прясното мляко, киселото мляко и повечето млечни продукти са богати на калций, но витамин D обикновено се добива по старомоден начин – чрез излагане на слънце. За съжаление, това поставя много хора, които живеят в по-студен климат, в неизгодно положение. Това означава също, че през зимните месеци много от нас не получават необходимото количество витамин D. Вече има решение на този проблем с помощта на хранителни добавки, които съдържат подходяща форма на витамина като Д3.
Фосфор за здрави кости
Фосфор и калций също имат тясна връзка и разчитат един на друг да си свършат работата в тялото. Нови изследвания показват, че калций и фосфор са необходими за подпомагане увеличаването на костната маса. Калциева добавка, която съдържа фосфор и калций е за предпочитане пред тази, която осигурява само калций.
Следните храни са качествен източник на фосфор:
- Храни, богати на протеини, като месо, птици, риба, ядки;
- Бобови храни;
- Млечни продукти;
Мастноразтворими витамини като витамин А и К
Витамин А е органично (съдържащо въглерод) съединение, което е необходимо, за да поддържа метаболизма на тялото в отлична кондиция. Той също така играе критична роля по време на процеса на възстановяване на костите и образуването на нова костна тъкан.
Междувременно витамин К е най-известен с ролята си в съсирването на кръвта. Това обаче е основно хранително вещество за поддържането на здрави кости. Изследванията сочат, че дефицитът на витамин К може да причини загуба на костна маса и повишава риска от счупвания (фрактури).
Магнезий за здрави кости
Магнезият е основен минерал за формирането на костите. Докато витамин D и калций са първите хранителни вещества, които повечето хора свързват със здравето на костите, по-малко известните хранителни вещества като магнезий са също толкова важни.
Магнезият се признава от все повече специалисти като важен елемент за здравето на костите, мускулите и мозъчната функция. Храните, богати на магнезий, включват тъмнолистни зеленчуци, ядки, семена и боб.
Интересни факти за човешките кости
Лесно е да приемете костите си за даденост, докато не ви се случи да пострадате или да установите в напреднала възраст, че имате занижена костна плътност. Освен добрите източници на витамини и минерали за костно здраве е добре да споменем и други важни факти за устройството и функцията им.
Вашите кости са жива тъкан
Те могат да се усещат твърди като скала, но костите са живи тъкани. Всъщност група клетки (наречени остеобласти) постоянно изграждат нова кост, докато втори вид (наречен остеокласти) унищожава костта, като я „изяжда“ подобно на механизма в играта Pac-Man.
Този постоянен процес на обновяване – създаване и разрушаване на тъкан, се нарича костно ремоделиране.
Искате костите ви да са здрави? Погрижете се за тях още сега
Спортни занимания, вдигане на тежести, бягане и почти всяка дейност, която изисква участието на мускули, ще задейства костите ви да използват повече минерали и да станат по-здрави и по-плътни.
Тъй като костната плътност достига пика си около 30-годишна възраст и след това започва да намалява, колкото повече тъкан изградите в ранна възраст, толкова повече ще имате съхранена след време.
Менопаузата утежнява ситуацията
Когато менструалният цикъл спре поради една или друга причина, в женското тяло настъпват хормонални промени. Един от ефектите, които настъпват в следствие на това, е загуба на костна тъкан.
Спадането в нивата на естрогена нарушава процеса на костно ремоделиране и дисбалансира протичането му. Също така, анорексията може да навреди на костите, като прекъсне редовната менструация.
Костите съхраняват някои ценни вещества
Знаете ли, че има периоди от живота, в които може да са ви необходими допълнителни минерали? Например, ако планирате бременност или кърмите, тялото има нужда допълнително от желязо, цинк, магнезий, калций, селен и други.
Затлъстяването е проблем за костите (и ставите)
Натрупването на допълнително количество мазнини особено в коремната област предразполага към по-висок риск от остеопороза. Коремните мазнини са наистина лоши мазнини и метаболитно силно активни. Те произвеждат различни видове хормони, които могат да увеличат възпалението в организма, а крайният резултат от възпалението е ускорен разпад на костната тъкан.
Някои лекарствени медикаменти помагат, но и вредят
На пазара има много лекарства за укрепване на костите. Но те не са само с положително действие.
Бифосфонатни лекарства като Фосамакс, Бонива и други намаляват риска от фрактури, но те могат да бъдат тежки за стомаха и са били свързани в редки случаи с фрактури и други негативни ефекти.
1 коментар