Болката в ставите е един от най-неприятните симптоми при някои влошени здравословни състояния. Независимо дали сте в 20-те си години, или сте в напреднала възраст – този проблем засяга нарастващ процент от населението. За да се справите с болките в ставите по най-добрия начин, трябва да знаете какво ги предизвиква. В този материал сме събрали трите най-често срещани причини за болка в ставите.
Остеоартрит
Остеоартритът е най-често срещаният тип дегенеративно ставно заболяване, което засяга два пъти повече жени, отколкото мъже, във възрастовата група над 60 години. Смята се, че повече от 40% от възрастните хора страдат от остеоартрит на коляното.
Какво е остеоартритът
Има 2 вида остеоартрит – първичен и вторичен. Първичен остеоартрит възниква, когато хрущялът между костите започне да се разгражда. С напредване на възрастта, съдържанието на вода в хрущяла намалява, което го прави по-слаб и по-податлив на увреждане. Вторичният остеоартрит от друга страна, не е свързан със стареенето и се причинява от нараняване, заболяване или генетични фактори. И двата вида остеоартрит могат да засегнат пръстите, бедрата, коленете, глезените или пръстите на краката.
Какви са симптомите
Симптомите и при двата вида артроза са сходни. Болката и сковаността в засегнатите стави по време или след движение са често срещани, както и повишена чувствителност и подуване на засегнатите области. Загуба на гъвкавост в засегнатите стави и усещане за скованост, придружено от щракащи или пукащи звуци са много характерни за остеоартрита. В ранните стадии на остеоартрит може да почувствате болка и дискомфорт само при натоварване на ставите или след събуждане сутрин. Въпреки това, когато състоянието се влоши, може да изпитвате тези симптоми дори когато почивате.
Какво го влошава
Отлагане на лечението: Ако не потърсите лечение възможно най-скоро, може да влошите състоянието си, тъй като хрущялът ви дегенерира допълнително. Освен това тялото работи като цялостна система и слабостта на определени стави, ще се отрази и на всички останали, които ще се натоварят допълнително, за да компенсират. Това може да доведе до нараняване и възпаление на другите стави, което от своя страна усложнява нещата и обостря значително болката.
Слаби мускули: Укрепването на мускулите около ставите може да облекчи болката, затова се препоръчват т.нар low impact упражнения. Въпреки това, в зависимост от тежестта на Вашето състояние, специалист – ортопед или физиотерапевт може да ви посъветва първо да започнете с лечение, преди да прибегнете към тренировки.
Дехидратация: Тъй като хрущялът съдържа 70 – 80% вода, трябва да останете добре хидратирани, за да функционират ставите правилно и безпроблемно. Доказано е, че недостатъчният прием на вода може да доведе до по-голяма болка при пациентите с остеоартрит.
Наднормено тегло: Колкото по-голяма тежест трябва да носят ставите, толкова по-голяма е степента на износване на ставния хрущял, а оттам и шансът за възникване и прогресиране на остеоартрита. Поддържането на подходящ индекс на телесна маса е добър начин за предотвратяване на остеоартрит и множество други здравословни проблеми.
Какви са възможностите за лечение
Понастоящем няма установено лечение срещу остеартрита. Но навременното третиране и управление на болката могат да сведат до минимум въздействието на тази изтощителна болест върху качеството на живот.
Нехирургични: Тези лечения включват физиотерапия за укрепване на мускулите и подобряване на гъвкавостта на ставите и използване на болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства за облекчаване на болката. Лекуващият лекар може да препоръча вътреставно инжектиране на хиалуронова киселина или колаген, ако не реагирате добре на употребата на лекарства и физиотерапия. Много добри български специалисти вече предписват и добавките Flex Code като алтернатива на инвазивните инжекции.
Хирургично: Предлага се изключително рядко и не е подходящо при тежки състояния или ако реакцията на нехирургичното лечение е била негативна. Някои често срещани процедури включват артропластика, заместване на увредени стави с изкуствени и артроскопия – почистване и възстановяване на повредени стави. Много по-рядко срещана процедура е артродезата – отстраняването на артритната става и сливането на двете кости, намиращи се в двата края на ставата.
Разкъсвания на сухожилието на коляното
Разкъсванията на сухожилията на коляното могат да се случат на всеки, но освен спортисти, възрастните хора на възраст над 65 години, са особено склонни към това нараняване поради дегенерация на сухожилията.
Какво представлява
Пателарното сухожилие свързва долната част на капачката на коляното с костта на пищяла. Може да се получи частично или пълно разкъсване на пателарното сухожилие. При частично разкъсване, сухожилието е повредено, но остава крайно непокътнато. Пълното разкъсване би довело до прекъснато сухожилие и незакрепена капачка на коляното. В такива случаи човек не е способен дори да изпъне коляното си.
Какви са симптомите
Болката и подуването са често срещани симптоми на разкъсване на сухожилието на коляното. Ако не се вземат навременни мерки, възпалението прогресира и уврежда сухожилието все повече, като болката и възпалението също прогресивно се влошават. При пълни разкъсвания може да се чуе „пукане“ в момента на нараняването, като това води до изключителни затруднения и нестабилност при ходене. Възможно е капачката на коляното да се измести, тъй като вече не е прикрепена към костта на пищяла.
Какво го влошава
Отлагане на лечението: Закъснение с повече от 6 седмици след претърпяване на нараняването би усложнило лечението му. Колкото по-дълго се отлага лечението след нараняване, толкова по-трудно е сухожилието да бъде поправено. В някои случаи може да е необходима реконструкция на сухожилието, което може да намали вероятността от пълно възстановяване.
Какви са възможностите за лечение
Незначителни разкъсвания: По-малките разкъсвания може да не изискват операция. Специалистите по ортопедия могат да препоръчат подходящи болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства, обездвижване с гипс или шина за период от 4 до 8 седмици и физиотерапия.
Тежки разкъсвания: В такива случаи обикновено се препоръчва незабавно хирургично възстановяване на пателарното сухожилие. В някои случаи не е възможно да се възстанови разкъсаното сухожилие на коляното и е необходима реконструкция. Тази процедура може да включва заместване на увреденото сухожилие със сухожилия от други части на тялото или от донор.
Ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, което засяга най-вече хората между 40 – 60 годишна възраст. Жените са 3 пъти по-често засегнати от мъжете. Това е най-често срещаният хроничен възпалителен артрит.
Какво представлява
Ревматоидният артрит възниква, когато имунната система атакува ставите и не е редно да се бърка с остеоартрита. Това автоимунно заболяване може да засегне и други органи и тъкани на тялото. Причината за ревматоидния артрит остава неизвестна, но генетичните и екологичните фактори могат да играят ключова роля за изявата му. Изследванията показват, че пушачите имат по-голям риск от развитие на ревматоиден артрит, в сравнение с непушачите.
Какви са симптомите
Ревматоидният артрит обикновено засяга малките стави като: ръце, китки, глезени и стъпала. В тежки случаи може да увреди и по-големите стави, включително раменете, лактите, бедрата и коленете. Той причинява болка, зачервяване, подуване и скованост, особено сутрин. Ако не се лекува, ревматоидният артрит може да причини тежка деформация на ставите и да попречи на страдащите да изпълняват прости задачи като писане, хващане на прибори за хранене или закопчаване на риза.
Какво го влошава
Отлагане на лечението: Трябва да се потърси лечение в рамките на 3 – 6 месеца след появата на симптомите. След това е възможно ставите да бъдат необратимо повредени.
Пушене: Пушенето не само увеличава риска от развиването на това заболяване, но и спомага прогресирането му. Клиничните проучвания установяват, че пушенето влияе върху ефикасността на лечението и пушачите изпитват по-силна болка от непушачите.
Заседнал начин на живот: Намаляването на физическата активност може да донесе краткосрочно облекчение на страдащите. Но в дългосрочен план, заседналият начин на живот може да доведе до увеличаване на теглото, повишена скованост, болка в ставите, безжизненост, умора и депресия.
Какви са възможностите за лечение
Бързото и адекватно лечение може да помогне за минимизиране на въздействието на това заболяване върху качеството ви на живот.
Нехирургично: Специалист по ортопедия може да препоръча физиотерапия за укрепване на мускулите и подобряване на гъвкавостта на ставите, използване на болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства за облекчаване на болката, други модифициращи заболяването антиревматични лекарства или иновативна имунотерапия за забавяне прогресията на заболяването.
Хирургично: Хирургията може да помогне за възстановяване на засегнатите стави, намаляване на болката и коригиране на деформациите. Тези процедури включват артропластика, артроскопия, артродеза и синовектомия – отстраняване на възпалената лигавица на ставата.
Ако страдате от хронична ставна болка, не чакайте търпеливо прогресирането й, а уговорете час за специалист. Няма причина да страдате в мълчание и да увеличавате риска от влошаване на състоянието.