Мускулните движения са основна биологична функция на тялото. Именно мускулите ни позволяват да извършваме всички движения в живота си – от миенето на чинии до карането на колело. За целта мускулите изпълняват две движения – контракция и релаксация. Дали определен мускул е в контракция (стегнат) или релаксация (отпуснат), зависи от сигналите, които мозъкът подава и от дейността, която се извършва.
Контракциите се случват, когато нервната система изпрати съответните сигнали до желания мускул. Това позволява на определени нива калций да бъдат освободени в мускула, което предизвиква скъсяването му. Когато мускулът се отпуска, той освобождава ензим, познат като ацетилхолинестераза. За да се движи тялото адекватно, мускулите извършват тези две дейности едновременно.
Каква е причината за мускулните крампи?
Мускулните крампи представляват контракция на мускул, когато той е в отпуснато състояние и няма нужда да се активира. Крампите са резки неволеви стягания, които възпрепятстват мускула да извършва нормалната си дейност за кратък период от време. Най-ясно изразеният симптом при крампи е силната остра болка. Тези неволеви стягания най-често се появяват при свръхнатоварване на даден мускул или при продължително задържане в дадена поза.
Други прични за появата на крампи са:
- лош кръвен поток към мускула, който се получава при стесняване на артериите, особено в краката
- нервна компресия, която е най-често в областта на гръбнака, води до крампи в краката и се влошава с по-продължително вървенен
- дефицит на минерали, обикновено магнезий
Как да се избавим от крампите
Ако са често срещан проблем, е важно да знаем какво ги причинява. За целта е добре да потърсим медицинска помощ. Дефицитът на минерали се премахва най-лесно с хранителни добавки. Останалите две причини трябва да бъдат третирани адекватно от специалист.
Ако крампите не са повтарящо се явление, можем на момента да реагираме, за да ги облекчим със следното упражнение:
- застанете на 60 до 90 см от най-близката стена със стъпала на пода
- потънете напред от торса и се облегнете на стената, така разтягата крампираните мускули
- ако е необходимо повторете няколко пъти
Поставянето на топъл компрес върху засегнатия мускул или взимането на горещ душ също са много ефикасни.
Други видове крампи
Най-често крампи се получават на мускулите на краката, особено прасците. Това не са единствените мускулни крампи, с които можете да се сблъскате. Дамите с болезнен цикъл всъщност изпитват крампи в областта на долната коремна мускулатура.
За облекчаването им най-много помага затоплянето на съответното място. Хубаво е в дните директно преди цикъл да се избягват храни, които подуват стомаха, защото те често влошават симптомите. Това са кофеин, твърде солени или мазни храни, алкохолни напитки. Редовните упражнения, които заздравяват коремната стена също могат да помогнат.
Коремните крампи могат да бъдат причинени и от претоварване на мускулите, дехидратация, задържане на газове или лошо храносмилане. Независимо от причинителя най-облекчаващи са топлите компреси. След като се изясни виновникът за крампите, е добре той да се третира. Лошото храносмилане и дехидратация са лесни за отстраняване проблеми. Необходимо е просто да въведете промени в хрненето си и да осигурявате на тялото си достатъчно пробоитични нива.
Третият най-често срещан вид крампи са тези в областта на врата. Те са причинени най-често от лоша стойка на тялото. С отслабването на мускулите в горната част на гърба и раменете, тялото започва да пренася повече тежест към врата, което може да причини крампи и цялостен дискомфорт.
При крампи във врата можете да опитате следната техника за бързо облекчаване:
- намерете засегнатото място с ръка
- притиснете с пръсти без да си причинявате излишна болка
- леко завъртете главата в противоположна на засегнатата страна
- повторете между 10 и 20 пъти като задържате няколко секунди
За да се избавите от крампите във врата в дългосрочен план се погрижете за добрата си стойка. Поддържайте мускулатурата на гърба и кръста активна и отпускайте раменете редовно.
Последните крампи, които ще разгледаме са тези на дланите. Те се причиняват от дехидратация, травми или карпален синдром. В някои случаи могат да са симптом на ревматоиден артрит. За това, ако са по-упорити, потърсете лекарска помощ. Възпаленито на китката може да доведе до промяна в мускулната активност и да предизвика крампи. Още повече, в някои случаи на ревматоиден артрит, болката в китката много наподобява крампи. За да облекчите неприятните усещания, просто масажирайте засегнатата зона или я увийте с топла кърпа.
Хранителният режим е много важен елемент за мускулното здраве. Набавяйте си достатгъчно минерали и протеини през храната и избягвайте вредните за сърцето продукти.