Бурситът е възпаление, което може да се получи на всяка една от бурсите в човешкото тяло. Това състояние може да е остро или хронично и се характеризира с редица неприятни симптоми. Днес ще поговорим за бурсит на коляното, който е един от най-често срещаните.
Какво е бурса?
Бурсата е сплескана структура с форма на торбичка, пълна със синовилна течност. Тя е част от ставната структура и прави движенията на ставите гладки и безпроблемни. В тялото има около 160 бурси, а цели 11 от тях са разположени в коляното.
При бурсит тези торбички се възпаляват и тъканта, която се намира от вътрешната страна загрубява. В следствие започва да се произвежда повече течност и бурсата се подува. Това създава затруднение при движението, както и редица други неприятни усещания.
Видове бурсит на коляното
Има три основни вида бурсит на коляното, в зависимост от бурсите, които са възпалени.
• Перипатерален бурсит – възпаление на перипатералната бурса, която се намира над колянната капачка. Обикновено се получава при продължително време, прекарано върху коленете
• Инфрапатерален бурсит – състои се от две възпалени бурси. Този тип възпаление е по-дълбоко. Обикновено се характеризира с болка при движение и подуване. Най-често се причинява при директна травма като падане или повтарящо се натоварващо движение.
• Бурсит pes anserinus – получава се на pes anserinus бурсата, която е разположена между пищяла и сухожилията. При възпаление тя оказва силно напрежение, което води до болка.
Причини за бурсит на коляното
Както вече споменахме, бурситът най-често се причинява при травма или повтарящо се във времето натоварващо движение. При редовното натоварване се получават микроразкъсвания и малки кръвоизливи, които започват да дразнят стената на бурсата и тя реагира с възпалителен процес.
Инфекциозно състояние също може да причини бурсит. Инфекцията може да се получи при разкъсване на кожата в областта на коляното и навлизане на микроорганизми. Патогените могат да достигнат до ставата и чрез кръвния поток, ако огнището на инфекцията е на друго място в тялото.
Наднорменото тегло е последният най-голям причинител на бурсит. При него колянната става е подложена на много по-голямо ежедневно натоварване, което отново предизвиква микроразкъсвания и малки кръвоизливи. В следствие бурсите реагират с възпаление.
Симптоми на бурсит на коляното
Симпомите могат да варират в следствие на причината, конкретните възпалени бурси и спецификата на тялото на пациента. Най-често среащните са:
• Болка – тя може да е остра или тъпа. Обикновено се засилва при определено движение на колянната става и се усеща по различен начин в зависимост от вида на бурсита. При остър бурсит е по-осезаема и силно локализирана. При хронично възпаление може да се усеща в цялата колянна област и обикновено е с по-слаб интензитет. Болката обикновено е причинена от силния натиск, който засегнатата бурса оказва върху близките тъкани.
• Подуване – тъй като самото възпаление се характеризира с измяна обема на бурсата, подуването е чест признак на това състояние.
• Зачервяване и затопляне – също характерни симптоми за локални възпалителни процеси.
• Ограничени движения – причиняват се от напрежението, което възпалената бурса оказва върху ставните тъкани.
• Отслабване на мускулатурата – най-често се получава при хроничен бурсит. Тъй като мобилността на колянната става е намалена, с времето липсата на движение води до хипотрофия на мускулатурата.
• Повишена телесна температура – признак на възпалителния процес. Обикновено е по-висока, когато причината за бурсита е инфекция, която не е локализирана в областта на коляното.
Лечение на бурсит на коляното
В зависимост от вида на бурсита и причината за появата му има различни видове терапия, която може да бъде приложена. Ако имате съмнения за подобно възпаление, задължително се посъветвайте с лекар преди да прибягвате до други мерки. В много редки случаи се налага специална намеса, която може да бъде извършена само от експерт.
Обикновено обаче не се стига до медицински манипулации и единственото, от което има нужда пациентът е почивка. Опитайте да ограничите движенията на засегнатото коляно до минимум. След като отокът и болката започнат да намаляват, внимателно раздвижвайте за 5-10 минути на ден. Студените компреси също могат да облекчат подуването и възпалението.
Кой е застрашен от бурсит на коляното?
В рисковите групи спадат атлетите и редовно спортуващите. Хора, чийто професии изискват дълго време, прекарано на колене също са застрашени. Наднорменото тегло е последният фактор, който оказва влияние, тъй като при него се увеличава тежестта, която ставата трябва да поеме.
За да се предпазите от бурсит е важно:
• при тренировки да изпълнявате упражненията правилно, за да не натоварвате излишно колянната става
• след работа да давате на тялото достатъчно време за почивка и възстановяване
• да приемате добавки, които имат противовъзпалителен ефект и спомагат мобилността на колянната става