Всеизвестен факт е, че с напредване на възрастта плътността на костите намалява поради загуба на структурни вещества. Високата загуба на минерали е характерна за прогресиращото метаболитно заболяване остеопороза, при което се разрушава колагеновата матрица, костите изтъняват и губят своята плътност.
По прогнозни данни остеопорозата се очаква да засегне около 6 милион души в света до 2050-та година. Най-често срещана е при мъжете и жените над 50-годишна възраст, като обикновено 80% от заболелите са от женски пол.
Какво заболяване е остеопорозата
Остеопорозата е скелетно заболяване, което се характеризира с ниска плътност на костите и влошаване на костната тъкан. Отслабените способности на костите са предпоставка за фрактури – тазобедрени, на прешлените или дисталния радиус.
Голяма част от случаите на остеопороза се свързва с настъпване на менопауза при жените, която предизвиква промените в костния метаболизъм. Вследствие на това се нарушава съотношението между изградена и разградена тъкан в полза на втората. Това предразполага костите да са все по-крехки и податливи на счупване, особено тези в китките, гръбнака и тазобедрените.
След сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, остеопорозата е обявена за третото по значимост социално заболяване, което се разпространява все повече с оглед на увеличената продължителност на живота, липсата на физическа активност и застаряване на населението.
Различаваме два вида остеопороза:
- Първична – генерализирана (на целия скелет) и локална (при инфекции, обездвижване на тялото)
- Вторична – след продължително лечение с кортикостероиди, при болест на Кушинг
Липсата на болки е типична при остеопороза и поради това я наричат „тиха епидемия“. Често тя остава незабелязана до настъпване на първите травми или счупвания.
Развитието на остеопороза и съпровождащия риск от фрактури са възможни и при по-слабо натоварване поради изгубена костна маса.
Рискови фактори за поява на остеопороза
Човешките кости са изградени от три ключови съставки, които ги правят здрави, гъвкави и подвижни:
– Живи костни клетки
– Минерални комплекси от калций и фосфор
– Колаген
Непрестанно костната тъкан се обновява, но на по-късен житейски етап скоростта постепенно се забавя. Остеопороза настъпва тогава, когато са налице редица фактори, повишаващи риска от поява на болестта. Условно могат да се разделят на контролируеми и неконтролируеми.
В първата група рискови фактори са:
o Прием на калций и витамин Д
o Прием на плодове и зеленчуци
o Тютюнопушене и алкохол
o Заседнал начин на живот
o Прекалено големи количества сол и кофеин
Във втората група рискови фактори попадат:
o Навършена възраст над 50 години
o Женски пол
o Менопауза
o Фамилна обремененост
o Дребно телосложение и ниско тегло
Симптоми за настъпваща остеопороза
Както вече споменахме, в ранните стадии няма очевидни сигнали за това, че остеопорозата е на път. С напредване на заболяването обаче има ясни симптоми за това:
o Приведена походка и поза
o Счупване на кост (фрактура) при минимална травма
o Загуба на височина поради смачкване на прешлените
o Болка в гърба поради смачкани прешлени
Поради липсата на ясни сигнали за остеопороза, най-добрият начин да разберете дали сте в рискова група за болестта е да си направите скрининг. Чрез него се пресяват лицата с повишен риск от заболяването и се провеждат допълнителни изследвания.
Диета при остеопороза, но каква
Според препоръките на Световната здравна организация за борба с остеопорозата, ето какво би помогнало за избягване на заболяването:
o Осигуряване на калций поне 800-1500 милиграма дневно както за деца, така и за възрастни
o Активен начин на живот и движение сред природата
o Без тютюнопушене и консумация на алкохол
o Добра и балансирана диета с определени храни – прясно мляко, краве сирене, кашкавал, тофу, коприва, къдраво зеле – всички те са богати на калций
Препоръчвана от различни медицински специалист е нашумялата средиземноморска диета, която включва някои от тези храни, богати на калций, магнезий, протеин (градивната единица на мускулите) и други.
Всякакви плодове и зеленчуци, които също са богати на витамини и минерали, могат да ви помогнат да запазите по-здрави своите кости.
- За калций – зеленолистни, тиква, нахут, водорасли
- За фосфор – тиквено семе, чиа, ленено семе, сьомга, сусам, пармезан, телешко месо
- За магнезий – растителни храни – водорасли, зеленолистни, елда, ръж, просо
- За витамин Д – черен дроб от риба треска, сьомга, херинга, сардини
- За колаген – телешки колаген, костен бульон
- Хиалуронова киселина – под формата на хранителна съставка в хранителна добавка Флекс Код Премиум.
Диагноза и съвети във връзка с остеопорозата
Поставянето на диагноза започва със снемане на анамнеза, подробен разпит за оплаквания и други заболявания, които биха могли да доведат до развитие на остеопороза.
Провежда се физикален преглед и се правят лабораторни тестове, включително ПКК, серумен калций, фосфор, отделяне на калций и фосфор в урината, креатинин и други.
При по-тежки обстоятелства и съмнение за фактура задължително се прави рентгенографско изследване, а висшият пилотаж в диагностиката на остеопороза е изследването DEXA – Dual Energy X-ray Absorptiometry. Чрез него се изследват точно костите в областта на бедрото, китката и гръбнака и по-точно тяхната плътност. Именно те са най-често засегнати от остеопороза.
Физическите упражнения неизменно трябва да са част от ежедневието, както и качествената почивка и минимум 8 часа сън. Лека гимнастика, йога, ходене пеша на чист въздух ще ви помогнат да запазите здрави стави за по-дълго време. По този начин ставите се смазват благодарение на синовиалната течност, което се нуждае от вашето движение, за да заработи.
Източници: